Zážitkový park Zeměráj

Kovářov, Písecko, Jižní Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10

Zážitkový park v Kovářově je mezi rodinami s dětmi velmi oblíbenou destinací. Ne nadarmo nese název Zeměráj. Nachází se v žulové pahorkatině na pomezí středních a jižních Čech v okresu Písek. V blízkosti je zámek Orlík a stejnojmenná přehradní nádrž. Zážitkový park najdete u obce Kovářov na samotě u bývalého středověkého mlýna, dnes usedlosti Budař.

Autor článku: Radomír Němeček, 2. března 2021

Ocitnete se v raném středověku

Rozkládá se na ploše devíti hektarů a hlavním lákadlem je oživený archeoskanzen v podobě vesnice raného středověku. Je obklopen zahradami, poli a pastvinami, potkáte v něm jeho obyvatele a hospodářské zvířectvo, uvidíte i svatyni a pohřebiště. V simulovaném archeologickém nalezišti si můžete vyzkoušet profesi archeologa. Nejenom děti se rády projdou po kilometr dlouhé přírodní stezce naboso, pochopitelně bez bot. Vyzkouší si na ní množství aktivit, potkají obří ptačí hnízdo i třeba hovnivála. K dispozici tu je také rozsáhlé dřevěné myší bludiště a provazové bludiště s pavouky. Zaujme i krytá interaktivní dětská herna. V areálu najdete na sto herních prvků, stolních her, hlavolamů, dobrodružných i zábavných úkolů.

Dětská vesnička Hrejkov

Vaše děti pobaví herní vesnička ve zmenšeném měřítku. Zmenšené domky děti milují. Inspirací byly stavitelům skutečné stavby lidové architektury středního Povltaví. Jsou přizpůsobené hrám. Takže tu najdete obchod, pekárnu, hospodu, kovárnu, stodolu, ale i úřad. Uprostřed návsi je funkční vodní pumpa a nechybí ani dětské loutkové divadlo na voze.

Lákavé vodní hrátky

To, že všechny děti přitahuje voda, je známá věc. Hrejkovický potok s písčitým dnem doplňuje na břehu stupňovité pískoviště s pumpou a dřevěnými prvky. Vaše děti se tu budou rády cachtat. V blízkosti je další vodní tok s herními stavidly. Vodní hrátky jsou součástí dětského hřiště na venkovním posezení u Hospůdky Pod hrází, kde najdete i různé deskové hry a hlavolamy, houpadla a vrbové herní domky.

Tipy na ubytování

V osadě Budařov si upečete buřty nebo obilné placky

Pro klidný odpočinek je v areálu vyčleněno několik středověkých obydlí v osadě Budařov. Můžete si v nich například lehnout na slámu a odpočívat. Jsou zde k dispozici ohniště, kde si můžete opéct uzeninu přinesenou z domova. Ale dříví si musíte sami naštípat. V místní prodejně si dokonce můžete koupit sáček se zrním a na kamenné zrnotěrce ho proměnit na mouku. Z ní si pak upečete obilné placky na rozpáleném kameni.

Hry a kreativita

Můžete si například vyzkoušet, jak těžké bylo pořídit v raném středověku něco na sebe. Prozkoumáte zpracování ovčí vlny krok za krokem, vyzkoušíte si česání, předení a různé způsoby tkaní a můžete si utkat vlněný náramek. Budete také tvořit amulety z hlíny nebo točit misku na kruhu jako hrnčíři. Zahrajete si fotbalgolf, kroužkovanou, cvrnkanou s hliněnkami. Zastřílíte si z luků. Čeká vás i cesta za pokladem, vědomostní hra a orientační terénní hra.

Upozornění

Aktivity na některých stanovištích a dobroty v hospůdce si zakoupíte pouze za místní měnu Smíšek, který představuje hodnotu 10 Kč. Mince vás překvapí svou stylovou podobou. Vypadají totiž jako přemyslovské denáry.

Občerstvení

V areálu zážitkového parku je hospůdka Pod hrází se stylovou nabídkou teplých jídel, slaných i sladkých dobrot, inspirovaných staročeskou kuchyní. Hospůdku najdete v usedlosti s cenným roubeným domem z roku 1640. Navazuje na ni příjemné vnitřní i venkovní posezení s množstvím herních prvků.

Kde zaparkovat a přístupnost

Přímo u zážitkového parku je rozlehlé parkoviště, z něj je Zeměráj na dohled.

Poloha na mapě

Kam na výlet

Za balvany
Oblast kolem Kovářova je známá především jako kraj kamenů, roztodivných tvarů a velikostí, najdete tu viklany, skalní bránu nebo anděla. Mimo jiné se tu dochovala stará roubená lidová architektura a neponičená malebná krajina s loukami, lesy a rybníky. Mají zvláštní názvy, například Velký a Malý Smíšek, Křivolák, Žebráček nebo Kojovka. V sousedství zážitkového parku se rozkládá obora Pekárkův mlýn, v níž se chová dančí zvěř. I když běhá za plotem, možná budete mít štěstí a zvířata uvidíte.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.