Zámek Lány

Lány, Křivoklátsko, Střední Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
7/10

Zámek Lány leží západním směrem od Prahy na okraji obce Lány a je využíván pro reprezentační účely a potřeby hlavy našeho státu. K zámku přináleží palmový skleník, rybník Bahňák, farní kostel, rozlehlá Lánská obora a krásný anglický park.

Autor článku: Radomír Němeček, 31. března 2020

Lány - druhý domov T. G. M.

Se jménem zámku v Lánech je nejčastěji spojováno jméno prvního československého prezidenta Tomáše Garriqua Masaryka, který zde pobýval a zámek vnímal jako svůj druhý domov. Téměř každý si jistě vybaví fotografii jeho vzpřímené postavy na koni. Jezdíval rád a vydával se na koni i v kočáře krásným okolím lánského zámku. T.G.M. je pochován na obecním hřbitově v Lánech spolu se svou ženou Charlottou a svými dvěma dětmi.

Zamiřte po Naučné stezce do Lánské obory

Zámek sice není veřejnosti přístupný, ale přesto zde můžete vidět řadu zajímavých míst. Zamíříte-li Naučnou stezkou vybavenou informačními panely k Lánské oboře, cestou se seznámíte se zdejší flórou a faunou a z vyhlídky můžete sledovat zvěř. V  oboře na Červené mýtině u Dohodového dubu si můžete připomenout chvíle, kdy zde prezident T. G. Masaryk s Alexandrem I. sjednal Malou dohodu. K vidění jsou také rozvaliny hradu Jivno a pozůstatky koněspřežné dráhy. Pěkná je rovněž procházka zámeckým parkem. Prohlédnout si je možné skleník a kostel Nejsvětějšího Jména Ježíš. 

Muzeum T. G. M. vás blíže seznámí s životem jeho rodiny

Díky tomu, nakolik jsou Lány spjaty s osobností T. G. Masaryka a jeho odkazem, bylo v obci vybudováno Muzeum T. G. M. s expozicí věnovanou jeho rodině. Představí vám řadu předmětů patřících jednotlivým členům rodiny a vidět můžete například vzácnost v podobě společenských šatů Charlotty Garrique Masarykové.

Kudy do Lán?

Z Prahy vás do Lán přivede rychlostní silnice R6, na kterou se napojíte u Ruzyně. Sjedete na  exitu č. 25. Parkování v obci.

Občerstvení

Možnost občerstvení v pěkné hospodě Narpa na Masarykově náměstí. 

Parkování

Parkovací stání je možné v centru obce na veřejném parkovišti.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Pěknou krajinou křivoklátských lesů se můžete vydat na hrad Křivoklát, vzdálený od Lán asi 16 km.  Zamířit můžete také třeba na zámek Nižbor s Informačním centrem keltské kultury, který leží asi 18 km od zámku v Lánech.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Zámecká 2
Lány

Štítky

  • Poznávací
  • pro rodiny s dětmi
  • pro rodiče s dětským kočárkem
  • pro dva
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
7/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Ubytování v jednotlivých obcích regionu

Prozkoumejte oblasti regionu

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.