Vlastivědné muzeum Jesenicka

Jeseník, Hrubý a Nízký Jeseník, Střední Morava a Jeseníky
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Autor fotky: archiv Vlastivědného muzea Jesenicka

V centru města Jeseník se nachází Vodní tvrz. Její historie počíná ve 14. století a je ukázkou vyspělé středověké architektury. Nyní v tomto památkově chráněném objektu naleznete expozice a výstavy Vlastivědného muzea Jesenicka.

Autor článku: Radomír Němeček, 1. listopadu 2020

Původní fortifikační stavba slouží kulturním účelům

Dvoupatrovou budovu Vodní tvrze z neopracovaných kamenů naleznete na Zámeckém náměstí v samém srdci Jeseníku. Vede k ní kamenný most přes příkop, v němž se dříve zračila voda. Ve Vodní tvrzi si můžete vybrat, do které z expozic zamíříte. Nabízí se zde celkem šest možností – čtyři stálé expozice a obvykle také dvě krátkodobé výstavy.

Můžete se těšit na zajímavé expozice

 • Historie a archeologie Jesenicka. Expozice je věnovaná historii regionu. Dozvíte se o hornictví, kamenictví a vápenictví a lázeňství.
 • Fauna a flora Jesenicka. Expozice provedená v interaktivním pojetí.
 • Spirála času Země. Expozice, která moderním multimediálním způsobem přibližuje geomorfologický vývoj Jesenicka
 • Čarodějnické procesy na Jesenicku v 17. století 

Největší pozornost poutají čarodějnické procesy

Od roku 2012 je možné ve zrekonstruovaných prostorách sklepení Vodní tvrze sestoupit do nejtemnějšího období místních dějin – období čarodějnických procesů, které se na území Jesenicka odehrávaly mezi lety 1622–1695 a přivedly na smrt stovky nevinných obětí. Návštěvníci tiše, v doprovodu svého vlastního audioprůvodce, sestoupí do sklepení, kde v úvodu zhlédnou unikátní filmové zpracování případu první jesenické oběti Barbory Schmiedové. Jedná se o velmi sugestivní zážitek, který umocňuje specifické technické zařízení FogScreen, díky němuž je celý příběh promítán na prchavou stěnu tvořenou suchou mlhou. V druhé části expozice pak návštěvník najde množství doplňkových informací o kontextu čarodějnických procesů jako takových, může se dotknout replik mučicích nástrojů nebo ustrnout nad četbou opisů dobových dokumentů se záznamy z procesů.

Vzhledem k časové náročnosti a tématu se ovšem jedná o expozici nevhodnou pro děti do 13 let.

Tipy na ubytování

Praktické informace k expozici čarodějnických procesů

Audioprůvodce je dostupný ve čtyřech jazykových mutacích – češtině, polštině, němčině a angličtině. Maximální počet návštěvníků ve skupině je 12.  Expozice se otevírá vždy v celou hodinu kromě poledne. Doporučujeme rezervaci předem na tel. čísle 725 073 539 nebo prostřednictvím e-mailu info@muzeumjesenik.cz. 

Jak zabavit děti

Vlastivědné muzeum Jesenicka myslí samozřejmě i na rodiny s dětmi. V rámci nabídky si vždy vyberou, ať už z možností některých stálých expozic (např. Fauna a flóra Jesenicka je pro děti jako stvořená), nebo z nejrůznějších krátkodobých výstav. Ty jsou často přímo cíleny na rodiny, a nabízejí tak unikátní pohled do pohádkových chaloupek, policejní služebny, světa interaktivních her, tajemné lesní říše ...apod.

Kde se občerstvit

Hned na Masarykově náměstí (cca 200 metrů) si můžete pochutnat v Restauraci U Radnice či v Hotelu Slovan. Pokud budete mít chuť na zákusek, popřípadě kávu, zajděte do Zdravé kavárny na Školní ulici nebo Ennea Caffé&shop na náměstí Svobody.

Parkování a přístupnost

Automobil či motocykl lze zaparkovat v blízkosti Vlastivědného muzea Jesenicka na dvou místech, buď u kostela Nanebevzetí Panny Marie, nebo za barem Yesenka. 

Poloha na mapě

Tip na výlet

Naučnou stezkou Vincenze Priessnitze
V Jeseníku si nenechte ujít 7 km dlouhou Naučnou stezku Vincenze Priessnitze po léčivých pramenech. Je jich na stezce celkem 8 a jsou opatřeny informačními panely. Jsou to Pražský pramen, Prameny AFA, Bezručův pramen, Rumunský pramen, Vilémův a Smrkový pramen. Jitřní pramen, Polský pramen, Rozcestí u mnicha. Můžete ochutnat lahodnou vodu a dozvědět se o léčebných metodách slavného muže, zakladatele vodoléčby.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Zámecké náměstí 120/1
Jeseník 79001
+420 725 073 539
info@muzeumjesenik.cz
muzeumjesenik.cz

Štítky

 • Naučné
 • Kultura
 • když prší
 • pro rodiny s dětmi
 • pro dva
 • Umění
 • pro seniory
 • Muzea
 • Galerie
 • Výstavy
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Tipy co podniknout v regionu Střední Morava a Jeseníky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.