Zámek Zbraslav

Praha, Hlavní město Praha
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10
Autor fotky: VitVit CC BY-SA 4.0

Není mnoho zámků, které si neprohlédnete zevnitř. Zámek Zbraslav však mezi takové patří. Po navrácení původním majitelům byl znepřístupněn. Dnes můžete obdivovat zvenčí budovy bývalého konventu a prelatury.

Autor článku: Radomír Němeček, 1. října 2021

Pohnutá historie zámku 

Původně byl na Zbraslavi koncem 13. století vybudován královský lovecký dvůr. Postaral se o to Přemysl Otakar II., jehož syn pak založil cisterciácký klášter. V 18. století získal barokní podobu. Po zrušení kláštera byl upraven na zámek. Ve 20. století se stal majitelem Cyril Bartoň z Dobenína. Komplex nechal přestavět do podoby obytného zámku. Část pronajal Národní galerii. Ta však již zámek opustila a cenné sbírky přesunula do Prahy.

Kostel je přístupný

Kostel sv. Jakuba staršího v areálu přístupný je. Můžete si prohlédnout hrobky Václava II, Elišky Přemyslovny a dalších Přemyslovců. Jako první sem byl uložen právě zmíněný panovník Václav II. Po něm zde místo odpočinku našlo 13 členů rodu Přemyslovců a Lucemburků. V sakristii si zakoupíte brožuru o historii kostela.

foto: Zdeněk Fiedler CC BY-SA 3.0

Socha sv. Václava

Do areálu se vstupuje anglickým parkem s bohatou sochařskou výzdobou. Uvidíte jezdeckou sochu sv. Václava od sochaře Josef Václava Myslbeka. Umístila ji sem Národní galerie v roce 1943.

Občerstvení

Nedaleko zámku se nachází Darwin hotel restaurant.

Parkování

K dispozici je Parkoviště Zbraslavské náměstí. Ke kostelu půjdete zhruba 400 m.

Poloha na mapě

Kam na další výlet v okolí

Karlův stánek
Od zámku se můžete zhruba půl kilometru projít ke Karlovu stánku. Altánek na kopci získal označení podle pověsti, která praví, že se na tomto místě při svém návratu do vlasti zastavil císař Karel IV. I vy se odtud můžete rozhlédnout po hezké krajině soutoku Berounky a Vltavy.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Zbraslav
Praha
info@mc-zbraslav.cz

Štítky

  • Poznávací
  • pro dva
  • Zámky
  • Procházka
  • pro seniory
  • Kostely
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.