Slezský Semmering - romantická jízda vláčkem kolejáčkem

Ostružná, Hrubý a Nízký Jeseník, Střední Morava a Jeseníky
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8/10

Slezský Semmering vede úchvatnou horskou krajinou. Na horské trati v okrese Šumperk z Branné přes Ramzovou a Horní Lipovou do Lipové Lázní se budete kochat kouzelnou přírodou. Trať postavili koncem 19. století. Trasa a značné převýšení jí daly název Slezský Semmering.

Autor článku: Radomír Němeček, 11. srpna 2020

Pojedete nejvýše položenou rychlíkovou stanicí

Pokud si chcete udělat pěkný rodinný výlet, vydejte se vlakem na trasu Slezského Semmeringu. Nachází se na železniční trati Hanušovice – Jeseník. Horský úsek vede z Branné na Ostružnou do nejvýše položené rychlíkové stanice v Ramsové (760 m n.m.). Po tomto značném převýšení na trati dále pojedete přes Horní Lipovou až do stanice Lipová Lázně. Cestou můžete pozorovat krásná údolí Jeseníků a Rychlebských hor. Tvoří zajímavé zákruty. Pojedete šesti viadukty, které údolí překonávají. Rozhodně stojí za povšimnutí, že trasou kromě osobních vlaků projíždějí i rychlíky. Spojují Jeseník s Prahou, Brnem, Olomoucí, nebo Opavou, Ostravou a Vsetínem.

V Horní Lipové je muzejní expozice

V železniční stanici Horní Lipová si nenechte ujít návštěvu muzea. Expozice přibližuje sdělovací a zabezpečovací techniku. Prohlédnete si železniční modely, fotografie, návěstidla a dokumenty vypovídající o historii železnice. Můžete si vyzkoušet obsluhu elektromechanického výhybkářského stroje z vlečky Kamenolom. Dostanete příležitost zkusit označovat historické lepenkové jízdenky a prohlédnete si kleště průvodčího. Kdo chce, může zde pořídit otisk pamětního razítka.

Občerstvení

Občerstvit se můžete v Branné například v Restauraci Kolštejn. Je provozována ve středověkém stylu a nabídnou vám tu až šest druhů piv z místního minipivovaru.

Tipy na ubytování

Parkování a přístupnost

Pokud se vydáte k Semmeringu autem, můžete zaparkovat v Branné. Nabízí se například parkoviště u zámku Kolštejn. Z parkoviště v Branné půjdete k železniční stanici Branná na výlet vlakem necelý kilometr po naučné stezce Pasák. Za mostem z ní odbočíte doprava a ke stanici je to pak už jen 100 m. Tam nastoupíte do vlaku po železnici Slezský Semmering.

Poloha na mapě

Kam na výlet

O lázeňství v Lipové 
Ve městě Lipová Lázně se můžete seznámit s historií lázeňství a dějinami obce. Navštivte Muzeum Johanna Schrotha. Expozice přibližuje rozvoj česko-polské spolupráce. Pořádá také regionální umělecké výstavy.

V Lipové - Lázních je Faunapark
S dětmi se vydejte do Zoo Faunapark v Horní Lipové. I když jde o malou zoo, můžete tu vidět  exotická zvířata, jako třeba tygra ussurijského, pumu, papoušky, klokany, opice, lemury a mnoho dalších druhů. Velmi oblíbenou podívanou je tu volný let papoušků.

V Ostružné mají unikátní expozici hudebních nástrojů
Pokud vystoupíte z vlaku v Ostružné, neváhejte navštívit Stálou expozici hudebních nástrojů. Najdete ji v Areálu Skiland. Můžete si prohlédnout 550 kusů hudebních nástrojů z celého světa. Majitel muzea, sběratel Miloslav Muselík, se zaměřuje hlavně na citery, ale k vidění je i spousta exotických kousků. Uvidíte třeba čínské dvoustrunné housle erhu, indický sitár, různé africké bubínky, tibetskou trubku nebo zvláštní harfu z Barmy. Expozice je oceněna značkou Jeseníky - originální produkt. Můžete si objednat zážitkovou prohlídku s ukázkami hry na různé hudební nástroje a komentářem erudovaného průvodce.
 

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.