Hrad Loket

Loket, Západočeské lázně, Západní Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9.3/10
Autor fotky: Květuše Blahoutová Pokorná CC BY-SA 4.0

Navštivte jedinečnou památku, majestátní středověký Hrad Loket, který se nachází ve stejnojmenném městě, kousek od Karlových Varů. A víte, že hrad je ze tří stran obtékán řekou Ohře?

Autor článku: Radomír Němeček, 8. září 2020

Trocha z historie hradu

Gotický hrad byl vybudován ve 13. století ve Slavkovském lese na skalnatém útesu a procházel postupně stavebními úpravami. Rozšířil ho král Jan Lucemburský, kterému hrad sloužil jako dočasné sídlo. Zajímavosti v historii je, že za nepokojů proti králi Janu Lucemburskému zde našla útočiště královna Eliška Přemyslovna s maličkým Václavem, pozdějším císařem římským Karlem IV. Později hrad vlastnili další majitelé, včetně loketských měšťanů. Po třicetileté válce byl upraven na věznici. Jako vězení hrad fungoval až do roku 1948. 

foto: Ladislav Renner pro HRAD LOKET,o.p.s

Proč se jmenuje hrad a město Loket?

Románsko - gotickou pevnost od roku 1992 vlastní město Loket. Můžete ji prozkoumat od sklepů až po ochoz 26 metrů vysoké románské věže. Z ní uvidíte, proč se hrad jmenuje Loket. Právě ohnutou paži totiž připomíná tok řeky Ohře z výšky. 

Expozice útrpného práva je velmi autentická

Ve sklepení spatříte vězeňské kobky a mučírnu, kterými hrad proslul v letech 1822 až 1948. Expozice útrpného práva je velmi působivá. Vžijete se do kůže ubožáků, na kterých je vykonáváno středověké právo. Figuríny se pohybují a předvádějí několik způsobů mučení. Vše doprovázejí uši drásající zvuky, křik a sténání trestanců. Mezi exponáty objevíte inkviziční křeslo pro čarodějnice, masku pro klevetnice, která zesměšňovala ženy za pomluvy.  Najdete nebožáka v kládě, železnou pannu, lotra natahovaného na skřipec. V jedné z kobek je ukryto i loketské strašidlo Strakakal. Střapatý mužíček má prý v hledáčku neupravené a neučesané děti. Když je chytne, tak jim naplácá. 

Uvidíte vzácnou sbírku porcelánu

Místo vězňů si na hradě prohlédnete unikátní historickou sbírku porcelánu. Ke vzácným exponátům patří lázeňské pohárky z přelomu 18. a 19. století, ručně malované porcelánové hlavičky dýmek. Porcelánovou expozici doplňuje také sklo z karlovarské sklárny Moser. 

Zbraně a střelecké terče

V další části zámeckých prostor uviodíte expozici zbraní s umělecky vyvedenými střeleckými terči. Součástí výstavy je ukázka výstroje a přilbic.

Loketské sbírky

V prostorách markrabství se můžete pokochat nábytkem ze tří předchozích staletí, starou loketskou lékárnou, dřevěnými sochami a plastikami.

Unikátní nástěnné malby

Určitě vás zaujmou také unikátní nástěnné gotické malby z dob vlády Václava IV. Jsou malované na suchou omítku technikou secco. Zobrazují výhled do zahrad před hradby. 

Čím zabavíte děti

Rodinám s dětmi na hradě zpestřují prohlídky postavičky z pověstí, můžete si prohlédnout kopii meteoritu. Ten údajně spadl na hradní nádvoří roku 1422 a zaujal básníka Johanna Wolfganga Goetheho. Dostal díky svému prazvláštnímu tvaru název Zakletý purkrabí. Na nádvoří si můžete prohlédnout sošku skřítka Gottsteina. Ten byl podle loketských pověstí vládcem skal, kamenů a podsvětí. 

Občerstvení

Na jídlo lze dojít do Hradní restaurace přímo v areálu hradu nebo do restaurace Staroslovanská kuchyně v Zámecké ulici č.p. 70. Přímo u hradu je také rodinný pivovar Svatý Florian, který vyrábí ležák, rubínové, poločerné pivo. Máte příležitost ho ochutnat. 

Parkování a přítupnost

Auto můžete zaparkovat na Parkovišti Loket – náměstí nebo Parkovišti T. G. Masaryka. Od parkoviště z náměstí i z parkoviště T. G. Masaryka je areál hradu vzdálen 150 metrů. 

Poloha na mapě

Kam po prohlídce z hradu? 

Prohlédněte si město, které je památkovou rezervací
Nejen mohutný hrad, ale i městské hradby, které obklopují město nad Ohří, patří rozlohou k nejzachovalejším ve střední Evropě. Původní městské opevnění vzniklo za vlády Přemysla Otakara II. Hradby dosahovaly šířky až dvou metrů a zpevňovaly je věže. V baštách jsou dodnes zachovány střílny. Městská zástavba v podhradí pochází z období gotiky, ale i baroka a renesance a celé město je památkovou rezervací. Můžete si prohlédnout Kostel sv. Václava, městskou radnici, při procházce narazíte i na sochu básníka Goetheho v parčíku u původního vjezdu do města. Určitě vám tedy stojí za to si město Loket projít a podívat se trochu shůry i ze tří vyhlídek. K nim se dostanete částečně i autem. Když přejedete most z ulice T. G. Masaryka a pojedete vlevo, zaparkujete na parkovišti Pod lesem (P2). U tohoto parkoviště je také přístřešek s dřevěnými lavicemi a stolem, kde můžete případně posedět. Z parkoviště se dostanete brankou do lesa. Po sto metrech se dáte doleva přes dřevěný můstek a dále po cestě lemované zábradlím. Podél něj se dostanete k první a druhé vyhlídce. Ke třetí vyhlídce už zábradlí nevede, takže je třeba postupovat obezřetně. Z vyhlídek, které jsou též vyznačeny i na turistických mapách,  se vám naskytnou ojedinělé výhledy na hrad, kostel sv. Václava, hradby, most, na část města, které se nachází v okolí hradeb.
 

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9.3/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Jaký druh ubytování hledáte?

Ubytování v jednotlivých obcích regionu

Prozkoumejte oblasti regionu

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.