Strahovský klášter - královská kanonie premonstrátů na Strahově

Praha, Hlavní město Praha
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Autor fotky: Balou46 CC BY-SA 3.0

Na Strahově vás upoutá  areál Strahovského kláštera. Patří mezi nejstarší dosud existující kláštery premonstrátského řádu na světě.

Autor článku: Radomír Němeček, 8. listopadu 2021

Prohlédnete si areál kláštera

Uvidíte Baziliku Nanebevzetí Panny Marie, budovy konventu, opatství a provizoriátu, Památník národního písemnictví, Kostel sv. Rocha. Obdiv si zaslouží drobná architektura a skulptury i klášterní zahrady.

Strahovský klášter nabízí dva návštěvnické okruhy:

Strahovský klášter

Obrazárna z roku 1835 obsahuje skoro 1,5 tisíce maleb. Nejhodnotnější část expozice spatříte v chodbách ambitu v patře konventní budovy. Kolekce je rozdělena do několika kapitol. Přestaví vám díla autorů z let 1300 až 1550, dále Rudolfínské malířství, Flámské malířství a nakonec Středoevropské malířství 17. - 19. století.

Strahovská knihovna

V tomto okruhu si prohlédnete knihovní sály. Dozvíte se, že knihovna existovala na Strahově již v nejstarším období, tedy ve 12. století.  Filosofický sál měří 32 metrů a vysoký je 14 metrů. Je zde zhruba 42 tisíc svazků. Nejvyšší řady knih jsou přístupné pouze z galerie. Budete nadšeni monumentální nástropní malbou Duchovní vývoj lidstva. Prohlédnete si spojovací chodbu. V Teologickém sále je přes 18 tisíc svazků. Uvidíte nádherné fresky, řady zemských a astronomických glóbů. Levé části sálu dominuje pozdně gotická dřevěná socha sv. Jana Evangelisty.

Občerstvení

V areálu je několik restaurací a klášterní pivovar.

Kde zaparkovat a přístupnost

Využijte parkování na Pohořelci. Z parkoviště půjdete 300 m.

Poloha na mapě

Kam na další výlet v okolí

Muzeum miniatur
Na Strahovském nádvoří najdete Muzeum miniatur. Na všechny fascinující exponáty se budete dívat pod mikroskopem. Uvidíte třeba zlaté kolo na šicí jehle, velké jen 1,2 mm.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více