Velký Blaník

Louňovice pod Blaníkem, Podblanicko, Střední Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10

Jen málokteré místo je tolik opředené pověstmi, jako Velký Blaník. Bájný vrch vysoký 638 m najdete ve Středočeském kraji nedaleko Louňovic pod Blaníkem.

Autor článku: Radomír Němeček, 29. dubna 2020

Hora ukrývá spící rytíře

Nejznámější pověst, kterou znají malí i velcí, říká, že uvnitř hory odpočívá vojsko, jehož patronem je sám sv. Václav. Ve chvíli, kdy bude naše vlast v největší tísni, zazelená se suchý dub na Blaníku, pramen pod ním naplní studánku, až voda poteče strání dolů, a tehdy se otevře Veřejová skála, rytíři se probudí a vyrazí proti nepřátelům, které porazí a v Čechách opět nastane klid a mír.

Rozhledna na Blaníku  foto: blanik.net

Blaník zdobí husitská hláska

V každém případě je Blaník horou oblíbenou a hojně navštěvovanou. Na jejím vrcholu se nachází 30 m vysoká rozhledna ve tvaru husitské hlásky. Umožní vám výhled na Středočeskou pahorkatinu, část Českomoravské vrchoviny se Strážištěm, spatříte i Posázaví a město Vlašim a za ideální viditelnosti dohlédnete až na hlavní město a také na televizní vysílač Cukrák. Součástí vyhlídkové věže je výklenek, tzv. oltářní mensa, kde se na přání pořádají svatební obřady.

Kolem Veřejové skály po špičkách

K rozhledně vede poměrně nenáročná cesta z Louňovic, která k vrcholu Velkého Blaníku směřuje kolem Veřejové skály, kde ve spánku odpočívají pověstní rytíři a také kolem Slepičicích skal. Odtud pochází kámen, který měl být základním kamenem Národního divadla, ale protože jeho rozměry byly pro tento účel nevyhovující, byl umístěn do nároží budovy bývalého pivovarského sklepa. K vyhlídce rozhledny je zapotřebí vystoupat přes sto dřevěných schodů. Aby se vám lépe šlo, můžete si před tím – nebo potom, zakoupit v přízemí nápoje a drobné občerstvení.

Pohodlně autem, autobusem i vlakem

K Blaníku je i dobré dopravní spojení. Pojedete-li autem, můžete zaparkovat při silnici z Louňovic do Načeradce. Z Louňovic vede k vrchu červená TZ. Při cestě vlakem můžete využít spoj jedoucí z Benešova do Vlašimi, odkud pak vede na Blaník asi 8 km dlouhá značená cesta. Do Louňovic jezdí také z Prahy-Roztyl autobus pražské integrované dopravy.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Prohlédněte si Louňovice, kde se nachází barokní kotel Nanebevzetí Panny Marie a podívejte se také na Malý Blaník, kde stojí zřícenina barokní kaple sv. Máří Magdalény.

Štítky

 • Poznávací
 • pro rodiny s dětmi
 • Vyhlídky
 • Historické
 • pro dva
 • Romantická místa
 • pro seniory
 • Kopce a vrchy
 • Přírodní památky
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.