Vyhlídka Máj - za nádhernými výhledy na Vltavu

Krňany, Slapská přehrada, Střední Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Autor fotky: Jan Fidler CC BY 2.0

Jeden z nejkrásnějších pohledů na Vltavu se pod vámi rozprostře, když  se vydáte na Vyhlídku Máj. Nachází se nedaleko obce Teletín v okrese Benešov na  vysoké skále. Řeka pod ní tvoří úchvatný kaňon ve tvaru podkovy. Kdysi se v těchto místech nacházely legendární Svatojanské proudy.

Autor článku: Radomír Němeček, 7. prosince 2020

Historie Svatojánských proudů

Svatojanské proudy byly vyhledávanou a obdivovanou přírodní lokalitou na střední Vltavě. Nacházely se mezi Štěchovicemi a Slapy ve skalnatém údolí, kde řeka vytvářela peřeje. Proudy byly dlouhé 7 kilometrů a vodáci je považovali za jedno z nejnebezpečnějších míst na řece. Když se postavila Slapská přehrada, došlo k zatopení proudů. Tím také skončila éra plavby vorů po řece. 

Vyhlídka Máj není nijak zabezpečena

Při výletu na vyhlídku je nutné počítat s několika důležitými okolnostmi. Na skále není zábradlí, takže je třeba velké obezřetnosti.  Není zde ani žádná uměle vytvořená plošina.  Na vrcholu Máj ve výšce 448 m.n.m. skály se budete kochat úchvatnou přírodou a budete se dívat hluboko dolů na kaňon řeky.  Většina návštěvníků, když se dostatečně pokochá pohledy, spojí tento dobrodružný výlet i s cestou na další vltavskou vyhlídku - Smetanovu. 

Smetanova vyhlídka se Ztracenkou

Z vyhlídky Máj můžete dojít  ke Smetanově vyhlídce (371 m.n.m.), čeká vás zhruba sedmikilometrová procházka. Vrátíte se po žluté značce a budete po ní pokračovat až k Třebsínu. Nebo do této obce můžete z Teletína dojet autem Pak se  vydáte po odbočce k samotné vyhlídce. Vyhlídka byla vybudována ke 150. výročí narození Bedřicha Smetany na jeho počest. Skladatel sem rád chodíval a traduje se, že právě toto místo se mu stalo inspirací ke zkomponování Vltavy ze symfonické básně Má Vlast. Připomenete si i historii folku, protože je odtud krásně vidět na osadu Ztracené naděje – Ztracenku.  Historie osady spadá až do roku 1918, kdy v ní hledali zapomenutí na válku mladí chlapci. Tábořiště našli právě na druhém břehu. A název Ztracená naděje jí dali podle amerického westernu Červené eso.  První chata byla spíše přístřeškem z větví a kusů lepenky. Osada se však postupně rozrůstala, a to v lomu Pod Mravenčí skálou. Pořádaly se tam potlachy s účastí mnoha známých hudebníků a dalších osobností. Chatu tu koupili  například Jarda Štercl a nebo kapelník KTO Franta Hacker.  Původní místo osady bylo zatopeno po napuštění Štěchovické přehrady a osada se musela stěhovat nad zátopovou zónu, kde je dodnes.

Kde se občerstvit

Při cestě na vyhlídku Máj je dobré se vybavit vodou i svačinou, protože v Teletíně žádnou možnost občerstvení nenajdete. Najíst se můžete až po zdolání vyhlídky, když dojdete nebo dojedete autem například  do Krňan, které jsou vzdáleny dva kilometry od Teletína.  Objevíte tam velmi dobře hodnocenou  Tůmovu restauraci, kde si zákazníci nemohou vynachválit jídlo, pivo, nebo třeba kofolu a ochotnou obsluhu.  

Jak se dostat k vyhlídce Máj

Místo je dostupné z obce Teletín, půjdete zhruba kilometr po žluté turistické cestě, nejprve loukou, pak do kopce cestou v lese.  

Parkování 

Parkovací možnosti jsou v oblasti velmi omezené. Podle zkušeností turistů je však  v Teletíně malé parkoviště a nebo se dá parkovat na louce. 

Poloha na mapě

Tipy na další výlet  

Teletínský lom
Z Teletína si můžete udělat výlet k Teletínskému lomu, který je od obce vzdálen  jeden kilometr východním směrem. Zatopený lom je hluboký patnáct metrů. Přírodní památka je součástí Přírodního parku Střed Čech.  Těžené kameny byly použity na stavbu Štěchovického zdymadla. V lomu je k vidění texturu tvořenou ostrohrannými úlomky minerálů a hornin. 

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.