Zřícenina hradu Kunžvart

Strážný, Šumava a Lipno
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8/10

Zřícenina patří k nejvýše položeným hradům v republice. Cesta k němu není vyšlapaná růžemi. Zřícenina hradu Kunžvart je k vidění pod vrchem Strážný (1115 m n. m.) a nad stejnojmenným městysem v Kašperských horách.

Autor článku: Radomír Němeček, 15. září 2020

Hrad dříve chránil Zlatou stezku

Hrad Kunžvart měl ve svých dobách chránit bezpečnost na Zlaté stezce i na pomezí Českého království zhruba v polovině 14. století. O dvě století později završil jeho osud požár. Hrad měl pouze vojenskou funkci, nikdy nebyl panským sídlem.

foto: Dingoa

Ze Strážného budete strmě stoupat skalnatým terénem

Kunžvart možná přiláká ty z vás, kteří nemají rádi příliš turistického ruchu a s oblibou se vydávají k pustým místům. Musíte být také poměrně zdatnými chodci. Z městysu Strážný sice vede ke zřícenině dvoukilometrová modře značená turistická cesta, ale vede náročnějším skalnatým terénem. Na kole se zde vůbec nedoporučuje jezdit.

Na co se můžete těšit

Co v cíli po výstupu uvidíte? Z hradu zbylo pouhé torzo čtyřhranné věže. Je obklopeno stromy, takže z něj není žádný extra výhled. Severozápadně nad Strážným po cestě na zříceninu hradu je Kamenný vrch. Na něm stojí kaple Panny Marie z  roku 1834. Najdete ji u jedné ze sjezdovek skiareálu ve Strážném.

foto: Dingoa

Občerstvení

Občerstvit se můžete v bistru Roubenka ve skiareálu. Je u ní i venkovní posezení. A nebo můžete navštívit restauraci Rybárna (osobně vyzkoušeno)  nebo U sousedů ve Strážném. 

Jak na zříceninu

Automobil zaparkujete na parkovišti ve skiaerálu ve Strážném. Z parkoviště půjdete 2 km strmě vzhůru po modře značené turistické cestě. Na 2 km nastoupáte trochu přes 200 výškových metrů.

Poloha na mapě

V zimě si ve Strážném zalyžujete

Ve Strážném se nachází skiareál. V zimě je místem radovánek pro celou rodinu. Jsou k dispozici sjezdovky Kaplička o délce 260m a Vrátná Dolina o délce 300m. Jde o modré sjezdovky vhodné pro začátečníky i pokročilé lyžaře, které pravidelně upravuje rolba. V okolí Strážného je můžete využít množství běžeckých tras, které jsou napojeny na Bílou stopu na Šumavě. 

Tip na výlet s dětmi

Prohlédněte si v Lenoře obecní pec na chleba
Na výlet si ze Strážného zajeďte do 10 km vzdálené Lenory. Mají tam atraktivní památku, která vás určitě nadchne. Veřejnou obecní pec z roku 1837. Dříve sloužila lidem, kteří neměli dost peněz, aby si mohli pořídit vlastní pec. Na pečení se domlouvaly vždy celé rodiny. Hospodyňky připravily doma kynuté těsto na chleba a pak ho v peci společně upekly. Každá si domů odnesla voňavý pecen chleba. V Lenoře už řadu let působí sdružení Velká lóže pecařská. Její protagonisté se snaží zachovat tradici pečení chleba, housek a koláčů nebo zdejší rarity - česnekových placek. Pec najdete v centru Lenory, zaparkovat můžete u obecního úřadu. Peče se každou poslední sobotu v měsíci od dubna do prosince. Zažijete tam skvělou atmosféru, vonící čerstvým pečivem. To zdarma ochutnáte. Pečivo z pece není prodejné. A výrobky jsou nositeli regionální značky „Šumava originální produkt®".

Základní údaje

Kontaktní údaje

Strážný
+420 388 437 128
mestys@strazny.cz

Štítky

  • Poznávací
  • pro rodiny s dětmi
  • se psem
  • Zříceniny
  • Příroda
  • Turistika
  • pro dva
  • Romantická místa
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.