Vlastnivědné muzeum Vodní tvrz v Jeseníku
Jeseník, Hrubý a Nízký Jeseník, Střední Morava a Jeseníky

 
Ohodnoťte jak se vám líbil článek
0/10

V centru města Jeseník se nachází vodní tvrz. Pochází ze 13. století a je ukázkou vyspělé středověké architektury. Nyní si v objektu můžete prohlédnout expozice Vlastivědného muzea Jesenicka.

Autor článku: Radomír Němeček, 1. listopadu 2020

Původní fortifikační stavba slouží kulturním účelům

Dvoupatrovou budovu v centru města Jeseník z neopracovaných kamenů najdete na Zámeckém náměstí. Vede k ní kamenný most přes vodní příkop. Tvrz obklopuje park a v současnosti je budova sídlem Vlastivědného muzea Jesenicka. Můžete načerpat mnoho zajímavých informací v expozicích historie, geologie, mineralogie, fauny, flóry a nově i čarodějnických procesů.

foto: muzeumjesenik.cz

Můžete se těšit na zajímavé expozice

 • Historie a archeologie Jesenicka. Expozice je věnovaná historii regionu. Dozvíte se o hornictví, kamenictví a vápenictví a lázeňství.
 • Fauna a flora Jesenicka. Expozice provedená v interaktivním pojetí.
 • Spirála času. Expozice, která moderním multimediálním způsobem přibližuje geomorfologický vývoj Jesenicka.
foto: muzeumjesenik.cz

Největší pozornost poutají čarodějnické procesy

Ve zrekonstruovaných prostorách vodní tvrze objevíte atraktivní stálou expozici, která se věnuje čarodějnickým procesům. Odehrávaly se na Jesenicku v 17. století. Oblast byla centrem nelítostného honu na čarodějnice. Lidé věřili v pomocníky ďábla. Davová hysterie způsobila, že byli stíháni nevinní lidé. Brutalita, s kterou se odehrávaly procesy, nemá ve střední Evropě žádného přirovnání. I tak se nechvalně proslavil jesenický region a vy se o této nespravedlnosti dozvíte mnohem více, když expozici navštívíte. Z pohledu historiků i muzea jde o důležitý počin. Expozice je velmi dobře technicky, stavebně i výtvarně zpracovaná. Jsou tu vystaveny i repliky mučících nástrojů. Prohlídku absolvujete s pomocí audioprůvodce. Je namluven kromě češtiny i v polštině, němčině a angličtině.

foto: muzeumjesenik.cz

Muzeum má unikátní promítací zařízení

V rámci prohlídky expozice o honech na čarodějnice uvidíte filmové zpracování známého prvního čarodějnického případu s Barborou Schmiedovou. Díky průlomovému speciálnímu promítacímu zařízení FogScreen, které vytváří tenkou zástěnu suché mlhy, neuvidíte záznam na běžném plátně. Průsvitná projekční plocha zobrazuje obrázky, které doslova plují vzduchem, což vám zaručí velmi sugestivní zážitek.

Jak zabavit děti

Za Zámeckým náměstím, kde se vodní tvrz nachází, je v Dittersdorfově ulici dětské hřiště.

Kde se občerstvit

Můžete se najíst v Radniční restauraci na Masarykově náměstí. Dostanete se tam, když projdete od kostela Kostelní ulicí.

Parkování a přístupnost

Auto zaparkujete na parkovišti Palackého u Kostela Nanebevzetí Panny Marie. Z parkoviště se do vodní tvrze dostanete lehce, když pouze obejdete kostel od parkoviště, kde jste nechali auto.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Naučnou stezkou Vincenze Priessnitze
V Jeseníku si nenechte ujít 7 km dlouhou Naučnou stezkou Vincenze Priessnitze po léčivých pramenech. Je jich na stezce celkem 8 a jsou opatřeny informačními panely. Jsou to Pražský pramen, Prameny AFA, Bezručův pramen, Rumunský pramen, Vilémův a Smrkový pramen. Jitřní pramen, Polský pramen, Rozcestí u mnicha. Můžete ochutnat lahodnou vodu a dozvědět se o léčebných metodách slavného muže, zakladatele vodoléčby.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Zámecké náměstí 120
Jeseník 79001
+420 584 401 070
info@muzeumjesenik.cz
http://muzeumjesenik.cz

Štítky

 • Naučné
 • Kultura
 • Když prší
 • Pro rodiny s dětmi
 • Pro dva
 • Umění
 • Pro seniory
 • Muzea
 • Galerie
 • Výstavy
Jak se vám líbí článek
0/10
Podělte se s přáteli

Aktivity a zajímavosti v okolí

Nenašli jste co hledáte? Zkuste v okolí:

Chata Kunc

Orlické hory a Podorlicko Deštné v Orlických horách

0/10
Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více