Vodní dům

Hulice, Posázaví, Střední Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10

U přehrady Želivka (Švihov) v okrese Benešov se nachází návštěvnické centrum Vodní dům v Hulicích. Nedaleká přehrada zásobuje pitnou vodou nejen Prahu, ale celé střední Čechy. Dozvíte se zde tedy o vodě vše, co vás zajímá.

Autor článku: Radomír Němeček, 11. listopadu 2020

Moderní poutavá expozice o vodě pod jednou střechou

V domě, kde se Vodní svět nachází, najdete několik expozic. Prezentují různé tváře vody. Uvidíte interaktivní exponáty. A začnete se rychle orientovat v tom, proč je voda pro lidstvo tak potřebná.

foto: ČSOP Vlašim

Atrium patří zábavě s vodou

V atriu domu se mohou děti i rodiče vydovádět na hravých vodních prvcích.

foto: ČSOP Vlašim

Vodní mikrosvět

V této části expozice si prohlédnete organismy, které nejsou běžně vůbec vidět. Jsou tu nainstalované zvětšené modely, můžete nahlédnout pod mikroskop a prohlížet si makrofotografie.

Tipy na ubytování

Podvodní makrosvět

V několika akváriích spatříte ryby. Můžete pozorovat ze dna hladinu vody, ve sluchátkách uslyšíte zvuk vody. Uvidíte, co se děje pod hladinou.

foto: ČSOP Vlašim CC by-NC-ND 3.0 CZ

Mokřadní život

Co se děje na břehu si můžete vychutnat v expozici Mokřadní život. Poznáte různé druhy ptáků a žžab, včetně jejich zvuků.

Pitná voda a koloběh

Užitkovost vody si připomenete v expozici, která představí, jak je voda nutná pro život každého z nás. Navštívíte vodní bar a zjistíte, že každý vzorek má i jinou chuť.

foto: ČSOP Vlašim

Můžete vidět originály z kostela

Originály obrazů z kostela v Dolních Kralovicích v expozici také zhlédnete. Pocházejí z doby Karla IV. a vytvořil je neznámý malíř. Kostel kvůli vzniku přehrady Švihov museli zbourat, ale výzdobu se povedlo zachránit.

Čím ještě zabavit děti

V obci najdete velmi pěkné oplocené dětské hřiště. Kromě běžných prvků provedených vkusně ve dřevu, tu je i pingpongový stůl, trampolína.

Kde se občerstvit

Přímo ve Vodním domě je možné zakoupit drobné občerstvení (kávu, medovník, ovocné mošty, pivo Švihov, rybí speciality, nanuky atd.). Na teplý oběd se stavte hotelu Zruč nebo v restauraci U Kuklů ve Zruči nad Sázavou.

Parkování

Zaparkovat můžete na přilehlém parkovišti Vodní dům.

Poloha na mapě

Kam dál v Hulicích? Tip na výlet

S dětmi si zajděte v Hulicích do Včelího světa
Velkým včelím úlem se můžete projít v Muzeu Včelí svět v Hulicích. Od Vodního domu najdete Včelí svět zhruba po 1 kilometru chůze obcí. Expozice, kterou tu uvidíte, je zaměřena na svět včel, který dopodrobna a poutavě přibližuje. Děti jistě ocení zábavnou formu vzdělávání. Celý Včelí svět voní medem a včelím voskem. Uvidíte velké včelí plástve. Můžete si očichat jejich vůni. Poslechnete si zvuky v úle. Poznáte proměny a vývoj včelstva v průběhu roku. Dozvíte se,kdo tvoří včelí rodinu. Uvidíte, co má člověk společného se včelou a jaký ze smyslů je pro včelu nejdůležitější. Dozvíte se, k čemu potřebují včely med. Poznáte včelí choroby. Na monitoru si prohlédnete anatomii včely. Na dotykových obrazovkách si vyzkoušíte své znalosti. V praktické části expozice si můžete s dětmi vyzkoušet kukly včelařů nebo sestavit vlastní úl. Můžete si  zahrát i zábavný kvíz. Ve venkovní části v prosklených úlech uvidíte, jak včely žijí reálně. Rozsahem je expozice největší svého druhu ve Střední Evropě.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Hulice
+420 603 144 743
vodnidum@csop.cz
vodni-dum.cz

Štítky

  • Poznávací
  • pro rodiny s dětmi
  • Výlety
  • pro rodiče s dětským kočárkem
  • pro dva
  • pro vozíčkáře
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Tipy co podniknout v regionu Střední Čechy

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.