Důl Svornost v Jáchymově

Jáchymov, Krušné hory a Podkrušnohoří
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Autor fotky: Michal Louč CC BY-SA 4.0

Nejstarší hlubinný důl v Jáchymově, ve kterém se těžilo stříbro a později uran a další kovonosné rudy, dnes slouží pro lázeňské účely. V podzemí Dolu Svornost je  zdroj léčebných radonových vod.

Autor článku: Radomír Němeček, 10. září 2020

!!! Důl není  v současnosti pro veřejnost přístupný !!!

Vydejte se do podzemí za nejbohatším geologickým nalezištěm na světě 

Už jste jeli někdy drátěnou klecí do podzemí?  V Dole Svornost pojedete hluboko, 500 metrů pod zem. Cesta do hlubin je dost sugestivním zážitkem. Až se z klece vysoukáte, otevře se před vámi dvanácté, nejhlubší patro dolu, který pochází z roku 1518.  Čeká vás poučná procházka. Dozvíte se, že v roce 1525 se  začalo v dole těžit stříbro a postupně se výtěžnost  orientovala na další objevené poklady, které skýtal. Hlavně uran. Geologický průzkum ukázal, že se v oblasti nalézá sedmnáct kovonosných rud a čtyři sta různých minerálů. Důl Svornost je nejbohatším geologickým nalezištěm na světě. 

foto: Lubor Ferenc CC BY-SA 4.0

Minerální zdroje dnes slouží lázeňství

Při procházce temným podzemím dolu uslyšíte, že ho několikrát zatopila voda, musela se z něj odčerpávat a došlo kvůli tomu často k přerušení těžby.  Dozvíte se, že k definitivnímu ukončení těžby došlo v roce 1963 a naleziště převzaly Československé státní lázně. S průvodcem se vydáte na cestu uzoučkými chodbami. Pro člověka trpícího fóbiemi by zřejmě byla tato procházka peklem. Budete se pohybovat v helmách s čelovkami. Všude je tma a jsou tu nízké a hrbolaté stropy. A také zde hodně fouká. Vstupuje sem čerstvý vzduch jámou Josef a Svorností a Rovností podzemí opouští. Musíte počítat i se zvuky, které vydávají čerpadla na vodu. 

foto: Lubor Ferenc CC BY-SA 4.0

Tipy na ubytování

Léčebná voda přitéká několika prameny

Postupně navštívíte  blahodárné prameny. Jsou čtyři: C1, Curie, Agricola, které mají teplotu 29 stupňů a Běhounek s teplotou 36 stupňů. Poznáte, že než se voda dostane k pacientům, čeká ji dlouhá cesta. Nejprve putuje do bazénu a odtud je čerpána do akumulační nádrže na patře Barbora. Pak se spouští na patro Daniel a odtud teče potrubím tři kilometry do balneoprovozů. Voda se v jáchymovském podloží samovolně sytí radonem, proto má terapeutické účinky. Dozvíte se, že léčí hlavně nemoci pohybového ústrojí, Bechtěrovovou chorobu, revmatická onemocnění a blahodárná je i pro lidi po úrazech. 

foto: mestojachymov.cz

Neblahá minulost: dřeli tu i političtí vězni

Informace, které se dozvíte o historii těžby uranu, vámi zřejmě otřesou. Od roku 1938 těžba v Dole Svornost probíhala pod taktovkou Němců. Uran během války těžili ruští zajatci, pro které tam zřídili tábor. Po skončení války se začalo pro změnu těžit pro Sověty.  I vězni komunistické totality, se tam neuvěřitelně trápili těžkou prací.  Uran těžili v nelidských podmínkách. Až vyjdete z dolu ven, můžete si pro dokreslení situace prohlédnout Mauthausenské schody. Jde o částečnou repliku schodiště hrůzy, po kterém se vězni po 160 stupních přesouvali z dolu Svornost do pracovního tábora Svornost. Zdolat převýšení 60 metrů pro ně po celodenní dřině bylo utrpením.  Těžba uranu skončila začátkem šedesátých let, důl byl doslova vyrabován.   

Co potěší vaše děti

Málokterá rodina v Jáchymově vynechá návštěvu Aquacentra Agricola. Vodní radovánky a lázně v horách jsou lákavým doplněním  výletu do Krušných hor, zvláště po návštěvě hlubin země.  Bazén nabízí dvě plavecké dráhy o délce 25 metrů. Zbylá část je určena vodním radovánkám. Jsou tu masážní trysky, rošty i vodopád a oblíbený tobogán. Součástí haly jsou dvě vířivky, dětské brouzdaliště s vodopádem, rehabilitační bazének a Kneippův  chodník.  V létě je k dispozici i venkovní pláž a sluneční louka. Aquacentrum je otevřeno od úterý do neděle od 10 do 21 hodin, v pondělí od 13 do 21 hodin. 

Občerstvení

V Jáchymově si můžete vybrat z velkého množství restaurací. Nejlepší hodnocení mají  Restaurace Jáchym, Inkognito Coffee,  Restaurace  Anton, Restaurace Vzhůru nohama a Lesní restaurant. U těchto názvů podniků většinou najdete jen samou chválu.  

Přístupnost a parkování

K Dolu Svornost se dostanete pohodlně pěšky  zhruba za devět minut z Parkoviště Náměstí Republiky.  Vzdálenost je necelých 400 metrů. 

Poloha na mapě

Kam dál v Jáchymově? Tip na výlet...

Císařská alej  a muzeum v Jáchymově
V Jáchymově si můžete prohlédnout například Císařskou alej. Je dlouhá necelý kilometr, lemují ji stoleté lípy. Pojmenování získala na počest návštěvy císaře Františka Josefa, vysázeli ji v letech 1898 – 1903. Otevřou se vám odtud daleké výhledy do okolní krajiny.  Za návštěvu jistě stojí i Muzeum Královská mincovna, které uchovává a vystavuje předměty a písemnosti. Připomínají bohatství Jáchymova, jehož hornická kulturní krajina je od roku 2019 památkou UNESCO. 

Základní údaje

Kontaktní údaje

Jáchymov
+420 353 833 333
info@laznejachymov.cz
laznejachymov.cz

Štítky

  • Poznávací
  • Podzemí
  • když prší
  • pro rodiny s dětmi
  • pro dva
  • Památníky
  • pro seniory
  • Technické památky
  • Industriální památky
  • Doly a štoly
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Tipy co podniknout v regionu Krušné hory a Podkrušnohoří

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.