Důl Mauritius - prohlídková Štola Kryštof

Abertamy, Krušné hory a Podkrušnohoří
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8.9/10

V dole Mauritius, který se nachází v Abertamech, místní části Hřebečná, 10 km od Božího Daru, navštívíte štolu Kryštof. Štola Kryštof, jež je jednou z nejstarších štol dolu Mauritius, se těžil převážně cín.

Autor článku: Radomír Němeček, 3. února 2021

Prohlídková štola Kryštof je v dole Mauritius jednou z nejstarších

Prohlídková štola Kryštof se dochovala v téměř původním stavu. Důl Mauritius je národní kulturní památkou. Prohlídky štoly Kryštof jsou velmi oblíbené. Čeká vás 400 metrů dlouhá trasa s jedenácti zastávkami. Půjdete v helmách se svítilnami, v holínkách a pláštěnkách.

foto: Jan Albrecht

Co při prohlídce uvidíte

Dochovaná štola je jakousi názornou učebnicí ražby důlních děl. Přibližuje i dobývací metody, užívané od 16. do 18. století. Během prohlídky uvidíte úseky, které horníci razili pomocí želízka a mlátku. Prohlédnete si partie, jež byly rozšiřované pomocí sázení ohněm. Narazíte i na několik krátkých odboček, na hloubení a nadpatrové chodby. Upoutají vás figuríny horníků v dobovém provedení, které dokreslují celou atmosféru expozice.

foto: Jan Albrecht

Projdete obrovskou podzemní komorou

Zřejmě největší atrakcí celé 400 metrů dlouhé trasy je rozlehlá komora na konci štoly. Dobývka je dlouhá 65 metrů, široká 4 až 9 m. V některých místech má výšku 15, někde ale až 25 m. Jak se právě tady těžil cín přiblíží velmi působivá adiovizuální projekce.

foto: Jan Albrecht

Tipy na ubytování

Upozornění

  • Prohlídky se může najednou zúčastnit pouze 12 osob.
  • Štola není přístupná dětem do 6 let.
  • Prohlídky se nemohou účastnit také například osoby trpící fóbiemi ze stísněných prostor. Dále lidé s pohybovými problémy a s problémy udržení rovnováhy.

Potřebné vybavení vám provozovatelé před prohlídkou štoly zapůjčí.

Občerstvení

Občerstvit se můžete v Abertamech. Například v Pizzerii Abertham, v Bistru Abertamy či v restauraci Villa Rosse.

Jak k dolu a parkování 

Automobil zaparkujete nejlépe na Parkovišti Abertamy v sousedství Náměstí Míru. Ke štole Kryštof Dolu Mauritius se z parkoviště vydáte nejlépe po naučných stezkách. Čeká vás na nich poznání a navíc je to nejkratší varianta. Plešiveckou stezkou se dostanete po zhruba 2 km chůze k rozcestí Abertamy a budete pokračovat Naučnou stezkou Hřebečná. Budete míjet informační tabule, které přibližují dějiny i současnost půvabné horské osady Hřebečná. Do cíle celkem půjdete 3,1 km. Štola Kryštof je pro vás pak zpřístupněna 13 metrů vysokým kovovým schodištěm zabudovaným do jámy dolu Mauritius.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Vydejte se na Rozhlednu Plešivec
Z Abertam se můžete vydat pohodlně autem po asfaltové silnici na vrchol Plešivce (1028 m n. m.). Pokud si chcete udělat vycházku, půjdete z Abertam pěšky po zeleně značené turistické trase. Osmiboká rozhledna na Plešivci je součástí horského hotelu. Za výstup na osmibokou věž se platí 10 korun a nahoru musíte přímo z jídelny hotelu zdolat 66 schodů. Otevře se vám krásný výhled na Krušné hory, Doupovské hory a Slavkovský les. Uvidíte nejvyšší horu Krušných hor Klínovec a také nejvyšší vrchol německé části Krušných hor Fichtelberg. Dohlédnete do Jáchymova, Karlových Varů, spatříte například i Velký Rybník.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8.9/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.