Zámek a přírodní amfiteátr Náměšť na Hané

Náměšť na Hané, Haná, Střední Morava a Jeseníky
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Autor fotky: zamek.namestnahane.cz

Vydejte se za prohlídku nádherného zámku do Náměště na Hané. Čeká na vás působivá prohlídka zámecký interiérů a zahrad.

Autor článku: Radomír Němeček, 3. září 2020

Zámku se dotkly moderní úpravy

Zámek Náměšť na Hané vznikl na vyvýšenině nad okrajem obce jako náhrada za již stojící tzv. „dolní zámek“, který panstvu postupem času nevyhovoval jak velikostí, tak svým vzhledem. Novému objektu, který se v původní podobě dochoval dodnes, se proto říká také „horní zámek“.Vystavět jej nechal hrabě Ferdinand Bonaventura Harrrach. Boční křídla čtyřkřídlého objektu uzavírají zámecký dvůr. Celý areál obklopuje kruhový park, ze kterého vedou čtyři cesty lemované lipovými alejemi, každá na jednu světovou stranu. V roce 1780 přešel z držení Harrachů sňatkem do vlastnictví Kinských. V roce 1916 je pak koupil F. Odtahal a nechal zámek zmodernizovat. Byla zavedena voda, elektřina a nainstalováno moderní vytápění. V roce 1945 byl jako řada podobných objektů zkonfiskován. Roku 2000 se stal majetkem města a byl zpřístupněn veřejnosti.

Na co se můžete těšit

Čekají na vás čtyři zajímavé prohlídkové okruhy zámeckých interiérů:

  • Trasa A: během této prohlídky navštívíte přízemí zámku s reprezentačními prostory a knihovnou. Prohlídka je zakončena výkladem o arcibiskupských kočárech.
  • Trasa B: prohlédnete si přízemí zámku a obytné prostory v prvním patře. Součástí jsou prohlídky jsou také arcibiskupské kočáry.
  • Trasa C: prohlídka celého zámku včetně arcibiskupských kočárů. Navíc se podíváte i do zámecké kaple. Tato trasa je možná pouze v červenci a srpnu nebo po předchozí domluvě.
  • Trasa D: kopíruje trasu C. Tasa je rozšířena o prohlídku nedaleké zříceniny středověkého hradu. Tato trasa je možná pouze v červenci a srpnu nebo po předchozí domluvě.

Projděte se zámeckým amfiteátrem

Jednou ze zajímavostí v Náměšti je přírodní amfiteátr, proslulý zejména festivalem Zahrada, který zde měl dlouholetou tradici. Jeho pořádání hned z několika vážných důvodů skončilo a v současné době se hledá širší možnost jeho dalšího využití. Amfiteátr byl nedávno zrekonstruován a tak bude důstojným místem například pro plánovaná divadelní představení, která mívají v atmosféře pod širým nebem své nezaměnitelné kouzlo.

Kde se občerstvit

V areálu zámku můžete posedět v Zámecké restauraci. Máte-li rádi pivo, zavítejte do nedalekého pivovaru Jadrníček, který se nachází přibližně 700 metrů od zámku.

Vlakem na zámek

Na zámek se můžete dostat i vlakem. Železničtí stanice Náměšť na Hané se nachází 800 metrů od zámku.

Parkování

Zaparkovat můžete na veřejném parkovišti přímo u zámku.

Poloha na mapě

Kam dále pokračovat po prohlídce zámku?

Prohlídku zámku doporučujeme spojit s návštěvou nedaleké zříceniny hradu Náměšť na Hané. Čeká na Vás opravdu krátká procházka. Hrad se totiž nachází 300 metrů od zámku.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Hrad 1
Náměšť na Hané
+ 420 585 952 184
zamek@namestnahane.cz
www.zamek.namestnahane.cz

Štítky

  • Naučné
  • pro rodiny s dětmi
  • pro rodiče s dětským kočárkem
  • pro dva
  • pro seniory
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Tipy co podniknout v regionu Střední Morava a Jeseníky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.