Naučnou stezkou ze Špičáckého sedla k Černému jezeru

Železná Ruda, Šumava a Lipno
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8/10

Při návštěvě Šumavy se můžete vypravit po naučné stezce Špičák – Černé jezero. Půjdete nenáročnou trasou, která vede po zpevněné komunikaci. Informačně se zaměřuje na historii, přírodu a využití vodních zdrojů.

Autor článku: Radomír Němeček, 15. října 2020

Černé jezero je hluboké až 40metrů

Černé jezero formoval ledovec. Barvu hladiny způsobuje kal do hloubky devět metrů. Vytváří ho pyl z jehličnanů, který statisíce let padá do vody a ukládá se na dně. V nejhlubším místě má jezero skoro 40 metrů ke dnu. Není napájeno žádným přítokem, vodu v něm jistí podzemní prameny, které vyvěrají na úpatí nedaleké Jezerní hory. I když jezero vypadá mrtvé, jsou tu porosty šídlatky jezerní, nebo zeravu splývavého. Na severní straně rostou arktoalpské druhy rostlin. Žijí tu i vzácné druhy některých bezobratlých živočichů. Pod jezerem je chráněná technická památka – první přečerpávací hydroelektrárna v Čechách z roku 1930.

Trasa byla od padesátých let hlídaná

V padesátých letech minulého století začali trasu k Černému jezeru hlídat pohraničníci. Totalitní režim se obával blízkosti západní hranice. Pád železné opony trasu opět zpřístupnil. Byla osazena informačními tabulemi. Zbyly zde na rozvodí jen pozůstatky tzv. signální stěny.

Čím zabavíte děti

K jezeru můžete jet s dětmi vláčkem. Jezdí ze Špičáckého sedla.  Dva vagony táhne náklaďáček, který byl přetvořen na kopii parní lokomotivy. Pohání ho plyn.  Ráno vláček doveze lidi ze Železné Rudy na sedlo, pak se dvakrát otočí na jezero a zpět, odpoledne pak jede zpět do Železné Rudy.

Tipy na ubytování

Občerstvení

U parkoviště na Špičáckém sedle se nachází Restaurace Karl. Má kapacitu sto míst a nabízí českou i mezinárodní kuchyni. Pokud budete mít vlastní svačinu, je zde krytý přístřešek.

Krytý přístřešek na Špičáckém sedle

Kam pokračovat z Černého jezera? No přeci na Čertovo jezero a zpět na Špičák...

Pokud se nebojíte obtížnější trasy, prodlužte si výlet ještě o cestu na Čertovo jezero. Čertovo jezero spolu s Černým tvoří  přírodní rezervaci. Od Černého jezera půjdete 2,6 km po červené turistické značce. Je strmá, kamenitá, v řadě míst je prostoupena kořeny. Čertovo jezero se nachází v nadmořské výšce 1030 metrů, má rozlohu 9,7 ha. Místy je hluboké až 36 metrů. Z Čertova jezera budete se vracet směr Špičák.

Kde zapartkovat

  • Chci absolovata celou trasu - zaparkujte na velkém parkovišti u vlakého nádraží na Špičáku.
  • Chci absolovat část trasy, prostě na procházku - zapartkujte na Špičáckém sedle, kam dojedete ze Železné Rudy.  Z parkoviště ve Špičáckém sedle půjdete po naučné stezce, která je zeleně značená, k Černému jezeru 3,5 km. Je zde možnost si půjčit i koloběžku.

Vlakem na výlet

Pokud pojedete vlakem, vystupte v železniční stanici Špičák. Kousek od nádraží začíná naučná stezka.

 

Základní údaje

Kontaktní údaje

Železná Ruda
+420 376 397 033
itc@zeleznaruda.cz
zeleznaruda.cz

Štítky

  • Poznávací
  • pro rodiny s dětmi
  • romantické cestování
  • Výlety
  • pro dva
  • se psem
  • Turistika
  • pro seniory
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.