Skanzen Přerov nad Labem

Přerov nad Labem, Polabí, Střední Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Autor fotky: polabskemuzeum.cz

Středočeský skanzenu v Přerově nad Labem v okrese Nymburk je jednou z expozice Polabského muzea v Poděbradech. Jako mávnutím kouzelného proutku se zde vrátíte se do časů našich předků, kdy život byl sice tvrdý, ale ne tak uspěchaný, jako dnes.

Autor článku: Radomír Němeček, 10. ledna 2021

Návrat do časů prababiček

Pokrok v zemědělské výrobě a obrovské změny ve způsobu života způsobily zánik tradiční české vesnice a skanzeny jsou tak místem, která se snaží zachovat odkaz našich předků budoucím generacím.Ten přerovský o jehož vznik se zasloužil arcivévoda Ludvík Salvátor Toskánský, seznamuje návštěvníky převážně s architekturou střední Polabí. K vidění jsou tu malebné chalupy, stará škola, špýchary i stodoly, to vše včetně dobového vybavení. Celkem 32 historických objektů dopřeje návštěvníkům zažít atmosféru starých zašlých časů. Nechybí ani „babiččiny zahrádky“a včelí úly. V dubnu je v areálu pořádána výstava „Jaro na vsi“ a v prosinci vánoční výstava.

foto: polabskemuzeum.cz

Tajemství staré bambitky v Přerově

Možná vám některé z chaloupek a míst v areálu budou připadat povědomé. Není to náhoda, neboť přerovský skanzen často využívají filmaři. Mohli jste jej tak vidět v pohádce Zdeňka Trošky Princezna ze mlejna, v pohádce Tajemství staré bambitky s Tomášem Klusem a řadě dalších. V dřívějších dobách, v roce 1922 byla před „staročeskou chalupou“ uvedena operou Národního divadla v Praze Prodaná nevěsta. V pokladně skanzenu je k dostání celá řada pěkných suvenýrů a doplňkového sortimentu. Před vchodem do skanzenu je prodejna rozličných zajímavostí. V celém areálu je zákaz kouření. Psi na vodítku a s náhubkem mají vstup povolen.

foto: polabskemuzeum.cz

Kde se občerstvit. Ze skanzenu zamiřte do nedalekého stylového hostince

Pokud si budete chtít chvíli posedět či vám vyhládne, stačí se vydat hlavní silnicí vedoucí obcí do nedalekého stylového hostince U skanzenu. Pro návštěvníky je tu také parkoviště. Hostinec má na jídelním lístku tradiční staročeská jídla a za pěkného počasí nabízí možnost venkovního posezení.

Parkování

Možnost bezplatného parkování v blízkosti skanzenu.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Vydejte se do asi 3 km vzdáleného Starého Vestce a odtud jižním směrem na Břísteveckou hůru, na které stojí pozůstatky kaple Povýšení svatého Kříže. Navíc je odtud pěkný výhled do kraje. Navštívit můžete také město Nymburk a prohlédnout si například zajímavé zbytky jeho opevnění či architektonický skvost – kostel sv. Jiljí.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Přerov nad Labem
Přerov nad Labem 28916
733 715 342
325 565 272
skanzen@polabskemuzeum.cz
www.polabskemuzeum.cz

Štítky

 • Poznávací
 • lidová architektura
 • romantické cestování
 • pro rodiny s dětmi
 • Výlety
 • pro rodiče s dětským kočárkem
 • když prší
 • Architektonické památky
 • pro dva
 • Památkové zóny
 • pro seniory
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Ubytování v jednotlivých obcích regionu

Prozkoumejte oblasti regionu

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.