Hora Klínovec s kamennou rozhlednou

Jáchymov, Krušné hory a Podkrušnohoří
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
7/10

Hora Klínovec je nejvyšším vrcholem Krušných hor, tyčí se 1244 m.n.m. Je také nejvyšším bodem Karlovarského a Ústeckého kraje. Vydat se na ni můžete lanovkou, pěšky nebo i autem. Čeká vás i výstup na rozhlednu.

Autor článku: Radomír Němeček, 10. září 2020

Na vrchol půjdete po červené turistické značce

Z  Božího Daru se můžete odhodlat k pěší túře po červené turistické značce. Je dlouhá  4,5 kilometru.  Cestou  vás třeba zaujme  památka na dobu Marie Terezie. Asi 150 metrů od dnešního hraničního přechodu, na rozhraní tří zemí (Česko, Sasko a území rodu Schwarzenbergů) stojí trojboký hraniční kámen s historickým znakem. Po jeho boku najdete soudobý hraniční kámen Česká republika – Německo. Klínovec se dříve nazýval Klín, podle německého Keilberg – Klínová hora. Současný název Klínovec je datován do druhé poloviny dvacátých let minulého století. V létě slouží hora jako cíl pro pěší i cykloturisty, v zimě jako oblíbený lyžařský areál se sjezdovkami ve dvou lyžařských areálech Klínovec sever a Klínovec jih. 

foto: bozidar.cz

Historie rozhledny na Klínovci 

Už v roce 1817  nechali Jáchymovští postavit na vrcholu hory vyhlídkovou  věž. Byla velmi populární, chodili sem lázeňští hosté a dokonce jezdily nahoru i koňské povozy. V roce 1868 však věž shořela. Krušnohorský spolek z Jáchymova začal v roce 1883 stavět  kamennou rozhlednu. Pod názvem Věž císaře Josefa ji následujícího roku zprovoznil. Původní rozhledna stojí na Klínovci dodnes. V roce 1907 byla přistavěna k věži ještě další budova, která sloužila zároveň jako hotel.  Určitě si nenechte ujít prohlídku haly a kazetového stropu  s vyobrazením znaků krušnohorských měst. Už v roce  1913 po přístavbě měl hotel kapacitu 80 lidí. 

foto: bozidar.cz

Rozhledna je po rekonstrukci

V roce 2013 došlo k rekonstrukci rozhledny. Nyní je vysoká 24 metrů, na vrchol budete muset zdolat  75 schodů. Krušné hory jsou známé „krušným“ počasím, ale na vyhlídce se vichřice bát až tak nemusíte. Je zastřešená.  Řeknete si, že kruhový pohled  stál za námahu. Uvidíte vrcholky Krušných hor, České Středohoří, Doupovské hory, Slavkovský les i Šumavu. Vidět jsou i Karlovy Vary.  

foto: bozidar.cz

Tipy na ubytování

Čím se zabaví děti

Na Božím Daru se můžete s dětmi vydat Ježíškovou cestou. Vysvětlíte jim, že na Božím Daru bydlí Ježíšek a projdete s nimi jeho cestou. Ta je plná zábavy a úkolů pro malé i velké. Okruh měří buď 12,9 nebo zkrácený 5,6 kilometru. V Infocentru na Božím Daru dostanete za 30 korun Ježíškův zápisníček. Tam budete zapisovat splněné úkoly.  Do vyplněného notýsku pak v Infocentru dostanou děti na památku razítko Ježíškovy pošty a drobný dárek.  Trasu pohodlně projedete i s kočárkem a můžete mít s sebou čtyřnohého kamaráda. 

Občerstvení

Na vrcholu Klínovce se můžete občerstvit v restauraci sporthotelu Rudolf nebo v restauraci U Staré lanovky.

Jak na rozhlednu a parkování

  • Lanovkou - na vrchol Klínovce se můžete nechat vyvézt čtyřsedačkovou lanovkou Prima Express z Jáchymova. Dlouhá je 1630 metrů a zdolává převýšení  428 metrů. Automobil zaparkujte v Jáchymově u lanovky na parkovišti 1 Klínovec jih.
  • Autem - k  vrcholu se dá jet i po silnici autem, najdete zde parkovací plochy.  

Poloha na mapě

Kam dále z Klínovce? Tip na výlet...

Z Klínovce na magickou Meluzínu
Když se z Klínovce  vydáte východně po červené turistické  značce, čeká vás parádní výlet. Zhruba po 5 kilometrech dorazíte na Meluzínu, 1091 m.n.m. Je to nejdivočejší a pro mnohé milovníky přírody nejkrásnější vrchol Krušných hor. Návštěvníci jej často opomíjejí, takže si můžete zpříjemnit výlet okouzlující krajinou. Vrchol hory je placatý, ale zkrášlují ho mnohá skaliska a kamenná moře. Také je díky odlesnění dost holý. Uvidíte zbytky poškozeného smrkového lesa. A protože ten nově vysazený les  ještě úplně nedorostl, otevře se vám z Meluzíny ojedinělý kruhový výhled do dalekého okolí, na který jen tak nezapomenete.  

Základní údaje

Kontaktní údaje

Jáchymov
+420 603 539 020
info@bozidar.cz
bozidar.cz

Štítky

  • Poznávací
  • pro rodiny s dětmi
  • Rozhledny
  • pro rodiče s dětským kočárkem
  • Hory a pohoří
  • Tisícovky
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
7/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Tipy co podniknout v regionu Krušné hory a Podkrušnohoří

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.