Via Ferrata Bechyně - Zářečí

Hodonice, Táborsko, Jižní Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Autor fotky: ferratabechyne.cz

Ten, kdo se rozhodne absolvovat těžkou cvičnou Ferratu v Bechyni na skalách v Zářečí, měl by být velmi fyzicky zdatný a rozhodně by měl mít lezecké zkušenosti. Žádná procházka růžovým sadem to opravdu není. Trasa vede z velké části ve vodorovném, převislém traverzu, místy skála sahá až do řeky Lužnice.

Autor článku: Radomír Němeček, 27. listopadu 2020

Na ferratu do Zářečí můžete od roku 2013

Via Ferrata v Bechyni má krátkou historii. Jejího vzniku se chopili dva nadšenci v roce 2013. Chtěli si splnit sen. Skály v Zářečí najdete na levém břehu Lužnice od Bechyně směrem k Židově strouze. Jsou rozčleněné na masivy a věže. Jiří Rybák a Lukáš Kovanda se rozhodli rozšířit zdejší lezeckou oblast. Viděli v ní větší potenciál než jen do té doby dvě navrtané cesty. Už na jaře roku 2014 se mohli radovat z úspěchu. Osadili trasu nýty a zajistili přístup ocelovým lanem na lepených kotvách. 

Náročná, ale krásná Ferrata

Trasa Via Ferraty je z velké části vedena ve vodorovném, převislém traverzu. Horolezci ji označili v obtížnosti D/E. Na vysvětlenou: Písmeno D znamená velmi strmý a náročný terén, písmeno E představuje etrémně vedené, exponované ve skalním terénu s minimem přirozených stupů. Pro názornost byste měli vědět, že pak už je jen obtížnost značená písmenem F, která je pro fajnšmekry a lezení je tak náročné, že vyžaduje dvojí jištění. 

Na co se můžete těšit

Bechyňská Ferrata měří 500 metrů, převýšení je na ní 40 metrů. Je unikátní v tom, že musíte použít i lanový mostek. Nevýhodou je její neprůchodnost. Stejnou trasou musíte lézt i zpět. Výhodou je ocelové lano a umělé stupy téměř po celé délce.  Provozovatelé zaznamenali, že ferratu už absolvovalo více než tisíc lidí. Na údržbu dávají peníze do kasičky, kterou tam objevíte.  

Tipy na ubytování

Podrobnější popis trasy ferraty

Nejprve vás čeká sestup po krátkém žebříku a pak po kramlích až k řece Lužnici. Pak už se připravte na obtížný sportovní výkon. Budete se pohybovat po vodorovném traverzu přímo nad vodou. Skála je naštěstí osazena stoupačkami, lano je silné a napnuté. Pak máte zajištěn adrenalin na skále a rohovém pilíři, kde nejsou kramle. Odpočinete si až u lanového mostu. Buď půjdete po něm a nebo můžete využít alternativní trasu traverzující po skále. Místo stupaček lze využít osekané větve.  Případně je dobré zvolit cestu jedním směrem po lanovém mostu a zpátky po skále, nebo obráceně. Za mostem přijde nejtěžší úsek vyžadující skutečně zdatnost. Jde o téměř střešní převis, kde musíte viset za jednu ruku a přecvakávat se. Lano je vedené těsně pod plotnou, takže zavěšení za ruce je nutné. Ti nejzdatnější ještě mohou dolézt ferratu až k vrcholové knížce. A pak se musíte vydat zpět.  

Jak se dostat na ferratu

Od mostu v Bechyni Zářečí se vydáte po žluté turistické cestě směrem na Židovu strouhu. Zhruba po 300 metrech vás čeká 30 výškových metrů stoupání lesem, na okraji pole odbočíte vpravo a po kraji lesa dojdete k rokli s potůčkem. Po jejím okraji (je tam značení šipkami)  dojdete k sestupovému žebříku Via Farraty. 

Na zdolání Via Ferraty musíte mít helmu, úvaz, odsedky, jistící ferratový set. Lezete na vlastní nebezpečí.           

Vlakem na ferratu

Pojedete-li na ferratu vlakem, vystupte v Bechyni. Z nádraží půjdete k ferratě 2,3 km pěšky. Trasa na mapě

Parkování

Nelepší je podle provozovatelů zaparkovat na veřejném zpoplatněném parkovišti u silnice vedoucí z Bechyně do Týna nad Vltavou. Pokud tam však není místo, nejlépe je zaparkovat v Bechyni na náměstí a k ferratě se vydat pěšky (1,5 km). Sestoupíte k řece, přejdete most  a pak se vydáte výše doporučenou cestou. 

Poloha na mapě

Tip na výlet  

Bechyňský zámek stojí za návštěvu
Když přejdete v Bechyni Zářečí most přes Lužnici nad druhou stranu, zhruba po šesti stech metrech dojdete k Bechyňskému zámku. Původně přemyslovský hrad byl ve druhé polovině 16. století přestavěn na renesanční zámek.  Zasloužil se o to Petr Vok z Rožmberka. V zámku uvidíte krásnou výzdobu nádvoří i interiérů. Upoutají vás stará renesanční kachlová kamna, kazetový strop. Prohlédnete si sbírku zbraní, zaujme vás dobový nábytek i významné obrazy. 

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.