Zkamenělý zámek u Javoříčka

Luká, Haná, Střední Morava a Jeseníky
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10

Na vrcholu skaliska Zkamenělý zámek u Javoříčka se nacházejí zbytky hradu Branky, který nechal počátkem 14. století postavit Dětřich Špran. Již od konce 14. století však tvrz už jen pustla. Její zbytky najdete téměř 60 metrů nad pravým břehem potoka Špránek.

Autor článku: Radomír Němeček, 27. listopadu 2020

Zbyla zřícená skalní brána

Zbytky hradu na Zkamenělém zámku , vzdáleného zhruba 10 km od slavého hradu Bouzov, si můžete prohlédnout. Dříve se jí říkalo tvrz Branky nebo také hrad Špraněk. Projdete se tam pěšky krasovou oblastí s krásnými vzrostlými buky. Vysoké vápencové skalisko je součástí přírodní rezervace Špraněk. Na místě objevíte pozůstatky skalní brány, která byla vstupním portálem jeskyně, jejíž stropy se v dávné minulosti zřítily. Ve skalní stěně objevíte vchod do této 15 m dlouhé ponorné jeskyně.

foto: loboso

Do krajiny se můžete rozhlédnout z vyhlídky

Můžete se též pokochat pohledem z vyhlídkové plošiny, na které hrad stával. Dnes už tady rozpoznáte jen nepatrné zbytky příkopů a valů někdejší tvrze.

Naučná stezka Špraněk

Návštěvu bývalého hradu na Zkamenělém zámku můžete spojit i s příjemnou procházkou. Vydáte-li se na 3,7 km dlouhý okruh naučnou stezkou Špraněk, určitě nebudete litovat vynaložené námahy. Stezka začíná a končí v Javoříčku. Půjdete po trase kolem vrchu Špláz (539 m n.m.). Mnoho zajímavých údajů o této krasové oblasti se dozvíte z informací na sedmi zastaveních naučné stezky. Popisují mimo jiné i skalní bránu u zříceniny zámku nebo propast Zátvořici, okolo které rovněž půjdete.

Jak zabavit děti

U parkoviště Javoříčko objevíte dětské hřiště s dřevěnými herními prvky.

Občerstvení

Občerstvit se můžete například v Restauraci Jeskyňka. Najdete ji nedaleko vchodu do Javoříčských jeskyní. V malebném koutu přírody má i pěkné venkovní posezení.

Jak na Zkamenělý zámek

Ke Zkamenělému zámku se můžete dostat pěšky z několika míst. Vedou k němu značené turistické stezky:

 • z Javoříčka půjdete 1,8 km po červené turistické trase. Trasa na mapě. Auto zaparkujete na parkovišti Javoříčko, za 50 Kč/hod.
 • z Kadeřína po modré trase 1,6 km. Trasa na mapě)
 • z Březiny po zelené k Javoříčským jeskyním a dále pak po červené. Délka trasy 2 km. Trasa na mapě

Návštěvu zámku spojte s návštěvou Javoříčských jeskyní. 

Javoříčské jeskyně stojí za návštěvu
Cestou ke zřícenině hradu Branky od Javoříčka budete míjet Javoříčské jeskyně. Nenechte si ujít jejich návštěvu. Vznikly v ostrůvku devonských vápenců a jejich vývoj ovlivnil potok Špraněk. Zaujme vás spletitý podzemní systém chodeb, dómů a propastí. Spatříte nádhernou krápníkovou výzdobu. Je zde více než 4000 metrů chodeb ve výškovém rozpětí 60 m. Podzemní prostory si můžete prohlédnout ve dvou trasách, buď o délce 800, nebo jen 450 metrů. Jeskyně jsou také největším zimovištěm vrápence malého na našem území.

Poloha na mapě

Základní údaje

Kontaktní údaje

Březina
Luká
+420 585 150 221
tic@litovel.eu
litovel.eu

Štítky

 • Poznávací
 • Výlety
 • Příroda
 • Zříceniny
 • se psem
 • pro rodiny s dětmi
 • pro seniory
 • Vyhlídky
 • Turistika
 • pro dva
 • Romantická místa
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Tipy co podniknout v regionu Střední Morava a Jeseníky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.