Tři grácie vévodí lednickému sloupořadí

Břeclav, Pálava a Lednicko - Valtický areál, Jižní Morava
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8/10

Lednicko-valitický areál na Břeclavsku patří mezi naše nejpřitažlivější turistické destinace. Uvidíte v něm spoustu krásných historických objektů. Patří mezi ně i Tři grácie. Chrám, označovaný též jako letohrádek, i sousoší najdete v katastru obce Charvátská Nová Ves,mezi Valticemi a Lednicí.

Autor článku: Radomír Němeček, 6. srpna 2020

Řecké grácie okouzlují dodnes

Nádherné kryté sloupořadí letohrádku vám padne okamžitě do oka. Stojí před ním sousoší řeckých bohyň, které vám připomenou – Pallas Athénu, Artemidu a Afroditu. Sousoší získalo název tři Grácie. Ovšem nikoliv podle zmíněných bohyň, ale podle charitek – bohyň krásy a půvabu. Sousoší vzniklo koncem 18. století a dříve bylo umístěno v zámeckých zahradách v Lednici. Pak ho přesunuli k letohrádku. Ten stojí na břehu Prostředního rybníka. Pochází z 19. století.

Kolonáda nabídne pohled na sochy

Kromě sousoší si prohlédnete kolonádu letohrádku ve tvaru podkovy. Je podepřena 12 jónskými sloupy. V průčelích jsou arkády, na které vystoupáte po pěti schodech. Na zadní stěně kolonády ve výklencích si prohlédnete alegorické sochy klasického umění a věd. Upoutají vás svou propracovaností a krásou. Interiér letohrádku není veřejnosti přístupný.

Nedaleko je statek, kde chovají koně

Necelý kilometr od letohrádku můžete v Novém Dvoře zavítat k empírovému statku ze začátku 19. století. Jde o zajímavou stavbu, která měla sloužit k chovu ovcí. V kruhové rotundě je salon. Na statku chovají už řadu let koně.

Tipy na ubytování

Pozornost poutají lednické rybníky

V Lednicko-valtickém areálu nemůžete minout několik krásných rybníků. Nacházejí se v přírodní rezervaci Lednické rybníky. Pod její ochranu spadají čtyři. Zámecký se rozprostírá přímo u Lednice. Další jsou Prostřední, Hlohovecký a Mlýnský. Břehy rybníků jsou významnými ornitologickými lokalitami. U Zámeckého rybníka nedaleko Minaretu můžete spatřit nejpočetnější kolonie volavky popelavé a  kvakoše nočního na našem území.

Čím zabavit děti

Ukažte svým dětem, s čím jste si kdysi hráli
V Lednici s dětmi zavítejte do Muzea hraček v Pekařské ulici. Sami se nostalgicky vrátíte do dětství. V rodinném domku, který objevíte v srdci Lednice, je umístěno na tisíc hraček. Potěší vás kolekce panenek Barbie, sbírka Igráčků, loutky a mnoho dalších hraček. Některé mají svůj příběh, s kterým se můžete společně s dětmi seznámit.

Občerstvení

V Nových Dvorech je Turistické informační centrum. Můžete se tam občerstvit, odpočinout si. Je k dispozici sociální zařízení a venkovní posezení. Pokud se vydáte autem směrem k Lednici, tak 3 km od letohrádku Tři Grácie je Lovecká restaurace. Dojdete tam i pěšky po červené.

Přístupnost

Autem se dostanete až přímo k letohrádku, z přilehlého parkoviště ho uvidíte. Pokud půjdete pěšky, držte se červené turistické značky. Letohrádek se nachází zhruba v polovině cesty z Lednice do Valtic.

Parkování

Zaparkovat je možné zdarma na parkovišti u Tří grácií.

Poloha na mapě

Kam dále na výlet

Nenechte si ujít další památky 
Lednicko - valtický areál vás potěší spoustou památek, které si můžete prohlédnout. Všechny vás odmění svou úchvatnou krásou. Například do Zámku v Lednici dojdete od Tří Grácií po červené turistické značce. Vzdálenost je 4 km. Můžete se vydat i opačným směrem na čtyřkilometrovou procházku k valtickému Zámku Rendez - Vous. Architekturou vám okamžitě připomene Vítězný oblouk. Byl zasvěcen Dianě, bohyni lovu. Půjdete k němu kolem nádherné novogotické Kaple sv. Huberta.
 

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.