Zámek Kromeříž - jako z pohádky

Kroměříž, Východní Morava
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10

Dominantou Hanáckých Athén není Pantheon, ale Arcibiskupský zámek. Historický komplex zámku a zahrad v Kroměříži patří mezi světové unikáty. Jedinečné historické sály, unikátní obrazové sbírky, věhlasné zahrady i sklepní komplexy přilákaly do Kroměříže Amadea, čerty, princezny i mušketýry.

Autor článku: Radomír Němeček, 9. srpna 2020

Tam, kde se tvořily dějiny

Arcibiskupský zámek v Kroměříži se řadí mezi historické skvosty Moravy. Byl letním sídlem olomouckých arcibiskupů. Do historie zámku se nesmazatelně zapsala 30- ti letá válka, a to když roku 1643  byla Kroměříž dobyta a zničena švédskými vojsky. O obnovu zámku se zasloužil biskup Karel z Lichtenstein-Castelkornu. V roce 1998 byl komplex zámku a  zahrad zapsán na  Seznam světového kulturního a  přírodního dědictví UNESCO.

foto: Tomáš Vrtal

Zámek jako z pohádky

Prostory zámku i přilehlých zahrad jsou svou jedinečnou architekturou lákadlem pro mnohé filmové produkce. V Kroměříži se tak kromě mnoha zahraničních filmů, natáčel věhlasný Amadeus i pohádka Peklo s princeznou.

Proslulé sály i unikátní sbírky

Kroměřížský zámek v sobě skrývá jedinečné sály i zámecká zákoutí. Nejslavnější je dozajista Sněmovní sál, který je jedním z  nejkrásnějších a  největších sálů na zámku. Impozantní prostor vyzdobený nástropními olejomalbami a 22 lustry proslul jako dějiště konání Ústavodárného říšského sněmu. Je označován za jeden z nejkrásnějších rokokových interiérů ve  střední Evropě a často je využíván při filmovém natáčení. Za dalším netradiční expozicí se budete muset vydat až do sklepení. Sala terrena se nachází v přízemí zahradního křídla zámku, dříve zajišťovala přechod ze zámku přímo do Podzámecké  zahrady. Uchovala si svou původní podobu z konce 17. století. Vybrat si tak můžete hned z několika prohlídkových okruhů. Můžete navštívit reprezentační sály  interiéry prvního a druhého patra, kde si prohlédnete jak největší zámecký sál - Sněmovní sál, tak i soukromé apartmá olomouckých arcibiskupů i obě zámecké knihovny. Zapomenout byste neměli ani na Zámeckou obrazárnu, která  představuje druhou nejvýznamnější galerii v České republice. Ve sbírce je zde 85 originálů včetně proslulého Tizianova obrazu Apollón a Marsyas. Jak lépe završit prohlídku než, ze Zámecké věže? Pohled z ptačí perspektivy na celé historické jádro Kroměříže vám vyrazí dech.

foto: Tomáš Vrtal

Tipy na ubytování

Na kole, vlakem i autem

Zámek s Podzámeckou zahradou leží v historickém centru města. Z vlakového a autobusového nádraží je třeba přejít přes hlavní most přes řeku Moravu. Po pravé straně se už rozkládá Podzámecká zahrada, kterou lze projít až k zámku. Můžete posedět k zákoutí vzrostlých stromů, projet se na lodičce po Dlouhém rybníku nebo třeba nakrmit zvířátka v oboře. Orientaci návštěvníkům usnadní zámecká věž viditelná i z nádraží, která jsou vzdálená přibližně 15 minut chůze. Ani o své auto se nemusíte obávat. Placené parkoviště se nachází jak u vstupu do Podzámecké zahrady, tak i na Velkém náměstí v těsné blízkosti Arcibiskupského zámku. 

foto: Tomáš Vrtal

Občerstvení

Drobné občerstvení je v areálu zámku. Restaurace se nachází v blízkosti zámku.

Parkování

Placené parkování je v těsné blízkosti zámku. 

Poloha na mapě

Tip na výlet

Při návštěvě Kroměříže byste rozhodně neměli zapomenout navštívit i zahradní skvost, který nemá ve světě obdoby. Spojuje se v ní styl renesanční Itálie a barokní Francie. Květná zahrada se nachází od zámku a Podzámecké zahrady jen 10 min pěší chůze značenou cestou historickým centrem města. A rozhodně stojí za vidění. 

Kontakty:
Správa státního zámku Arcibiskupský zámek a zahrady Kroměříž
Sněmovní náměstí 1, 767 01 Kroměříž, Tel.: +420 573 502 011, Fax: +420 573 339 218
e-mail: zamek@kromeriz.npu.cz

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.