Rozhledna a hora Děd u Berouna

Beroun, Křivoklátsko, Střední Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8.5/10

Nedaleko od Berouna na vrcholku hory Děd se tyčí malebná stejnojmenná rozhledna, která svým tvarem velmi připomíná zámeckou či pohádkovou věž. Je vyhledávaným cílem při výletech do oblasti Berounska.

Autor článku: Radomír Němeček, 30. dubna 2020

Dopřejte si dílčí výhledy z pohádkové věže

Zděná rozhledna z šedých cihel je vysoká 12 m a její vyhlídková plošina je umístěna ve výšce 10,8 m. Nahoru vás zavede celkem 56 schodů, venku kamenné a uvnitř více než třicet železných. Vzhledem ke své výšce a okolním vzrostlým stromům umožňuje poněkud omezený výhled. Severní a severozápadní směr vám však nabídne pěkný pohled na Křivoklátskou vrchovinu. Přesto je její návštěva pěkným zážitkem. Rozhledna si drží jedno prvenství. Je totiž první, která byla vystavěna Klubem českých turistů. Můžete si zde prohlédnout pamětní desku, která informuje o tom, že: „Zbudováno roku 1893 odborem Klubem českých turistů a Spolkem okrašlovacím v Berouně, přispěním českých turistů v Praze a četných příznivců. Výška 504 m nad mořem.“

Všechny cesty vedou….na Děd?

K rozhledně vás přivedou značené turistické cesty. Můžete sem zamířit po zelené TZ s Berouna-Zdejciny a Berouna – Záhořan, po modré a červené TZ z Berouna či po červené TZ z Lísek. Pojedete-li autem, zamiřte do Zdejciny, kde na vás čeká menší parkoviště, z něho pak budete pokračovat asi jeden kilometr pěšky po lesní cestě. Při červené turistické trase se nachází dva prameny. Vysychající pramen kryje plechová stříška. Druhý, kde teče dostatek vody, má stříšku dřevěnou.

Tip na výlet

Zamiřte do Berouna, prohlédněte si malebné centrum města a hradební opevnění z 13. a 14. století, jehož součástí jsou zbytky hradeb, příkop, bašty a také Pražská a Plzeňská brána. Na Městské hoře ležící nedaleko centra města můžete navštívit celoročně volně přístupné Medvědárium. Jeho obyvateli jsou méďové Matěj, Vojta a Kuba, z večerníčku Václava Chaloupka kteří od dob natáčení poněkud povyrostli, a malá chundelatá medvědí trojčata byste v nich dnes hledali už jen těžko. 

Základní údaje

Kontaktní údaje

Beroun-Město
Beroun

Štítky

  • Poznávací
  • pro dva
  • cestování se psem
  • Vyhlídky
  • pro seniory
  • Kopce a vrchy
  • pro rodiny s dětmi
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8.5/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.