Tvrz Žumberk

Trhové Sviny, Novohradské hory, Jižní Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10

Při putování jižními Čechami si můžete prohlédnout tvrze u Nových Hradů. Jednou z nich je i zachovalé panské sídlo Tvrz Žumberk ve stejnojmenné obci. Sezónní objekt je pobočkou Jihočeského muzea.

Autor článku: David Hlisník, 9. srpna 2023

Panství má zajímavý vzhled

Tvrz pochází ze 13. století. Uvidíte čtyřkřídlou patrovou budovu s přístavky na břehu rybníka. Můžete obdivovat nádvoří s fasádou s psaníčkovými sgrafity a pavlačemi. V prvním patře jsou obytné místnosti. V jedné z reprezentačních prostor spatříte vyřezávaný strop s trámy zdobenými rožmberskou pětilistou růží. Líbit se vám bude dochované opevnění- hradební zdi a bašty.

Tvrz Žumberk

Expozice se dělí na tři části

Stálé expozice se na tvrzi čas od času obměňují. Současná byla instalována v roce 2022 a dělí se na tři části: Historie tvrze Žumberka a okolí, Skleněný poklad a Osobnosti Novohradska. Dozvíte se vše o historii panství a jeho okolí. Připomenete si příchod prvních Slovanů, vznik a zánik horských osad a symboly oblasti, kterými jsou kamenná boží muka v krajině. Poznáte produkty novohradského sklářství. Připomenete si kulturní pamětihodnosti a významné osobnosti, které tu mají kořeny nebo v regionu působily. Expozice potěší edukačním interaktivním uspořádáním.

Kde zaparkovat

Parkování je možné v obci na místech k tomu určených, například u nedalekého kostela nebo u Penzionu Marie.

Tipy na ubytování

Kde se občerstvit

Nedaleko je například Minipivovar Žumberk.

Přístupnost autobusem

Autobusem dojedete do zastávky Žumberk Žár.

Poloha na mapě

Základní údaje

Kontaktní údaje

Žumberk – tvrz
Trhové Sviny 374 01
+420 391 001 550
zumberk@muzeumcb.cz
www.muzeumcb.cz

Štítky

  • Rodinné
  • pro rodiny s dětmi
  • když prší
  • Tvrze
  • Prohlídky
  • Poznávací
  • pro rodiče s dětským kočárkem
  • Výlety
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.