Zřícenina hradu Louzek

Bujanov, Novohradské hory, Jižní Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Autor fotky: Hrady na Malši

Nad vesnicí Bujanov v jižních Čechách mezi Kaplicí a Dolním Dvořištěm se tyčí na ostrohu nad řekou Malší zřícenina hradu Louzek. Je kulturní památkou ČR, kterou si můžete volně prohlédnout.

Autor článku: Radomír Němeček, 6. března 2023

Můžete si prohlédnout jen torzo hradu

Hrad Louzek postavili na přelomu 13. a 14. století jako strážní hrad. Měl chránit lineckou obchodní cestu. V polovině 16. století byl však opuštěn a začal pustnout. Prohlédnete si dnes již jen zbytky věže a část okolního zdiva bývalého paláce. Patrné je také opevnění valy a příkopy na severní a západní straně. Pro turisty je přitažlivé, že se torzo Louzku nachází v pěkné přírodní scenérii řeky Malše. Cesta k němu vás určitě potěší. Hrad je zařazen mezi zastavení na česko-rakouské Zemské stezce po hradech a zámcích.

Občerstvení

V okolí zříceniny žádné občerstvení nenajdete, svačinu a pití si vezměte s sebou. V nedaleké Kaplici je Country salon Clondike, v Dolním Dvořišti je restaurace Selský dvůr.

Parkování a přístupnost

Parkovat můžete na parkovišti pro návštěvníky v Bujanově, části obce Zdíky. Odtud půjdete po žluté turistické značce až ke zřícenině necelý 1 km (trasa na mapě). Od rozcestí U Louzku žlutou turistickou značku kopíruje modrá značka. 

Přístupnost veřejnou dopravou

Autobusem dojedete do zastávky Bujanov Zdíky. Po silnici se pak vydáte k parkovišti a pokračujete stejnou cestou, jako byste šli od auta. Od vlakové zastávky v Bujanově je vzdálenost ke zřícenině něco málo přes 5 km.

Poloha na mapě

Základní údaje

Kontaktní údaje

Bujanov
Bujanov
380 311 388
infocentrum@mestokaplice.cz

Štítky

  • Poznávací
  • pro rodiny s dětmi
  • romantické cestování
  • Hrady
  • Prohlídky
  • pro rodiče s dětským kočárkem
  • se psem
  • Zříceniny
  • Výlety
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.