Zřícenina hradu Šelmberk

Běleč, Táborsko, Jižní Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9.5/10

Zříceninu hradu Šelmberk najdete nedaleko Mladé Vožice, která je sice nejsevernějším městem Jihočeského kraje, avšak do šedesátých let byla nejjižněji položeným městem kraje Středočeského.

Autor článku: Radomír Němeček, 7. ledna 2021

Bývalá hradní věž je dnes vyhledávanou rozhlednou

Hrad vybudovaný kolem roku 1318 byl za třicetileté války opuštěn a postupně chátral. Zachována zůstala pouze 26 metrů vysoká věž, která se v 19. století proměnila ve vyhledávanou rozhlednu. Při úpravách získala nové schodiště a cimbuří a dnes nabízí krásné výhledy na Mladovožicko, vrchol Mezivrata u Votic, či pověstmi opředený Velký Blaník. 

Hrad Šelmerk oživilo Historicko vzdělávací centrum

Kromě připomínky dávných časů a vyhlídkové věže je dnes toto místo známé zejména jako centrum, nabízející řadu programů zaměřených na historii, tradiční řemesla a vzdělávání návštěvníků z řad dětí i dospělých. Ve vzdělávacím centru bývají pořádány rozličné jednorázové akce, vzdělávací pobyty a semináře. 

Kde se občerstvit

V nedalekých Mladých Vožicích je několik zařízení, kde se můžete občerstvit. 

Tipy na ubytování

Jak na hrad

  • Autem - až k hradu lze zajet autem. Z Mladé Vožice vás sem přivede několik ukazatelů.
  • Pěšky - pokud byste se chtěli z Mladých Vožic vydat k hradu pěšky, bude vás čekat cesta dlouhá 3 km po červeně značené cestě.

Parkování

Auto můžete zaparkovat na parkovištit pod hradem.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Asi 13 km od Mladé Vožice se u obce Louňovice pod Blaníkem nachází dva skalnaté zalesněné vrchy, Malý a Velký Blaník. Na vrcholu malého Blaníku najdete zříceninu poutní kaple, na Velkém Blaníku pak pozůstatky opevnění v podobě mohutných valů a rozhlednu ve tvaru husitské hlásky. S Blaníkem, odkud také pochází jeden ze základních kamenů Národního divadla, je spojena pověst o blanických rytířích, kteří odpočívají v jeho nitru a v době, kdy naše vlast bude v největší tísni, probudí se ze spánku a nepřítele porazí. Výstup na Blaník je jednou z oblíbených turistických tras.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9.5/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.