Lomy Velká a Malá Amerika

Mořina, Český Kras a Karlštejnsko, Střední Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Autor fotky: Pražák CC BY 2.5

Lomy u Mořiny se nacházejí ve středočeském kraji nedaleko hradu Karlštejn a tvoří je tři atraktivní místa – Malá a Velká Amerika a Mexiko. Stojí nedaleko od sebe, přičemž Velká Amerika a Mexiko jsou doslova „sousedé“, zatímco Malou Ameriku najdete o kousek dál.

Autor článku: Radomír Němeček, 10. ledna 2021

Velká Amerika ve filmu

Magnetem je zejména Velká Amerika, kterou již před mnoha lety proslavil film Limonádový Joe. Filmoví tvůrci si sem však nacházejí cestu i dnes a tak jste Velkou Ameriku mohli vidět v pohádce Malá mořská víla či v poslední době v pohádce Micimutr. Trpělivý bělouš, na kterém se podél hladiny vody Velké Ameriky projíždí Vojta Dyk, se ve skutečnosti jmenuje Princ a je zkušeným filmovým matadorem.

foto: Pražák CC BY 2.5

Rozměry jsou úctyhodné

Lom má rozměry přibližně 750 x 150 m, jeho hloubka se pohybuje mezi 67 – 80 metry. Modrozelené oko bezodtokového jezera leží na dně hluboké propasti a první pohled, když ho spatříte, vám doslova vezme dech.

Podél lomů vede turistická trasa

Podél severního okraje lomu vede žlutě značená turistická trasa. K východnímu konci propasti vede od Mořiny, směrem od západního konce vede dál k lomu Mexiko. Pokračuje dále směrem na Karlštejn. Cesta po okraji lomu je přerušena několika vyhlídkovými plošinkami, odkud je dolů nejhezčí pohled. Není tomu tak dávno, kdy okolí bylo značeno tabulkami zákazu vstupu, přesto sem vždy lidé mířili. Ačkoliv běžně budí hloubka propasti respekt a návštěvníci se drželi spíše ve větší vzdálenosti od jejího kraje, došlo zde v průběhu let k řadě smrtelných nehod. Většinou se jednalo o případy, kdy se lidé na vlastní pěst spouštěli dolů či sem pronikali obtížnými skalnatými přístupy. Zákaz vstupu na dno lomu má však své opodstatnění nejen z bezpečnostních důvodů. Jen tím, že uniká náporu davů turistů, si tento unikátní úkaz zachovává svůj neporušený jedinečný ráz.

foto: Karelj

Kde se občerstvit

Možnost příjemného občerstvení v Mořině v hospůdce Na Růžku nebo na fotbalovém hřišti.

Přístupnost

Vyhlídky lomu jsou celoročně přístupné, je jen zapotřebí opatrnosti s ohledem na počasí.

Vlakem do lomů

Východzí stanicí je Karlštejn. Z nádraží přejdete řeku, zamíříte směr hrad, před ním odbočíte vlevo kolem restaurace Pod Dračí skálou. Minete dub Sedmi bratří, dáte se vpravo a cesta do kopce, přes les a pole vás přivede k Velké Americe. Trasa na mapě

Parkování

Odstavené parkoviště naleznete při silnici těsně u Velké Ameriky. Parkoviště jsou zde dvě.

Autobus číslo 311, zastávka Mořina – odb. lom.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Vydejte se do nedalekého Karlštejna. Obec se rozkládá na obou březích řeky Berounky, které spojuje obloukový most. Odtud cesta pokračuje vzhůru na stejnojmenný hrad Kralštejn. Trasa vede uličkami, kde je k dostání řada suvenýrů. Po prohlídce můžete posedět v kolibě u parkoviště, vydat do nedalekého kempu za odpočinkem, nebo zamířit značenou cestou do vesničky Srbsko. Při cestě budete míjet studánku, ze které údajně pil i král Karel IV. Řadu užitečných informací vám cestou poskytnou informační panely.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Mořina
Mořina

Štítky

 • Poznávací
 • Výlety
 • Příroda
 • se psem
 • pro seniory
 • romantické cestování
 • pro rodiny s dětmi
 • Vyhlídky
 • Turistika
 • pro dva
 • Romantická místa
 • Přírodní památky
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.