Skanzen Přerov nad Labem

Přerov nad Labem, Polabí, Střední Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9.3/10
Autor fotky: polabskemuzeum.cz

Středočeský Skanzen v Přerově nad Labem v okrese Nymburk je jednou z expozic Polabského muzea v Poděbradech. Jako mávnutím kouzelného proutku se zde vrátíte se do časů našich předků, kdy život byl sice tvrdý, ale ne tak uspěchaný, jako dnes.

Autor článku: Radomír Němeček, 10. ledna 2021

Návrat do časů prababiček

Pokrok v zemědělské výrobě a obrovské změny ve způsobu života způsobily zánik tradiční české vesnice a skanzeny jsou tak místem, která se snaží zachovat odkaz našich předků budoucím generacím.Ten přerovský o jehož vznik se zasloužil arcivévoda Ludvík Salvátor Toskánský, seznamuje návštěvníky převážně s architekturou střední Polabí. K vidění jsou tu malebné chalupy, stará škola, špýchary i stodoly, to vše včetně dobového vybavení. Celkem 32 historických objektů dopřeje návštěvníkům zažít atmosféru starých zašlých časů. Nechybí ani „babiččiny zahrádky“a včelí úly. V dubnu je v areálu pořádána výstava „Jaro na vsi“ a v prosinci vánoční výstava.

foto: polabskemuzeum.cz

Tajemství staré bambitky v Přerově

Možná vám některé z chaloupek a míst v areálu budou připadat povědomé. Není to náhoda, neboť přerovský skanzen často využívají filmaři. Mohli jste jej tak vidět v pohádce Zdeňka Trošky Princezna ze mlejna, v pohádce Tajemství staré bambitky s Tomášem Klusem a řadě dalších. V dřívějších dobách, v roce 1922 byla před „staročeskou chalupou“ uvedena operou Národního divadla v Praze Prodaná nevěsta. V pokladně skanzenu je k dostání celá řada pěkných suvenýrů a doplňkového sortimentu. Před vchodem do skanzenu je prodejna rozličných zajímavostí. V celém areálu je zákaz kouření. Psi na vodítku a s náhubkem mají vstup povolen.

Kde se občerstvit. Ze skanzenu zamiřte do nedalekého stylového hostince

Pokud si budete chtít chvíli posedět či vám vyhládne, stačí se vydat hlavní silnicí vedoucí obcí do nedalekého stylového hostince U skanzenu. Pro návštěvníky je tu také parkoviště. Hostinec má na jídelním lístku tradiční staročeská jídla a za pěkného počasí nabízí možnost venkovního posezení.

Parkování

Možnost bezplatného parkování v blízkosti skanzenu.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Vydejte se do asi 3 km vzdáleného Starého Vestce a odtud jižním směrem na Břísteveckou hůru, na které stojí pozůstatky kaple Povýšení svatého Kříže. Navíc je odtud pěkný výhled do kraje. Navštívit můžete také město Nymburk a prohlédnout si například zajímavé zbytky jeho opevnění či architektonický skvost – kostel sv. Jiljí.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9.3/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.