Malá Pravčická brána

Jetřichovice, Děčínsko, České Švýcarsko
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10

Malá Pravčická brána je zajímavý skalní útvar ukrytý v lese poblíž Vysoké Lípy a Mezní Louky. Zajímavý skalní oblouk je svým tvarem podobný proslulé nedaleké Pravčické bráně, je však mnohonásobně menší.

Autor článku: Radomír Němeček, 9. května 2020

Co je malé, to je krásné

Malá Pravčická brána je vysoká jen 2,3 m, široká 3,3 m a její délka činí pouze 1,5 m. Přesto má své kouzlo, pro které je vyhledávána. Na jejím vrchu je nově vybudovaná kovová vyhlídka ohraničená zábradlím, ke které vede přístup po příkrém železné žebříku. Jedná se velmi pěkné a romantické místo, které je celoročně volně přístupné.

Po červené z Jetřichovic i Mezní louky

K Malé Pravčické bráně vás přivede červeně značená turistická stezka. Můžete se po ní vydat například z Vysoké Lípy po žluté a následně červené trase (1,5 km) nebo z Jetřichovic po červené a zamířit směr Mezní Louka. Odbočka ke skalnímu útvaru je značená. Cestou budete míjet skalní hrádek Šaunštejn. Na místě, kde stával, dnes můžete spatřit již jen jeho pouhé pozůstatky, je tu však velmi pěkná skalní vyhlídka. Od Šaunštejna je to k Malé Pravčické bráně asi 500 metrů. 

Z vyhlídkové plošiny je nádherný výhled. Na fotce je vidět skalní hrádek Šaunštejn.

Občerstvení

Ve Vysoké Lípě se nachází hned u parkoviště dvě restaurace celoročně otevřené: U Nás a U Loupežáku.

Tipy na ubytování

Parkování

Zapartkovat můžete na zpoplatněných parkovištích ve Vysoké Lípě, na Mezní Louce nebo v Jetřichovicích. Nejbližší parkoviště je ve Vysoké Lípě.

Ubytování v Jetřichovicích a okolí

Prohlédněte si možnosti ubytování v Jetřichovicích a okolí

Poloha na mapě

Tip na výlet

Plánujete-li kratší výlet, doporučujeme vyrazit z Vysoké Lípy přes skalní hrádek Šaunštejn na Malou Pravčickou bránu. Délka trasy tam a zpět je 3 km a jedná se o pohodový půldenní výlet, který zvládnou i rodiče s malými dětmi. Pro děti den plný dobrodružství, kdy budou zdolávat železné žebříky, stoupat do výšin a budou také muset prolézt nějakou tu šterbinu. Rodiče nebojte se, výlet osobně vyzkoušen s naší malou šestiletou dcerkou.

Tip na celodenní výlet po skalních vyhlídkách
yražte z Jetřichovic přes Jetřichovické vyhlídky (Mariina vyhlídka, Vilemína vyhlídka a Rudolfův kámen) po červené trase přes Šaunštejn a Malou Pravčickou bránu na Mezní Louku. Zpět do Jetřichovic se dostanete autobusem. Délka peší trasy: 11,8 km. Převýšení: 593 merů. Trasa na mapě

Štítky

 • Poznávací
 • pro rodiny s dětmi
 • amazing places
 • Příroda
 • pro dva
 • romantické cestování
 • Vyhlídky
 • Romantická místa
 • se psem
 • pro seniory
 • Kopce a vrchy
 • Skály
 • Skalní města
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Tipy co podniknout v regionu České Švýcarsko

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.