Rozhledna Feistův kopec

Olešnice v Orlických horách, Orlické hory a Podorlicko
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10

V Olešnici v Orlických horách můžete zavítat na krásnou novou rozhlednu. Nachází se na Feistově kopci 710 m n.m. ve skiareálu Hartman.

Autor článku: Radomír Němeček, 27. listopadu 2020

Rozhledna je vysoká 30 metrů

Rozhlednu najdete na vrcholu sjezdovek lyžařského areálu Hartman. Vznikla teprve roku 2018 a stala se díky své výšce 30 metrů i architektonickému provedení výraznou dominantou kopce. Materiálem této věže je konstrukce z žárově zinkové oceli. Doplnily ji dřevěné prvky. Na vyhlídkovou plošinu musíte vystoupat 140 schodů. V každém ze šesti pater je plůtek, který vám umožní vidět krajinu už cestou k vrcholu. Vyhlídková plošina je sedmým patrem a je opatřena střechou. Výhled umožňují zasklená okna.

foto: euro-glacensis.cz

Uvidíte až do Polska

Vyhlídková plošina rozhledny je umístěna 27,4 m nad zemí. Uvidíte z ní viadukt v polském Lewinu Klodzkém, přehradu Rozkoš u České Skalice  na Náchodsku, Orlické hory, Bystřické hory nebo Panský vrch.

Dozvíte se zajímavosti z geologie

Pokud se z rozhledny vydáte po dobře značené naučné geologické stezce Feistův kopec, uvidíte místa výskytu zvětralých žulových balvanů. Tvoří v této oblasti zajímavé útvary. Žula je podkladem celého návrší, je pro ni typické balvanité zvětrávání. Při výstavbě Skiareálu Hartman byly tyto útvary objeveny. Vše potřebné se o geologii a geomorfologii lokality dozvíte z informačních tabulí, kterých budete míjet celkem 9.

Tipy na ubytování

Skiareál Hartman mají lyžaři rádi

Pokud jste na návštěvě rozhledny v zimě, můžete využít služeb Skiareálu Hartman a pěkně si zalyžovat. K dispozici jsou tu dva vleky a tři sjezdové tratě různé obtížnosti. Pro děti je k dispozici dětské hřiště s dětským vlekem.

foto: euro-glacensis.cz

Občerstvení

Občerstvit se můžete v samoobslužné restauraci Skiareálu Hartman.

Jak zabavit děti

V restauraci je k dispozici dětský koutek.

Jak na rozhlednu

Od skiareálu dojdete po 400 metrech z kopečka k rozcestí u kostela vedle hřbitova. Tam se vydáte po zeleně značené turistické trase a k rozhledně půjdete 500 m.

Parkování

Automobil můžete zaparkovat u hlavní budovy Skiareálu Hartman, kde je bezplatné parkoviště.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Prohlédněte si Utzův mechanický betlém
Olešnice v Orlických horách se pyšní zajímavostí. Utzův mechanický betlém najdete v budově městského úřadu, kde je vystaven. Seznámíte se s historií tohoto unikátu. Uvidíte, že figurky se mohou pohybovat nejen posuvně, ale hýbají rukama, hlavou i nohama. Některé se k sobě přibližují a zase se vzdalují. Tvůrce Josef Utz byl místní rodák a řezbářský umělec. Dozvíte se, že betlém nikdy nedokončil, protože zemřel na následky úrazu při práci s cirkulárkou. Budete obdivovat jesličky s ježíškem a unikátním gramofonem s dvěma talíři a přenoskou. Můžete zhlédnout dokumentární film, který přiblíží i zázemí složité mechaniky.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Olešnice v Orlických horách
492 601 111
infocentrum@olesnice.net
olesnice.net

Štítky

  • Poznávací
  • pro rodiny s dětmi
  • pro dva
  • pro seniory
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Tipy co podniknout v regionu Orlické hory a Podorlicko

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.