Svatá Hora

Příbram, Brdy, Střední Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Autor fotky: Jirka Jiroušek BY-SA 4.0

U středočeské Příbrami objevíte barokní perlu. Mariánské poutní místo Svatá Hora představuje nádhernou baziliku s klášterem a tajemnými a romantickými zákoutími.

Autor článku: Radomír Němeček, 17. listopadu 2022

Svatou Horu charakterizují ambity

V areálu Svaté Hory nabízejí řadu prohlídek. Zaujmou vás ambity – chodby kolem samotného kostela. Na severní a jižní straně mají po devíti a na dalších dvou stranách po sedmi klenebních polích. Nároží uzavírají osmiboké kaple. Při téměř hodinové prohlídce s průvodcem se dostanete nejen do samotné baziliky, ale i do krápníkové kaple Máří Magdaleny. Na ambity je napojena další budova – bývalý jezuitský klášter. Zde je umístěna tzv. Klenotnice s výstavou relikvií a relikviářů. Dnes se o Svatou Horu starají redemptoristé, kteří obývají svůj klášter navazující na ten bývalý jezuitský.

Vypravte se do zvonice na prohlídku s průvodcem

Při jedné z prohlídek s průvodcem se můžete podívat do zvonice s osmi zvony. Jsou tu nejen na odbíjení času, ale i kvůli unikátní zvonkohře. Užijete si blízkost zvonů a můžete se skulinou v okenicích podívat na město Příbram. 

Prohlédnete si i sklepení

Můžete se projít dvoupatrovým sklepením, které není až tak úplně pod zemí. Je zde ložnice zpěváčků, ledárna a studna.

Tipy na ubytování

Vyjímečné prohlídky hodinové věže

Prohlídka další věže, tentokrát s hodinami, je nabízena jen výjimečně. Úzkým schodištěm z půdy můžete vystoupat na hodinovou věž. I zde se okénky v cifernících podíváte na Příbram. Máte jedinečnou příležitost pozorovat v chodu hodinový stroj a vyslechnout si výklad restaurátora.

Svatohorské muzeum přiblíží historii

V muzeu se dozvíte o historických událostech a projdete časovou osou dějin nejen Svaté Hory. Čekají vás unikátní exponáty, vybrané šatičky Panny Marie Svatohorské, i archeologické nálezy objevené při nedávné rekonstrukci. Prohlédnete si jednu ze studen a barokní pec. 

autor PhDr. Mgr. Jan Traxler

Pořádají se zde i výstavy

V rohových kaplích bývají během roku různé volně přístupné výstavy. Ve vánočním období je zde také tradiční výstava betlémů. 

Občerstvení

Přímo v areálu v ambitech je prodejna a infocentrum. Zde si můžete zakoupit vstupenky na všechny okruhy, koupit si suvenýr či knihu, nebo si jako malé občerstvení dát teplou svatohorskou oplatku či kávu. Vedle areálu je k dispozici Svatohorská kavárna, nebo přímo na parkovišti nově otevřená kavárna a bistro Ulita.

Jak zabavit děti

Pro děti jsou v muzeu pracovní listy a animované příběhy o Svaté Hoře. 

Parkování a přístupnost

Zaparkujete na parkovišti v Balbínově ulici pod Svatou Horou. Do areálu se dostanete za pár minut po chodníku kolem památného stromu - Svatohorského dubu. Až ke Svaté Hoře jezdí také městský autobus. Druhou pěší alternativou jsou kryté Svatohorské schody vedoucí přímo z centra města do ambitů.

Poloha na mapě

Kam na výlet v okolí

Nahlédněte do světa keramiky
V Příbrami doporučujeme navštívit zdejší významnou památku Hornické muzeum, které patří k největším a nejstarším muzeím svého druhu v České republice. Na úpatí Svaté Hory je Točírna - keramická dílna. Nabídne vámi jednodenní kurzy s točením na kruhu. Vyzkoušíte si vytočit třeba misku.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.