Skanzen Solvayovy lomy - Svatý Jan pod Skalou

Svatý Jan pod Skalou, Český Kras a Karlštejnsko, Střední Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Autor fotky: Skanzen Salvayovy lomy

Vychutnejte si kouzla přírody Českého krasu a navštivte Svatý Jan pod Skalou nedaleko Berouna. Malebná obec ve skalami sevřeném údolí vám přiblíží různé pamětihodnosti a můžete nahlédnout do skanzenu těžby vápence Solvayovy lomy.

Autor článku: David Hlisník, 13. září 2023

Nejoblíbenější je jízda vláčkem

Skanzen je velkým magnetem hlavně pro rodiny s dětmi. Nabídne prohlídku s výkladem, která trvá zhruba 90 minut. Čeká vás hned několik objektů. Asi nejoblíbenější je jízda důlním vláčkem, taženým lokomotivou po úzkorozchodné polní lomové dráze (má rozchod 600 mm). Děti budou z atrakce určitě nadšené. Trať navazuje na původní drážku provozovanou při těžbě, ale byla postavena nově.

Skanzen Salvayovy lomy

Prohlédnete si muzeum, štolu i stroje

Na jízdu vláčkem vždy navazuje prohlídka Muzea těžby a dopravy vápence v Českém krasu a pak ještě prohlídka štoly. Spatříte interiérovou i podzemní důlní expozici a čekají na vás ukázky lomové těžby. K vidění je i mnoho různých strojů Několikrát do roka se ve skanzenu pořádají tématické akce.

Upozornění

Skanzen je přístupný od května do října o sobotách a nedělích. V červenci a srpnu je  otevřeno denně kromě pondělí.

Kde zaparkovat

Ve Svatém Janu pod Skalou je možné parkovat na čtyřech parkovištích.

Kde se občerstvit

Občerstvení je stylové ve vagonu s venkovním posezením.

Jak se dostat do skanzenu Solvayovy lomy

Autobusem
Do obce Svatý Jan pod Skalou jezdí autobus. Do skanzenu z autobusové zastávky půjdete 2 km (trasa na mapě).

Vlakem
Do Loděnice a Berouna dojedete i vlakovými spoji. Z Loděnice to je ale 3,6 km (trasa na mapě) a z Berouna 7,2 km (trasa na mapě). 

Poloha na mapě

Kam na výlet

K výletu se nabízí blízký Karlštejn. Ale i místních pamětihodností přímo ve Svatém Janu pod Skálou je hodně. Podívejte se do Jeskyně sv. Ivana, ke Studánce sv. Ivana. Nabízí se i řada úchvatných vyhlídek.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.