Zámek Jánský Vrch

Javorník, Rychlebské hory, Střední Morava a Jeseníky
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Autor fotky: Kankovaa CC BY-SA 4.0

Dominantou městské památkové zóny města Javorník v Rychlebských horách je Státní zámek Jánský Vrch. Nachází se na skalnatém výběžku a okouzlí vás nepřehlédnutelnou architekturou. Součástí areálu je park.

Autor článku: David Hlisník, 9. srpna 2023

Zámek byl centrem vzdělanosti a kultury

Zámek Jánský Vrch pochází z druhé poloviny 13. století. Býval součástí rozsáhlého území, které náleželo biskupství v polské Vratislavi, a stal se centrem vzdělanosti a kultury na Jesenicku. V roce 1984 došlo po majetkovém vyrovnání polské a české církve ke zestátnění zámku. Je zapsán na seznam národních kulturních památek.

V základním okruhu uvidíte unikátní dýmky

V prohlídkových okruzích se můžete zaměřit na to, co vás zajímá. V základním okruhu se nabízejí reprezentační místnosti s předměty užitého umění, plastikami a obrazy v zámecké kapli. Unikátní je jedna z největších sbírek dýmek u nás.

Dostat se můžete až na půdu

V dalších okruzích se podíváte do hospodářského zázemí, uvidíte třeba mandlovnu, kuchyni a jídelnu služebnictva, projdete se vnitřními nádvořími. V dalším okruhu jsou k vidění hostinské pokoje a určitě vás zaujme i prohlídka zámecké půdy.

Tipy na ubytování

Speciální okruh je věnován dětem

Pro děti je určena prohlídka zámku s průvodcem v kostýmu. Děti během trasy plní úkoly a mohou si na cestu zapůjčit i krásné kostýmy. Pak se mohou projít pohádkovým parkem.

Kde zaparkovat

Pod zámkem je parkoviště.

Kde se občerstvit

Občerstvit se můžete v areálu zámku v Kavárně U Jana. Je bezbariérová, stejně jako nádvoří a WC.

Vlakem na zámek

Zámek má z hlediska přístupu výhodnou polohu. Pod zámkem je autobusové nádraží a vlaková stanice Javorník ve Slezsku je vzdálena 1,3 km (trasa na mapě).

Kam na výlet

Vydejte se do krásného okolí
Od zámku v Javorníku se můžete projít k secesní tančírně do Račího údolí,  zavítat na Zříceninu hradu Rychleby, rozhlédnout se z Čertových kazatelen, nebo z Rozhledny na Borůvkové hoře. Možností je mnoho.

Poloha na mapě

Základní údaje

Kontaktní údaje

Státní zámek Jánský Vrch Zámek 60
Javorník 790 70
+420 602 951 712
+420 584 440 286
janskyvrch@npu.cz
www.zamek-janskyvrch.cz/cs

Štítky

  • Poznávací
  • pro rodiny s dětmi
  • když prší
  • Zámky
  • Prohlídky
  • Rodinné
  • Architektonické památky
  • Naučné
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Tipy co podniknout v regionu Střední Morava a Jeseníky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.