Rozhledna na Blatenském vrchu

Potůčky, Krušné hory a Podkrušnohoří
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10

Na Blatenském vrchu (1043 m n.m.) v Krušných horách stojí 21 metrů vysoká kamenná rozhledna z roku 1913. Vypíná se nad obcí Horní Blatná, nedaleko obce Abertamy.  Dříve se jí říkalo Zitina vyhlídka podle rakouské císařovny Zity Bourbunsko Parmské.

Autor článku: Radomír Němeček, 28. ledna 2021

U rozhledny stával hotel

Stará rozhledna na Blatenském vrchu vznikla před více než sto lety díky iniciativě Spolku pro zimní sporty v Horní Blatné. Dříve stál u rozhledny i hotel. Celá atrakce měla pomoct rozvoji cestovního ruchu v oblasti. Tak to bylo do 40. let minulého století. Po válce si však rozhlednu zabralo vojsko a vznikl zde nechvalně známý vojenský prostor. Kvůli havarijnímu stavu musel být hotel o několik let později zbourán. Rozhledna se zachovala jen díky péči členům Českého svazu ochránců přírody.

foto: Tuten

Dvě vyhlídkové plošiny

Kochat se pohledy do krajiny můžete ze dvou vyhlídkových plošin. Dovedou vás k nim schody. K první jich vede 9 kamenných a 68 dřevěných. Do druhé plošiny si ještě vystoupáte dalších 17 schodů a budete ve výšce 18 m. Uvidíte Klínovec a německý Fichtelberg, Doupovské hory, Karlovy Vary, Tisovský vrch a samozřejmě i Horní Blatnou.

foto: Tuten

Vavřincova lavička

Už cesta k samotné rozhledně je zajímavá a bohatá na zážitky. Hned  kousek od startu vašeho putování touto krásnou krajinou v Horní Blatné objevíte obrovskou lavičku. Dostala název Vavřincova a je 4 m dlouhá a sedadlo má ve výšce 1,42 m. Bývá zábavnou atrakcí hlavně pro děti, které se na ni snaží vyšplhat.

Tipy na ubytování

Pozůstatky hornické činnosti

Na úbočí Blatného vrchu můžete cestou k rozhledně prozkoumat také pozůstatky hornické činnosti -  Vlčí a Ledovou jámu.
Vlčí jáma
Vlčí jáma je skalnatá rokle o hloubce 25 metrů, vznikla po těžbě cínu v dole Wolgfgang. Má šířku 14 m a délku 120 m. Dno je plné zřícených balvanů. Vstup do rokle je sice zakázaný, ale můžete z horní části vidět mohutnost propadliny.
Ledová jáma
Sousední Ledová jáma je pozůstatkem bývalého dolu sv. Jiří. Je hluboká 15 až 20 m. Teplotní režim s velmi nepatrným oběhem vzduchu způsobuje, že zde zůstává led i v létě. Na dno tohoto zálomu vedou strmě dolů kamenné schody s kovovým zábradlím.

Kde se občerstvit

Přímo pod rozhlednou je stánek, kde vám prodají občerstvení a také vstupenky na rozhlednu. Můžete si pak s jídlem odpočinout pod širým nebem na lavicích u dřevěných stolů.

V létě je rozhledna na Blatenském vrchu přístupná denně, mimo letní sezonu pouze o víkendech.

Jak na rozhlednu a parkování

Automobil zaparkujete v Horní Blatné na parkovišti Hamerská. Z parkoviště půjdete po červeně značené turistické trase, kopírující naučnou stezku Horní Blatná – Vlčí jámy 1,8 km až k rozhledně.

Poloha na mapě

Tip na výlet 

Do Horní Blatné dál po okruhu naučné stezky
Z rozhledny na Blatenském vrchu můžete pokračovat po naučné stezce Horní Blatná Vlčí jámy po žlutě značené trase. Dojdete zase zpátky do obce. Před koncem putování objevíte na konci cesty i půvabné Černé jezírko. Naučný okruh i s  Vlčími jámami a rozhlednou lemuje 7 informačních tabulí a celkově je dlouhý 3,1 km. Dá se zvládnout i s dětmi, na které však musíte u Vlčích jam dávat bedlivý pozor, aby se někam nezřítily.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Potůčky 117
Potůčky
353 892 768
info@horniblatna.cz
horniblatna.cz

Štítky

  • Poznávací
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Tipy co podniknout v regionu Krušné hory a Podkrušnohoří

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.