Zámek Tovačov

Tovačov, Haná, Střední Morava a Jeseníky
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8/10

Perla střední Moravy. To je Zámek Tovačov ve stejnojmenném městě, 20 kilometrů jižně od Olomouce. Upoutá vás už zdálky krásnou věží, která nese název Formosa (spanilá).

Autor článku: Radomír Němeček, 11. srpna 2020

Trocha z historie zámku

Původní vodní tvrz, později obranný hrad a nakonec renesanční zámek. Takovou stavební historií prošel Zámek Tovačov. Pověst říká, že již v druhé polovině 11. století sloužila dobře chráněná vodní tvrz lovcům jako útočiště. V období od 14. do 16. století se na něm vystřídaly dva významné rody. Byli to pánové Tovačovští z Cimburka a pánové z Pernštejna.  Téměř každý z majitelů na zámku prováděl nějaké přestavby. Kromě zmíněných rodů ho později vlastnili Illeshazyové, Salmové, Petřvaldští, Kühnburgové, Guttmanni. Po 2. světové válce připadl zámek státu a nyní je v majetku města Tovačov. 

foto: Pavel Vlach

Na co se můžete těšit

Zámek Tovačov je jednou z nejvýznamnějších českých památek. Charakterizuje ji rozsáhlý komplex budov. Ty ohraničují dvě nádvoří. Na počátku 21. století bylo renesanční opevnění zámku ve velmi špatném stavu. Město, které je od roku 1994 majitelem památky, začalo postupně opravovat jednotlivé objekty. Přesto si můžete prohlédnout aktuální výstavy, které zde probíhají a projít si vše, co tu je veřejnosti k dispozici. Na nádvoří vás upoutá barokní kašna a další výzdoba. Prohlédnete si opevnění zámku i podzámčí. Obdiv si zaslouží arkády na jihovýchodní straně nádvoří. Zřejmě největší chloubou však je zámecká kaple s raně barokní štukaturou. Uvidíte tam obraz Krista v životní velikosti, který byl přivezen do Tovačova přímo z Jeruzaléma. Krásné jsou také varhany z dílny italských mistrů. Hrálo se na ně už v roce 1612 a jsou dodnes stále funkční. Pozornosti neujde oltář z černého mramoru s tvářemi Turků. Šlo o zajatce, kteří v Tovačově opustili svou víru a přestoupili na křesťanství. Líbit se vám bude levé křídlo zámku se schodištěm, které stavěl stejný autor jako ve vídeňské státní opeře. Byl to prostějovský rodák, architekt Max Fleischer. Celé levé křídlo přiblíží, jak žila šlechta ještě ve 20. století.  Prohlédnete si opevnění zámku i podzámčí. Přístupné jsou také dva původní gotické sály - Rytířský a Sněmovní, v jejich předsálí si prohlédnete expozici Kulečníkový pokoj. Vaší pozornosti neuniknou také expozice rodu Gutmannů, expozice prusko-rakouské bitvy u Tovačova roku 1866. 

Vystoupejte na věž Formosa s nejstarším renesančním portálem

Rozhodně si nenechte ujít výstup na spanilou věž Formosu, pocházející z roku 1492. Má nejstarší renesanční pískovcový portál. Je čtyřboká, v posledních čtyřech patrech osmiboká a zakončuje ji cibule s lucernou a makovicí. Věž se tyčí do výše 96 metrů. Když vystoupáte 200 schodů na ochoz, čeká vás nádherný pohled na město, tovačovské rybníky nebo štěrkopísková jezera. Ve věži si také prohlédnete expozici Ctibora Tovačovského z Cimburka. Markrabě, který Tovačov vlastnil, byl přítelem a rádcem krále Jiřího z Poděbrad.

Pozor na děti, Černá paní stále hledá své potomky

Také Tovačov má svou legendu - Černou paní. Říká se, že zde žila šlechtična, která porodila dvacet dětí a třináct jich zemřelo. Proto se jednou ročně vydává Černá paní v černém kočáře na Tovačov a své děti hledá. Říká se, že pokud by se pohybovalo v poledne dítě v areálu, tak ho černá dáma ukradne a odveze neznámo kam.  

Mohlo by Vás zajímat

Na zámku se během roku koná spousta zajímavých akcí (Vítání jara, Velikonoce, Večerní prohlídky, Svatováclavské hody, Středověký den, atd.). Je tedy dobré se před návštěvou informovat, zda zrovna některá z nich nepřipadá na datum vaší návštěvy. 

Kde se občerstvit

Oblíbená je Zákuskárna u zámku Tovačov. Můžete si dojít na kávu a „něco na zub“. Provozovna nabízí nepřeberné množství dobrot, proslulá je i výbornou zmrzlinou a pečou tu originální luxusní dorty.  

foto: zakuskarna U zámku

Vlakem na zámek

Železniční stanice Tovačov se nachází přímo v obci, přibližně 1 km.

Parkování a přístupnost

V Tovačově zaparkujete přímo u zámku. Zámek Tovačov je dobře přístupný, nachází se východně od centra města v Cimburkově ulici č.1.

Poloha na mapě

Tip na výlet s dětmi

K Tovačovským jezerům 
Pokud se vydáte do Tovačova v létě, nenechte si ujít výlet k Tovačovským jezerům Annín, Sever, Skašov a Donbas. Najdete je jihovýchodně od města. Jsou to vodní plochy s celkovou rozlohou 330 hektarů. Vznikly těžbou šterkopísku, když se stavělo metro v Praze. Díky přírodním podmínkám se tu daří řadě živočichů a rostlinám. Jsou především oblíbeným rybářským revírem a také zdrojem pitné vody pro obyvatelstvo. U vody vždy sledujte cedule, kde je koupání povoleno a kde přísně zakázáno. Koupání bez problémů je povoleno pouze na velkém jezeře Annín, kde už skončila těžba. Potěší vás pěkná písčitá pláž. 

Základní údaje

Kontaktní údaje

Cimburkova 2
Tovačov
+420 723 334 794
zamek@tovacov.cz
tovacov.cz

Štítky

  • Poznávací
  • pro rodiny s dětmi
  • když prší
  • Zámky
  • pro dva
  • Architektonické památky
  • pro seniory
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Tipy co podniknout v regionu Střední Morava a Jeseníky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.