Tvrz Drslavice

Drslavice, Šumava a Lipno
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8.5/10
Autor fotky: Harold CC BY-SA 4.0

Původní tvrz Drslavice byla goticko - renesanční stavbou. Tvoří ji několik objektů a dvůr. Nachází se v obci Drslavice, 10 km od Prachatic. V současnosti prochází kulturní památka rekonstrukcí.

Autor článku: Radomír Němeček, 11. listopadu 2020

Tvrz se měnila. Nejdřív na zámek, pak na sýpku

Tvrz v obci Drslavice na Šumavě pochází ze 14. století. Nejprve ji vlastnili vladykové z Drslavic, ale postupně se tu vystřídali další majitelé. Mimo jiné Boubínští z Újezda, Rožmberkové, Novohradští, Kolowratové, Eggenbergové, Schwarzenbergové. Za Viléma z Rožmberka došlo k přestavbě na renesanční zámek. Zásadním momentem se stal rok  1619, kdy tvrz shořela. Na konci 18. století ze zbytků hospodářského dvora Schwarzenbergové nechali postavit sýpku.

foto: tvrzdrslavice.cz

Historické stavby procházejí nyní rekonstrukcí

Co v místě uvidíte? Objekty dnes vlastní soukromí majitelé a provádějí s pomocí státu postupnou rekonstrukci. Bývalou tvrz tvoří tři přízemní a patrové budovy. Obklopují průjezdní dvůr. V přízemí předního objektu směrem k silnici býval hostinec, v patře se nacházely obytné místnosti. V západní části celého bloku je bývalý zámek, můžete spatřit zbytky arkýře a sgrafitové rustiky.

foto: tvrzdrslavice.cz

Naplní se plány majitelů?

Rekonstrukce bývalé tvrze v Drslavicích by měla dospět do takové podoby, aby mohla být novými majiteli komerčně využita. Počítá se s tím, že zde vzniknou pokoje ve středověkém stylu, galerie, kaple, rytířský sál, hostinec, vinný sklep nebo třeba stáj pro koně. Může vás zaujmout, že tvrz proslavilo i natáčení filmařů v režii Zdeňka Trošky. Třeba si vzpomenete na pohádku Čertoviny.

Prohlídku je potřeba předem domluvit

Jak v současnosti postupuje rekonstrukce tvrze, se můžete sami přesvědčit. Telefonicky se spojte s majitelem, původně elitním pilotem Zdeňkem Švejdou (viz kontakty) a domluvte se na případné prohlídce obnovovaných interiérů.

foto: tvrzdrslavice.cz

Kde se občerstvit

Svačinu a pití si raději vezměte s sebou. Na jídlo si pak můžete zajet do Husince. Najdete tam například Šumavskou hospodu na Prokopově náměstí, nebo vyzkoušejte Pizzerii u Blanice v Komenského ulici.

Parkování

Automobil můžete odstavit na ploše přímo pod kopečkem, na kterém tvrz stojí.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Papírové betlémy v Zábrdí u Husince – největší sbírka v ČR
Jen dva kilometry od tvrze ve Drslavicích se v Zábrdí u Husince č.p. 1 nachází Muzeum papírových betlémů. Dostanete se k němu pohodlně, pokud se vrátíte směrem na Kratušín a od křižovatky u kapličky pojedete na hlavní vlevo. O muzeum s láskou pečuje jeho stvořitelka  paní Svatava Vizinová. Uvidíte největší vystavovanou sbírku papírových betlémů v České republice. Můžete si prohlédnout více než 800 betlémů českých, ale i zahraničních autorů. Třeba z Pákistánu, Řecka, Německa, Itálie. Největší betlém měří 3,7 metru a nejmenší se vejde do krabičky od sirek. Součástí muzea je i výstava více než 500 obrázků malovaných na sklo.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Drslavice
+420 731 416 111
Zdenek.svejda@seznam.cz

Štítky

  • Poznávací
  • pro rodiny s dětmi
  • Tvrze
  • Historické
  • Výlety
  • pro seniory
  • Architektonické památky
  • pro dva
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8.5/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.