Schillerova rozhledna

Kryry, České Středohoří a Žatecko
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Autor fotky: Schidd CC BY-SA 4.0

Mezi Doupovskými horami a Rakovnickou pahorkatinou se nad městem Kryry vypíná stavebně zajímavá rozhledna. Název dostala podle německého básníka Friedricha Schillera. Rozhlédnete se z ní po Krušných i Doupovských horách a Českém Středohoří.

Autor článku: David Hlisník, 26. června 2024

Stoletá rozhledna prošla rekonstrukcí

Rozhledna stojí v nadmořské výšce 383 metry a pochází již z roku 1906. Najdete ji v místech, kde kdysi stával hrad Kozihrady. Část věže byla postavena z kamení z rozvalin hradu a jako základy rozhledny posloužily pozůstatky po hradní strážní věži. Původně měla tři vyhlídkové plošiny. První byla dřevěná a obepínala atypickou stavbu ve výšce 10 m. Ta musela být však stržena. Druhá plošina byla ve výšce 22 m a třetí ve výšce 17 m. Ke svému stému výročí se rozhledna dočkala v roce 2006 rekonstrukce při zachování původního vzhledu.

Schillerova rozhledna (foto Schidd CC BY-SA 4.0)

Čeká vás nádherný výhled do krajiny

Na hlavní vyhlídkovou plošinu vystoupáte celkem po 127 schodech. Ale námaha za to stojí. Otevře se vám pohled na Doupovské hory, Krušné hory i s Klínovcem a rozhlednou, na pohádkové kopce Českého Středohoří. Uvidíte Milešovku, Hradišťany, Džbán, zříceninu hradu Petrohrad, Tobiášův vrch s rozhlednou.

Upozornění

Rozhledna je přístupná o sobotách, nedělích a státních svátcích od května do října.

Kde zaparkovat

Využijte parkoviště na Náměstí Čsl. Armády.

Kde se občerstvit

Poslouží vám Restaurace Pekárna v Kryrech.

Přístupnost

K rozhledně se dostanete naučnou křížovou cestou.

Poloha na mapě

Zajímavost v okolí

Na Kostelním vrchu si můžete prohlédnout Havraní kámen. Mohutný artefakt, vážící více než 4 tuny, je dominantou městečka Kryry, které má ve znaku havrana. U kamene je lavička a nechybí informační tabule s historickými údaji o zmíněném Kozihradu.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Tipy na zážitky v okolí

Tipy co podniknout v regionu České Středohoří a Žatecko

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více