Zámek Blatná

Blatná, Písecko, Jižní Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9.7/10

Kdysi vodní hrad a později zámek najdete v obci Blatná, okrese Strakonice. Malebná památka si zahrála třeba v Šíleně smutné princezně a ve filmu Bílá paní.

Autor článku: Radomír Němeček, 30. července 2020

Ohlédnutí do historie

Krajina kolem Blatné bývala plná bažin a močálů. Není tedy divu, že podobně jako Švihov byl od samého počátku hrad v Blatné hradem vodním. Původní dřevěná tvrz byla 1235 přestavěna. Nejslavnější období měl objekt za doby rodu Lvů z Rožmitálu. Byl postaven goticko-renesanční palác s trojbokými arkýři. Od roku 1798 se dostal hrad do rukou zástupců rodu Hildprandtů, kteří ho přestavěli na zámek. V padesátých letech byli majitelé vyhnáni, ale v roce 1990 jim byl zámek vrácen a mají ho dodnes.

Do života majitelů nahlédnete ve dvou palácích

Už z dálky vás Zámek Blatná upoutá svou bílou věží. Fotografové jsou fascinováni jejím zrcadlením ve vodním příkopu. Líbí se i filmařům. Natáčela se zde Bílá paní i část pohádky Šíleně smutná princezna. Přejdete po mostě a bránou vejdete na nádvoří. Při návštěvě si můžete vybrat z 5 prohlídkových okruhů.

 1. okruh - Hildprandtové a jejich osudy:  na prohlídkové trase navštívíte Rozdražovský palác. Dozvíte se o osudech současných majitelů zámku, rodině Hildprandtů. Projdete si obrazárnu, barokní salonek, společenský salon. Podíváte se do místností, věnovaných F. F. d´Estemu , J.E. Purykněmu a Cornélii Hildprandtové.
 2. okruh - nejvýznamnější rody na Blatné: tento okruh je zaměřen na nejvýznamnější rody, které vlastnily blatenské panství. Zavede vás do Rožmitálského paláce. Uvidíte zámeckou kapli, Zelenou světnici, strážnici. Prohlídka pokračuje v nově rekonstruovaných prostorech. Přibližují rodinu Hildprandtů. Tady vás čeká lovecký salon, jídelna, kuřácký salon a empírový salon.
 3. okruh - od středověku po současnost: projdete prostorami obou zmíněných paláců. Uvidíte zámeckou kapli, zbrojnici, strážnici, lovecký salon, jídelnu, kuřácký salonek, empírový a barokní salon a obrazárnu. Na závěr vystoupíte na západní terasu Rejtova paláce, odkud se podíváte do zámeckého parku.
 4. okruh - dětská prohlídka: je vhodná pro děti od tří let. Děti si prohlédnou zbrojnici, strážnici, lovecký salonek, jídelnu a vystoupí na jižní terasu Rejtova paláce.
 5. okruh - prohlídka exteriérů: Seznámíte se v exteriérech s historií zámku, můžete obdivovat různé architektonické styly. Budete moc vstoupit do zámeckého parku. Dozvíte se o historii parku, stromech, rostlinách a zvířatech.

Zámecký park a chov daňků. Zabavíte i vaše děti

Celoročně přístupný anglický zámecký park je známý chovem daňků skvrnitých. Vznikl totiž z původní obory.  Zvířata můžete dětem ukázat zblízka. Jsou krotká a budete je obdivovat stejně jako místní pávy. Zámecký park patří k nejpůvabnějším místům v regionu. Je protkán potůčky, mostky, krásnými alejemi, kde strávíte příjemný čas. V jihozápadní části parku je uměle vytvořené návrší se skalami a v něm jeskyně propojené chodbami. Můžete si zvenčí v parku prohlédnout i empírovou stavbu, ve které žijí majitelé zámku. 

Tipy na ubytování

Vlakem na zámek

Vlakové nádraží se nachází 1,5 km od zámku. Podívejte se na trasu na mapě

Kde se občerstvit

V areálu zámku můžete navštívit stylovou kavárnu Oh My Dear café na nádvoří.

Přístupnost a parkování

Auto můžete  zaparkovat pod areálem zámku na parkovišti v Plzeňské ulici. K mostu přes zámecký příkop je to odtud necelých 200 metrů.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Návštěva pevnosti Fort Harry vás zavede mezi indiány
Na výlet se můžete vydat z Blatné do obce Jarotice, která je vzdálena pouhých 13 kilometrů. Nachází se zde pevnost Fort Harry. Automobil můžete zanechat na parkovišti, které je u pevnosti. S dětmi se ocitnete na Divokém Západě a stanete se třeba lovci kožešin. Tato atraktivní podívaná má na Písecku velkou oblibu. Pevnost je obehnána dřevěným plotem, uvítají vás dvě strážní věže, uvidíte vlát kanadskou vlaku. Po vstupu dovnitř spatříte na trojúhelníkové návsi poměrně velké množství malých srubů, každý zhruba 3x4 metry. Mají travnaté střechy. Dříve pevnůstky tohoto druhu stavěli v severní Americe lovci kožešin. Nalovené kožešiny shromažďovali a pak s nimi obchodovali. V oživlé historii máte příležitost poznat atmosféru takového života na vlastní kůži. Můžete navštívit tavernu, v dalším srubu si prohlédnete věci denní potřeby – lasa, pasti, sněžnice, tomahavky a podobné náčiní a samozřejmě také lovecké trofeje. Nechybí zde ani indiánské muzeum plné oblečení a ozdob, včetně bohatě dekorovaných indiánských čelenek.  Venku uvidíte i dostavníkový vůz. V různých srubech najdete dobovou kovárnu, indiánskou policii, dozvíte se spoustu zajímavostí z doby osídlování amerického Západu a o zvířatech severní Ameriky. Majitelé během roku pořádají různé akce. Například Dřevorubecké soutěže, Přestřelky na Divokém Západě, Vinetoův šíp, Lišácké nože, Indián a kůň, Zlatá horečka na Fort Harry a další. Než do pevnosti pojedete, informujte se, zda se tam právě některá z akcí koná. Může vám zpestřit hezký výlet. Pokud budete mít zájem, můžete se v areálu i ubytovat a přestat ve stylovém srubu nebo třeba pod teepee.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Na Příkopech 320
Blatná
+420 383 422 934
info@zamek-blatna.cz
zamek-blatna.cz

Štítky

 • Poznávací
 • pro dva
 • romantické cestování
 • Zámky
 • Zahrady a parky
 • Romantické
 • pro seniory
 • amazing places
 • když prší
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9.7/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy co podniknout v regionu Jižní Čechy

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.