Vesnická památková rezervace Ounuz Jistebnice

Jistebnice, Táborsko, Jižní Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10

Víte, že některé kulisy z kultovní pohádky Pyšná princezna můžete vidět na vlastní oči? Když si zajedete do městečka Jistebnice v jižních Čechách, navštívíte vesnickou památkovou zónu Ounuz, tak je najdete. Osada se nachází v 710 m n. m., blízko střediska zimních a letních sportů Monínec.

Autor článku: David Hlisník, 9. srpna 2023

Prohlédnete si roubená stavení

Osadu Ounuz najdete jen kousek za jistebnickým televizním vysílačem. Nabídne neopakovatelnou procházku mezi půvabnými stavbami lidové architektury, které každého okouzlí. Většina z domečků dnes slouží jako rekreační chalupy. Nyní má vesnička jen několik stálých obyvatel. Pro svou jedinečnost byla vyhlášena vesnickou památkovou zónou. Vaší pozornosti neujde ani kamenná zvonička Panny Marie.

Vesnická památková rezervace Ounuz Jistebnice

Kde zaparkovat

Zaparkovat můžete na některém z parkovišť ve středisku Monínec. Pak na vrchol kopce vyjeďte lanovkou Monínec – Javorová skála.

Kde se občerstvit

Využijte Restauraci Monínec, je u ní i dětské hřiště.

Tipy na ubytování

Přístupnost

Z vrcholu Monínce od lanovky půjdete po zeleně značené turistické trase do Ounuzu přibližně 1 km (trasa na mapě).

Do zastávky Jistebnice - Cunkov jezdí autobus. Odtud do rezervace dojdete pěšky. Vzdálenost je zhruba 1 km. Půjdete po žluté turistické značce. Tato trasa je i cyklotrasou č. 0074. Budete směřovat k televiznímu vysílači. Trasa na mapě.

Kam na výlet

V areálu Monínec lze zažít spoustu všemožných aktivit. V létě například lanový park, discogolf, přírodní koupaliště. Pokud milujete traily, i ty jsou zde k dispozici. Prohlédněte si starou poštovnu, přenesenou sem ze Sněžky. A nebo se s dětmi vydejte 1,2 km dlouhou Naučnou stezkou Včely a mravenci.

Poloha na mapě

Základní údaje

Kontaktní údaje

Městský úřad Jistebnice, Náměstí 1
Jistebnice 391 33
+420 381 273 301
obec@jistebnice.cz
www.jistebnice.cz

Štítky

  • Rodinné
  • pro rodiny s dětmi
  • se psem
  • lidová architektura
  • Procházka
  • Poznávací
  • pro rodiče s dětským kočárkem
  • na víkend
  • Výlety
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.