Tetínské vyhlídky

Tetín, Český Kras a Karlštejnsko, Střední Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10

Skály nad obcí Tetín, mezi Berounem a Karlštejnem, dopřávají výletníkům  nádherné výhledy do kraje, a to nejen na řeku Berounku. Tetínské vyhlídky jsou dvě. Jedna vás zavede  k památkám samotného Tetína. Druhá láká vzhůru k výškám.

Autor článku: Radomír Němeček, 7. prosince 2020

Tetín je spojován s prvními zmínkami o Přemyslovcích

Tetín se vyznačuje bohatou historií, sahající až od doby kamenné přes Přemyslovce až do minulého století. Počátky jsou v pověstech spojovány s Krokovou dcerou Tetkou (r. 712), archeologické nálezy však poukazují na sv. Ludmilu, která zde měla pobývat  se svým vnukem sv. Václavem.  V roce 921 ji zde však nechala snacha Drahomíra zavraždit.  

Tetínská vyhlídka I. přibližuje památky

První Tetínská vyhlídka je dlouhá zhruba jeden kilometr, na informačních tabulích najdete údaje z místní historie. Od úvodní souhrnné tabule půjdete na náves, kde můžete zavítat do Tetínského muzea. Další zastavení vám přiblíží Kostel sv. Ludmily a Kostel sv. Kateřiny i faru a nakonec se můžete seznámit s tetínskými hrady.

foto: tetin.cz

V Tetínském muzeu se seznámíte s pověstí o založení Tetína  Krokovou dcerou Tetou.  Pobyt prvních Přemyslovců v Tetíně a počátky křesťanství přiblíží další dokumenty,  připomenou vám  i osobnosti, které sem zavítaly. Třeba Čelakovského, Jungmanna, Dobrovského. Zaujmou vás zmínky o 200 tisíc let starém pazourkovém hrotu, který archeologové našli v jeskyni Turské maštale.

Každou celou hodinu od 9 do 20 hodin si můžete poslechnout  zvonkohru. Je součástí hodin na  zámku naproti muzeu. 

Málokterá obec se může chlubit hned třemi kostely  a vy je zde uvidíte. Jde o  barokní kostel sv. Ludmily z konce 17. století, románský kostel sv. Kateřiny z počátku 12. století a kostel sv. Jana Nepomuckého z roku 1357.  

Vaší pozornosti neujde bývalé hradiště Tetín, které bylo součástí soustavy, chránící přemyslovský stát. Nemůžete minout ani zbytky  přemyslovského hradu, jež tu zůstaly po těžbě v lomu. Projdete se po zbytku palácové zdi, v hradním příkopu objevíte malý kousek hradní věže.  

Tetínská vyhlídka II. míří na Damil

Naučnou stezku Tetínské vyhlídky II. zprovoznili  v obci v roce 2014. Půjdete po ní  na vrch Damil (395 m.n.m.) a další místa, odkud je vidět Tetín, Beroun a okolní krajina s řekou Berounkou. Oblast je nalezištěm zkamenělin, včetně trilobitů. Trasa má deset zastávek a na kopec půjdete 2,5 kilometru. Cestou se seznámíte s těžbou vápence, uvidíte židovskou synagogu, poznáte i místní malodráhu, která kdysi spojovala lomy  se závody. Zachoval se z ní tunel, kterým trasa prochází. Obě stezky končí u kostela sv. Ludmily. 

Mohlo by vás zajímat

Každý rok se koná na počest sv. Ludmily se koná Tetínská pouť. Na pouti nechybí živá hudba, divadlo, přednášky. V roce 2020 se uskuteční  ve dnech 19. a 20. září a bude zde poprvé vystaven novogotický relikviář s ostatky kněžny Ludmily a knížete Václava vypůjčený ze svatovítského pokladu. 

Kde se občerstvit

V Tetíně se dobře najíte například v útulné rodinné hospůdce U Plotice, jídlo zapijete Svijanským pivem a ještě se tu můžete kochat pohledem na Berounku. 

Vlakem na vyhlídky

Na vyhlídky se můžete vydat i vlakem. Ze železniční stanice Berou půjdete pěšky 3 km až k vyhlídkám. Trasa na mapě

Parkování 

V Tetíně můžete zaparkovat na prostranství u hřiště. 

Poloha na mapě

Tipy na výlet  

Královský hrad Karlštejn
Když se z Tetína  vydáte na Karlštejn po silnici autem, budete tam za zhruba patnáct minut, protože hrad je od Tetína vzdálen necelých deset kilometrů.  Při prohlídce tohoto skvostu, kterému v roce 1348 položil základní kámen římský císař a český král Karel IV.,  si můžete vybrat ze tří prohlídkových okruhů. Provedou vás soukromými i reprezentačními komnatami Karla IV., prohlédnete si Mariánskou nebo Velkou věž. Jiný okruh vede do Hradního lapidária a určitě si nenechte ujít prohlídku kaple sv. Kříže – místa uložení  korunovačních klenotů a svatých ostatků. V kapli je 129 gotických deskových maleb a jde o nejdochovalejší  gotický interiér na světě. 

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.