Veteran Arena – muzeum historických aut

Olomouc, Haná, Střední Morava a Jeseníky
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9.3/10

Komu voní benzín a miluje historická vozidla, určitě nevynechá v Olomouci návštěvu muzea historických aut. Na obrovské ploše Veteran Areny ve Sladovní ulici se pokocháte krásou veteránů. A mají tu i opravdové unikáty a kuriozity.

Autor článku: Radomír Němeček, 5. ledna 2021

Rozsáhlá sbírka vozidel

Veteran Arena je největší, soukromé, veřejně přístupné muzeum svého druhu v České republice. Na ploše 2.500 m2 si prohlédnete mimo jiné ucelenou sbírku vozů prostějovské značky Wikov a vozů Z vyrobených ve Zbrojovce Brno. Srdcem sbírky je kolekce československých automobilů Tatra, Praga, Aero, Škoda, Jawa a Walter. Své místo zde mají historické motocykly značek Jawa, Praga, ČZ, Breitfeld & Daněk, Čechie-Böhmerland a Indian. Ze zahraničních motocyklů uvidíte čtyřicet anglických podrámových strojů v původním stavu.

Unikáty Veteran Areny

Vaši pozornost jistě upoutá historicky nejzajímavější exponát - Wikov IV/16, rok 1924 prototyp. Nejcennějším exponátem je Praga Grand r. 1929 a Tatra 17/31 Sport. Uvidíte také nejtěžší automobil, kterým je pancéřovaná Škoda VOS s hmotností 4,5 tuny. Naopak nejlehčí je tu k vidění automobil Z4 III. Série.

foto: veteranarena.cz

Auta slavných osobností

Mezi unikáty vás upoutají auta, kterými jezdily slavné osobnosti. Můžete si prohlédnout Tatru 700 bývalého ministra zemědělství Josefa Luxe, Pragu Picollo herce Ference Futuristy, Tatru 75 Sport karoserie Bohemia herce Hugo Hasse. K vidění je například i Praga Grand velvyslance ve Velké Británii Jana Masaryka.

foto: veteranarena.cz

Vzácné sportovní a závodní vozy

Své místo mají mezi exponáty předválečné a poválečné anglické vozy zn. Triumph, MG, Invicta, Jensen, Healey, Aston Martin, Alvis a další. Seznámíte se s výkonnými vozy, kterých bylo vyrobeno jen několik kusů se zakázkovou karoserií.

Výstava telefonů a rádií

V dalších prostorách muzea se pokocháte výstavou historických radiopřijímačů od nejmenších, tedy krystalových, až po velké skříňové radiopřijímače. Mají jich tu kolem 500 kusů. Dalším lákadlem jsou historické telefony.

Historie techniky

V expozici, která se věnuje technice kolem automobilů, uvidíte motory různých výrobců s různými ventilovými rozvody včetně převodovek a šasi. Na řezu historickým automobilem si můžete představit, jak byly konstruovány předválečné vozy. Prohlédnete si i první benzínové stojany.

foto: veteranarena.cz

Občerstvení

V prostoru muzea najdete stylovou kavárnu, kde se občerstvíte a můžete si tam zakoupit upomínkové předměty jako pohlednice, plakáty, odznaky nebo turistické známky.

Parkování a přístupnost

  • Automobil můžete zaparkovat na přilehlém parkovišti. Parkovat budete v bezprostřední blízkosti výstaviště.
  • Autobusem -  vystoupíte na stanici Na pile, cíl máte odtud vzdálený 300 metrů.
  • Tramvají -  pojedete tramvají č. 4 na zastávku Pavlovická

Poloha na mapě

Tip na výlet

Olomouc má pozoruhodný sloup
Prohlídku barokního sloupu Nejsvětější Trojice v Olomouci si nemůžete nechat ujít. Památka je zapsána na seznamu UNESCO. Na sloupu je neuvěřitelných 40 soch. Měří 35 metrů a ve spodní části je kaple. Sochařskou výzdobu tvoří 18 soch světců, 12 figur světlonošů, 6 reliéfů s polopostavami apoštolů, sousoší Nejsvětější Trojice. V historickém centru města si můžete prohlédnout kašny, jejichž výstavbu podnítila antická mytologie. Uvidíte tedy kašnu Caesarovu, Herkulovu, Ariánovu, Jupiterovu, Neptunovu, Merkurovu a kašnu Tritonů.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9.3/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.