Rozhledna Romanka

Hrubý Jeseník, Nymbursko, Střední Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10

Rozhledna Romanka se nachází u obce Hrubý Jeseník u Nymburka. Moderní a zajímavá stavba je dominantou středního Polabí od roku 2002.

Autor článku: Radomír Němeček, 30. dubna 2020

Oceněná Romanka

Vyhlídková věž s poetickým dívčím jménem Romanka stojí na uměle vytvořeném 4 metry vysokém kopci, který ve svém nitru ukrývá technologické zařízení. Rozhledna se vypíná do výšky 50 metrů a její betonový sloup je do poloviny výšky zakryt kovovou konstrukcí opláštěnou dřevem. Kruhový výhled nabízí pět vyhlídkových plošin, z nichž nejvyšší se nachází ve výšce 26 m. Díky pěknému výhledu můžete spatřit Krkonoše, Kozákov, Ještěd, nedaleké město Nymburk a za dobré viditelnosti je možné dohlédnout třeba také na pražský televizní vysílač na Žižkově. V pokladně rozhledny můžete zakoupit suvenýry, které jsou k dostání též v budově obecního úřadu v hrubém Jeseníku. Rozhledna získala cenu Grand Prix 2003 v kategorii „Krajinářská architektura“.

Jak na rozhlednu

Do Hrubého Jeseníku vás přivede silnici z Nymburka přes obec Bobnice a Oskřínek. K Romance, která je z obce dobře viditelná a cesta je navíc i dobře značená, pak vede asi 350 metrů dlouhá asfaltová silnice. V obci jejíž vznik se datuje do roku 1088, můžete vidět kostel sv. Václava, projít si chráněnou lipovou alej na jižním okraji, při cestě k rozhledně budete míjet zachovalou výklenkovou kapli.

Poloha na mapě

Tipy na ubytování

Tip na výlet

Navštivte město Nymburk. Prohlédnout si můžete dochované mohutné hradby, kostel sv. Jiří a navštívit zdejší Vlastivědné muzeum s expozicí „Nymburk v proměnách věků“ a „Z dějin železnice“. Další expozice vám připomene proslulého spisovatele Bohumila Hrabala a prohlédnout si můžete jeho pracovnu, řadu rodinných fotografií a ve zdejší „hospůdce“ pak shlédnout krátký dokument o životě tohoto známého spisovatele.

Štítky

  • Poznávací
  • pro rodiny s dětmi
  • Technické památky
  • Vyhlídky
  • pro dva
  • pro seniory
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Tipy co podniknout v regionu Střední Čechy

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.