Via Ferrata na Slánské hoře

Slaný, Džbán, Střední Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
5.5/10

Středočeská Via Ferrata nabízí adrenalin.  Na Slánské hoře ve Slaném na Kladensku je vytvořena Via Ferrata Slánská hora.

Autor článku: Radomír Němeček, 27. listopadu 2020

Nabízí se už šest zajištěných cest 

Slánská hora se vypíná přímo ve městě Slaný. Nalézá se východně od historického centra města. Plošinu na vrcholu obývali od dob eneolitu lidé. Později horu začaly redukovat lomy. Dnes tu můžete navštívit skálu, kde se dá trénovat. Via Ferrata se postupně rozvíjí, takže má již šest zajištěných cest. Vlevo od průrvy jsou Richtrovka a Spirála. Společnou Cestu přátelství mají ve vrcholové partii. Všechny tři ferraty jsou v obtížnosti B až C. Na skále vpravo jsou těžší cesty s obtížností D až E. Tam jde již o lezení těžké, bez umělých stupů a místy i silové s potřebou odsedávání. 

foto: summittravel.cz

Obtížnost na stupnici lezení

Obtížnost C, která je na stupnici obtížnosti Via Ferrata Slaný na většině ze šesti tras, představuje strmý terén. Převážná část trasy je opatřena umělým jištěním jako jsou ocelová lana, kramle, kolíky a žebříky. Zajištěné úseky vyžadují sílu v pažích a při delším lezení jsou dost namáhavé. Obtížnost D až E mají Masochyst a Slánská promenáda. Tam se už lezci pořádně zapotí. 

Via Ferrata Slánská promenáda

Slánská promenáda je jednou ze šesti krátkých zajištěných cest na Slánské hoře. Na těžkou ferratu se nastupuje na pravé straně hory. Tato trasa je páteřní cestou. Sbírá další cesty vpravo. Je jištěna pouze jistícím lanem. Kramle tu skoro nejsou. Velká část trasy je vedena v mírném převisu. Po připojení těžkých ferrat Enšpígl a Masochyst můžete odbočit na lanové mosty. Závěr ferraty tvoří jednoduchý výstup. Přes Summit Bridge přelezete k závěrečnému komínu u vrcholové knihy. Lezci ho považují za náročný a zajímavý.

Tipy na ubytování

Správci ferraty pořádají kurzy 

Se zástupci CK Summit Travel si můžete domluvit termíny kurzů lezení, které tu pořádají. Mezi oblíbené patří kurz Na ferraty s dětmi. 

Na plošině hory je hradiště

Na plošině ve vrcholové částí Slánské hory si můžete prohlédnout pozůstatky hradiště. Má rozlohu zhruba 8 ha. Cestou k němu objevíte několik pěkných vyhlídek, kde si můžete prohlédnout město Slaný z ptačí perspektivy.

Kde se občerstvit

Najíst se můžete ve Slaném. Třeba v Antošově krčmě pivovaru Antoš ve Vinařického ulici. V její blízkosti jsou hned tři parkoviště.

Jak zabavit děti

U parkoviště Okružní ve Slaném, kde můžete také nechat eventuálně auto, je dětské hřiště.

Naučná stezka Slánská hora

Pokud půjdete na čedičovou horu běžným výstupem a nikoliv přes ferratu, využijte naučnou stezku Slánská hora. Během cesty si odpočinete u některého z jejích 11 zastavení. Seznámíte se s geologickou stavbou hory a také s místní flórou a faunou. Určitě vás upoutá i historie a zajímavosti města Slaný.

Vlakem na ferratu

Ferrata je vzdálena 2,4 km od vlakového nádraží ve Slaném.  Trasa na mapě

Parkování a přístupnost

Zaparkujete na některém z parkovišť ve Slaném. Nejbližší parkovací místa jsou v Bienerově ulici. Parkoviště na Vavřinci nebo Okružní jsou také poblíž výchozímu místu na ferratu. Z parkoviště k výchozímu místu na ferratu je to necelých 100 m.

Poloha na mapě

Kam dále z ferraty? Tip na výlet

Ve Slaném objevíte lanové centrum Pavouček
Ve Slaném můžete zavítat do nedávno vybudovaného moderního lanového centra Pavouček. Najdete ho v lesoparku Háje. Délka přitažlivé a zábavné dráhy je 76 metrů. Obsahuje 11 překážek, které vaše děti určitě pobaví. Centrum je určené pro děti od 5 do 12 let.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Slaný
773 747 537
info@summittravel.cz
www.summittravel.cz/via-ferrata/

Štítky

  • Sportovní
  • pro dva
  • Lezení
  • pro rodiny s dětmi
  • Ferraty
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
5.5/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.