Vojenská tvrz Hanička

Rokytnice v Orlických horách, Orlické hory a Podorlicko
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8.5/10

V krásném kraji Orlických hor mezi Rokytnicí v Orlických horách a Bartošovicemi v Orlických horách, naleznete jednu z nejzajímavějších vojenských památek Orlických hor. Tvrz Hanička je skutečně nejnavštěvovanějším vojenským objektem v Orlických horách. Sbalte batůžek a vydejte se na výlet.

Autor článku: Radomír Němeček, 23. srpna 2020

Trocha historie 

Tvrz Hanička byla vybudována v letech 1936 až 1938 na obranu naší vlasti před nacistickým Německem. Výstavba tvrze stála ohromných 22 milionů korun. Její název nepochází od žádné dívky, do které by byl nějaký z vojáků či velitelů zakoukán, nýbrž podle nedaleké tehdejší osady Hanička. Od roku 2006 je tvrz Hanička vyhlášena kulturní památkou.

foto: hkregion.cz

Prohlídka pevnosti

Vojenský objekt se skládá z 6 povrchových objektů, které v podzemí propojují stovky metrů sálů a chodeb. Délka podzemních chodeb je úctyhodných 1,5 km. Pevnost Hanička umožňuje prohlídku plně vybaveného moderního úkrytu, tvrze a muzea s expozicí bojové výstroje, techniky a výstroje.  Nechybí zde ani obrovské prostory pro skladování munice a zásob, aby zde vojáci mohli v době bojů přežít několik měsíců. Většina prostorů je přístupná návštěvníkům, kteří mnohou zavzpomínat, jak byl dříve těžký život vojáků. Do podzemí sejdete po 98 schodech a prohlédnete si několik vojenských míst. Jeden z objektů s názvem Lom je nejzachovalejším tvrzním prostorem u nás. Můžete si vybrat jednu z prohlídek:

  • základní trasa o délce prohlídky 50 minut
  • rozšířená trasa o délce prohlídky 80 minut
foto: hkregion.cz

Užitečné informace

Pamatujte, že se budete v rámci prohlídky pohybovat v prostorách pod zemí. Očekávejte tedy teplotu okolo 5 – 8 °C.

Tipy na ubytování

Jak k Haničce a parkování

Návštěvníkům není povoleno parkovat přímo v areálu. Pro návštěvníky je vyhrazeno nedaleké parkoviště na Panském poli kousek od bunkru Na Holém. Cesta od parkoviště je vyznačena a je vzdálena 1,7 km (asi 20 minut chůze). Počítejte, že půjdete po lesní cestě s mírnějším stoupáním. Parkování je zdarma a časově neomezené.

Poloha na mapě

Kam dál v okolí

V blízkém okolí můžete navštívit krásnou Rokytnici v Orlických horách, kde bylo nedávno otevřeno nové muzeum Sýpka, které byste rozhodně neměli minou. Nachází se kousek od náměstíčka, kde se můžete posilnit v místních hospůdkách a prohlédnout si krásné roubené domečky, které zůstali zachované po obvodu téměř celého náměstí. Pokud cestujete autem, neměli byste také v tomto kraji vynechat Zemskou bránu či Neratov.

 

Základní údaje

Kontaktní údaje

Rokytnice v Orlických horách
+420 736 752 218
+420 491 616 998
tvrzhanicka@seznam.cz
hanicka.cz

Kategorie a štítky

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8.5/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Tipy co podniknout v regionu Orlické hory a Podorlicko

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více