Zámek Blatná
Blatná, Písecko, Jižní Čechy

 
Ohodnoťte jak se vám líbil článek
0/10
Autor fotky: zamek-blatna.cz

Kdysi vodní hrad a později zámek najdete v obci Blatná, okrese Strakonice. Malebná památka si zahrála třeba v Šíleně smutné princezně a ve filmu Bílá paní.

Autor článku: Radomír Němeček, 30. července 2020

Ohlédnutí do historie

Krajina kolem Blatné bývala plná bažin a močálů. Není tedy divu, že podobně jako Švihov byl od samého počátku hrad v Blatné hradem vodním. Původní dřevěná tvrz byla 1235 přestavěna. Nejslavnější období měl objekt za doby rodu Lvů z Rožmitálu. Byl postaven goticko-renesanční palác s trojbokými arkýři. Od roku 1798 se dostal hrad do rukou zástupců rodu Hildprandtů, kteří ho přestavěli na zámek. V padesátých letech byli majitelé vyhnáni, ale v roce 1990 jim byl zámek vrácen a mají ho dodnes. 

Do života majitelů nahlédnete ve dvou palácích

Už zdálky vás Zámek Blatná upoutá svou bílou věží. Fotografové jsou fascinováni jejím zrcadlením ve vodním příkopu. Přejdete přes něj po mostě a ocitnete se přímo pod ní a bránou vejdete na nádvoří. Při návštěvě si můžete vybrat ze 4 prohlídkových okruhů:

  • 1. a 2. okruh: Hildprandtové a jejich osudy. Oba okruhy jsou situované do Rozdražovského paláce. Projdete si obrazárnu, barokní salon, etiopský salon. Podíváte se do místností, věnovaných F. F. d´Estemu , F. Hildprandtovi. Vystoupíte také na západní terasu Rejtova paláce a otevře se vám výhled do parku. Druhý okruh je ve zkrácené verzi.
  • 3. okruh: Nejvýznamnější rody na Blatné. Tento okruh vás zavede do Rožmitálského paláce. Uvidíte zámeckou kapli, lovecký salon, jídelnu, jižní terasu Rejtova paláce a Zelenou světnici.
  • 4. okruh: Od středověku po současnost. Projdete prostorami obou zmíněných paláců a uvidíte vše, co se nabízí v předešlých třech okruzích. 

Zámecký park a chov daňků. Zabavíte i vaše děti

Celoročně přístupný anglický zámecký park je známý chovem daňků skvrnitých. Vznikl totiž z původní obory.  Zvířata můžete dětem ukázat zblízka. Jsou krotká a budete je obdivovat stejně jako místní pávy. Zámecký park patří k nejpůvabnějším místům v regionu. Je protkán potůčky, mostky, krásnými alejemi, kde strávíte příjemný čas. V jihozápadní části parku je uměle vytvořené návrší se skalami a v něm jeskyně propojené chodbami. Můžete si zvenčí v parku prohlédnout i empírovou stavbu, ve které žijí majitelé zámku. 

Přístupnost a parkování

Auto můžete  zaparkovat pod areálem zámku na parkovišti v Plzeňské ulici. K mostu přes zámecký příkop je to odtud necelých 200 metrů.

Kde se občerstvit

V areálu zámku můžete navštívit stylovou kavárnu Oh My Dear café na nádvoří.

Tip na výlet

Návštěva pevnosti Fort Harry vás zavede mezi indiány
Na výlet se můžete vydat z Blatné do obce Jarotice, která je vzdálena pouhých 13 kilometrů. Nachází se zde pevnost Fort Harry. Automobil můžete zanechat na parkovišti, které je u pevnosti. S dětmi se ocitnete na Divokém Západě a stanete se třeba lovci kožešin. Tato atraktivní podívaná má na Písecku velkou oblibu. Pevnost je obehnána dřevěným plotem, uvítají vás dvě strážní věže, uvidíte vlát kanadskou vlaku. Po vstupu dovnitř spatříte na trojúhelníkové návsi poměrně velké množství malých srubů, každý zhruba 3x4 metry. Mají travnaté střechy. Dříve pevnůstky tohoto druhu stavěli v severní Americe lovci kožešin. Nalovené kožešiny shromažďovali a pak s nimi obchodovali. V oživlé historii máte příležitost poznat atmosféru takového života na vlastní kůži. Můžete navštívit tavernu, v dalším srubu si prohlédnete věci denní potřeby – lasa, pasti, sněžnice, tomahavky a podobné náčiní a samozřejmě také lovecké trofeje. Nechybí zde ani indiánské muzeum plné oblečení a ozdob, včetně bohatě dekorovaných indiánských čelenek.  Venku uvidíte i dostavníkový vůz. V různých srubech najdete dobovou kovárnu, indiánskou policii, dozvíte se spoustu zajímavostí z doby osídlování amerického Západu a o zvířatech severní Ameriky. Majitelé během roku pořádají různé akce. Například Dřevorubecké soutěže, Přestřelky na Divokém Západě, Vinetoův šíp, Lišácké nože, Indián a kůň, Zlatá horečka na Fort Harry a další. Než do pevnosti pojedete, informujte se, zda se tam právě některá z akcí koná. Může vám zpestřit hezký výlet. Pokud budete mít zájem, můžete se v areálu i ubytovat a přestat ve stylovém srubu nebo třeba pod teepee.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Na Příkopech 320
Blatná
+420 383 422 934
info@zamek-blatna.cz
http://zamek-blatna.cz

Štítky

  • Poznávací
  • Pro dva
  • Romantické cestování
  • Zámky
  • Zahrady a parky
  • Romantické
  • Pro seniory
Jak se vám líbí článek
0/10
Podělte se s přáteli

Nenašli jste co hledáte? Zkuste v okolí:

Chata Kunc

Orlické hory a Podorlicko Deštné v Orlických horách

0/10