Vodní dům
Hulice, Sázava, Střední Čechy

 
Ohodnoťte jak se vám líbil článek
0/10

U přehrady Želivka (Švihov) v okrese Benešov se nachází návštěvnické centrum Vodní dům v Hulicích. Nedaleká přehrada zásobuje pitnou vodou nejen Prahu, ale celé střední Čechy. Dozvíte se zde tedy o vodě vše, co vás zajímá.

Autor článku: Radomír Němeček, 11. listopadu 2020

Moderní poutavá expozice o vodě pod jednou střechou

V domě, kde se Vodní svět nachází, najdete několik expozic. Prezentují různé tváře vody. Uvidíte interaktivní exponáty. A začnete se rychle orientovat v tom, proč je voda pro lidstvo tak potřebná.

foto: vodni-dum.cz

Atrium patří zábavě s vodou

V atriu domu se mohou děti i rodiče vydovádět na hravých vodních prvcích.

foto: vodni-dum.cz

Vodní mikrosvět

V této části expozice si prohlédnete organismy, které nejsou běžně vůbec vidět. Jsou tu nainstalované zvětšené modely, můžete nahlédnout pod mikroskop a prohlížet si makrofotografie.

Podvodní makrosvět

V několika akváriích spatříte ryby. Můžete pozorovat ze dna hladinu vody, ve sluchátkách uslyšíte zvuk vody. Uvidíte, co se děje pod hladinou.

foto: vodni-dum.cz

Mokřadní život

Co se děje na břehu si můžete vychutnat v expozici Mokřadní život. Poznáte různé druhy ptáků a žžab, včetně jejich zvuků.

Pitná voda a koloběh

Užitkovost vody si připomenete v expozici, která představí, jak je voda nutná pro život každého z nás. Navštívíte vodní bar a zjistíte, že každý vzorek má i jinou chuť.

foto: vodni-dum.cz

Můžete vidět originály z kostela

Originály obrazů z kostela v Dolních Kralovicích v expozici také zhlédnete. Pocházejí z doby Karla IV. a vytvořil je neznámý malíř. Kostel kvůli vzniku přehrady Švihov museli zbourat, ale výzdobu se povedlo zachránit.

Čím ještě zabavit děti

V obci najdete velmi pěkné oplocené dětské hřiště. Kromě běžných prvků provedených vkusně ve dřevu, tu je i pingpongový stůl, trampolína.

Kde se občerstvit

V Hulicích je hospoda umístěná u rybníka.

Parkování

Zaparkovat můžete na přilehlém parkovišti Vodní dům.

Poloha na mapě

Kam dál v Hulicích? Tip na výlet

S dětmi si zajděte v Hulicích do Včelího světa
Velkým včelím úlem se můžete projít v Muzeu Včelí svět v Hulicích. Od Vodního domu najdete Včelí svět zhruba po 1 kilometru chůze obcí. Expozice, kterou tu uvidíte, je zaměřena na svět včel, který dopodrobna a poutavě přibližuje. Děti jistě ocení zábavnou formu vzdělávání. Celý Včelí svět voní medem a včelím voskem. Uvidíte velké včelí plástve. Můžete si očichat jejich vůni. Poslechnete si zvuky v úle. Poznáte proměny a vývoj včelstva v průběhu roku. Dozvíte se,kdo tvoří včelí rodinu. Uvidíte, co má člověk společného se včelou a jaký ze smyslů je pro včelu nejdůležitější. Dozvíte se, k čemu potřebují včely med. Poznáte včelí choroby. Na monitoru si prohlédnete anatomii včely. Na dotykových obrazovkách si vyzkoušíte své znalosti. V praktické části expozice si můžete s dětmi vyzkoušet kukly včelařů nebo sestavit vlastní úl. Můžete si  zahrát i zábavný kvíz. Ve venkovní části v prosklených úlech uvidíte, jak včely žijí reálně. Rozsahem je expozice největší svého druhu ve Střední Evropě.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Hulice
+420 603 144 743
vodnidum@csop.cz
http://vodni-dum.cz

Štítky

  • Poznávací
  • Pro rodiny s dětmi
  • Výlety
  • Pro rodiče s dětským kočárkem
  • Pro dva
  • Pro vozíčkáře
Jak se vám líbí článek
0/10
Podělte se s přáteli

Aktivity a zajímavosti v okolí

Nenašli jste co hledáte? Zkuste v okolí:

Chata Kunc

Orlické hory a Podorlicko Deštné v Orlických horách

0/10
Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více