Žofínský prales

Pohorská Ves, Novohradské hory, Jižní Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Autor fotky: Chmee2 CC BY-SA 4.0

V Novohradských horách na jihu Čech se nachází nejstarší národní přírodní rezervace ve Střední Evropě – Žofínský prales. Vyhlásil ji roku 1838 majitel panství Nové Hrady Jiří František Buquoy. Prales najdete nedaleko Kaplice, na území zaniklé osady Pivonice u Pohorské Vsi, jihovýchodně od osady Žofín.

Autor článku: David Hlisník, 9. srpna 2023

Do pralesa veřejnost nesmí

Do srdce pralesa se sice nedostanete, protože se tam nesmí, ale můžete chráněné území vidět alespoň při pohybu po cyklostezce č. 1193 nebo Stezce Českem z osady Žofín k Huťskému rybníku. Kolem rezervace vede také cesta Via Czechia jižní. Projdete se krásnou čistou přírodou. Pralesní ekosystém je oplocen i kvůli nežádoucímu vlivu zvěře. Celé území Žofínského pralesa se nachází na mírných svazích Stříbrného vrchu v nadmořské výšce 735-925 m. Budete míjet také rezervaci Pivonické skály.

v Žofínském pralese

Z dřevin má největší zastoupení buk

Od 18. století se na většině území rezervace vyvíjí vegetace bez zásahu člověka. Jde o komplex pralesovitých porostů, květnatých bučin a podmáčených smrčin. Některé stromy jsou až 400 let staré. Dominuje buk, rostou zde však i smrky, jedle, jilmy a javory. Prales obývají významné druhy ptáků a hmyzu a daří se zde řadě vzácných rostlin.

Huťský rybník

Huťský rybník neminete

V přírodním prostředí vás jistě zaujme Huťský rybník. Byl založen už v 18. století a sloužil k plavení dřeva z Novohradských hor.

Tipy na ubytování

Kde zaparkovat

V osadě Žofín můžete zaparkovat auto na vyhrazeném parkovišti kousek od rybníčku.

Kde se občerstvit

V Žofíně vám poslouží Restaurace penzionu Lesovna.

Přístupnost

Autobus jezdí do Pohorské Vsi. Odtud můžete jít po zeleně značené turistické trase – Stezce Českem k Huťskému rybníku a pak dále až do osady Žofín (7,1 km - trasa na mapě).

Poloha na mapě

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více