Unikátní kostel Neratov se skleněnou střechou

Bartošovice v Orlických horách, Orlické hory a Podorlicko
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8.1/10

Pokud zavítáte do Orlických hor, nenechte si ujít návštěvu unikátního kostela  Nanebevzetí Panny Marie v Neratově. Poměrně vylidněná lokalita na samém pohraničí s Polskem doslova ožila díky Sdružení Neratov, které se zasloužilo o  obnovu poničeného poutního místa smíření - kostela Nanebevzetí Panny Marie.

Autor článku: Radomír Němeček, 26. srpna 2020

Chrám zasáhla protitanková střela

První zmínky o původním dřevěném kostelíku, který stával nad Neratovem, pocházejí někdy kolem poloviny 16. století.  Později jej nechal majitel zdejšího rokytnického panství Kryštof Mauschwitz z Armenruhl přestavět na protestanskou modlitebnu. Přestože na kostel přispěl nemalými prostředky a dokonce jej vybavil i zvonem, jeho víra jej údajně stála život. V roce 1616 byl zavražděn vzbouřenými sedláky. Asi o 50 let později zde dle pověsti vzniklo Mariánské poutní místo a na místě dřevěného kostelíku byl postaven nový kamenný svatostánek, ze kterého se bohužel mnoho nedochovalo. Na stejném místě byl pak v letech 1723–1733 vystavěn současný barokní chrám. Kostel Nanebevzetí Panny Marie provázela nepřízeň osudu a poslední ránu dostal na konci druhé světové války od ruského vojáka, který na kostel vypálil protitankovou střelu. Chrám téměř vyhořel, a i když byly snahy o jeho opravu, komunistický režim tomu nepřál. Dokonce měl být zcela zbourán, k tomu naštěstí nedošlo.  

Sdružení Neratov vyvíjí bohulibou činnost

Počátkem 90. let povstal kostel doslova z popela a byl zapsán na seznam kulturních památek ČR.  Opět se zde pořádaly bohoslužby, i když pod širým nebem, neboť střechu pohltil oheň. Teprve s novým stoletím začaly i rekonstrukční práce na obnově chrámu Páně. Roku 2006 došlo k jeho zastřešení. Podařila se úžasná věc, kostel získal částečně prosklenou střechu a neustále se pracuje na jeho opravě, dokonce se tu denně slouží bohoslužby. Pořádají se zde výstavy a koncerty. V roce 2011 byl zařazen mezi poutní místa Královéhradecké diecéze a vždy v srpnu se zde scházejí tisíce poutníků. Tento zázrak se podařil díky Sdružení Neratov, které zde vzniklo v roce 1992. Jeho cílem je nejen navrátit život vysídlené obci a obnovit poničené poutní místo smíření v Neratově,  ale pomáhat postiženým lidem a opuštěným a handicapovaným dětem.  

Na co se můžete těšit

Prohlídka kostela je bez průvodce. Zaujme vás hezky udržovaný areál a zejména interiéry stavby. V kostelech není nikdy dostatek světla, ale v kostel v Neratově je naprostým opakem. Při vstupu vás upoutá právě světlost interiérů a to díky skleněné střeše. Uvnitř si můžete prohlédnout dochované artefakty a posedět v tichosti na některé z lavicí.

Tipy na ubytování

Zábava pro děti

V obci pod kostelem je pro děti přichystané obecní dětské hřiště.

Kde se občerstvit

Pod kostelem můžete posedět v Neratovské hospodě s vlastním minipivovarem. V obci je také občerstvení a koloniál U Neratovských. 

Kudy do kostela Nanebevzetí Panny Marie v Neratově?

Neratov je část obce Bartošovice v Orlických horách, nachází se v rychnovském okrese, v Královéhradeckém kraji. Pod Bartošovice spadají ještě osady Vrchní Orlice, Malá Strana, Podlesí a Nová Ves. Dostanete se sem autobusem nebo autem.

Přístupnost a otevírací doba

Kostel je denně bezplatně přístupný veřejnosti. 

Parkování

Automobil můžete zaparkovat pod kostelem. 

Poloha na mapě

Tip na výlet

Návštěva kostela Nanebevzetí Panny Marie v Neratově ve vás zanechá řadu dojmů včetně nádherného rozhledu od chrámu na okolní krajinu. Ubytování v Orlických horách si vyberete a můžete vyrazit za výlety. Doslova vás to vybídne k toulkám po neratovských loukách okolo Divoké Orlice a k probádání dalších osad a částí rozlehlých Bartošovic. Pokud se dostanete až ke hřbitovu, povšimněte si hřbitovní brány z roku 1740, jedná se o hranolovitou stavbu s bání krytou šindelem. Vedle je pozdně barokní kamenná kalvárie (1793). Za branou se nachází barokní jednolodní kostel zasvěcený sv. Maří Magdaléně (1673). Vnitřek kostela vám svojí nádherou doslova vyrazí dech. Překrásné barokní  oltáře, kazatelna, malby a další vybavení však volají o pomoc. Dobrá zpráva je, že se i tento svatostánek zřejmě dočká rekonstrukce. Sdružení Neratov není jeho osud lhostejný, stejně tak i lidem, kteří přispívají na opravu kostela. Bartošovice však lákají nejen zajímavými sakrálními skvosty, ale  jsou vyhledávané i turisty a v zimní sezoně pak lyžaři. Dokonce je údajně zdejší lokalita kolébkou lyžování v Orlických horách. 

Základní údaje

Kontaktní údaje

Neratov
Bartošovice v Orlických horách
sdruzeni@neratov.cz
neratov.cz

Štítky

 • Poznávací
 • Architektonické památky
 • Příroda
 • cestování za pivem
 • Výlety
 • pro rodiny s dětmi
 • Prohlídky
 • romantické cestování
 • Romantická místa
 • pro rodiče s dětským kočárkem
 • Kostely
 • Hory a pohoří
 • Procházka
 • amazing places
 • pro dva
 • pro seniory
 • úžasná místa
 • pro vozíčkáře
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8.1/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Tipy co podniknout v regionu Orlické hory a Podorlicko

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.