Rozhledna na Biskupské kupě

Zlaté Hory, Hrubý a Nízký Jeseník, Střední Morava a Jeseníky
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10

Nad Zlatými Horami, v blízkosti turistického hraničního přechodu do Polska, se můžete rozhlížet z kamenné Rozhledny na Biskupské kupě (890 m n.m.). Je nejstarší vyhlídkovou věží v Jeseníkách.

Autor článku: Radomír Němeček, 21. prosince 2020

Nejstarší vyhlídková věž Jeseníků

Rozhlednu postavili koncem 19. století členové turistického německého spolku na počest 50 let panování císaře Františka Josefa I. Po druhé světové válce začala rozhledna chátrat a zájem o ni pozvolna upadal. Pak sloužila celkem 30 let jako televizní vysílač. Rozhledna na Biskupské kupě byla v roce 2018 rekonstruována. Největší zásah při tom prodělalo již nevyhovující dřevěné schodiště a nosné sloupy. Nad vchodem se opět klene původní název věže Kaiser Franz Josef Warte.

Spatříte Praděd, ale i štíty Tater nebo Wroclav

Rozhledna má válcový tvar, ve zděném plášti je několik okének, které budete míjet při stoupání po schodech. Do vyhlídkové plošiny jich musíte zdolat 95. Vyhlídka je zastřešená a je instalována skoro 18 metrů vysoko nad zemí. V orientaci výhledů vám pomohou nápisy hlavních pozorovaných bodů v kamenném ochozu. Vzhledem k blízkosti polských sousedů, je zřejmé, že hodně pohledů z rozhledny budete věnovat i polské krajině. Například věžím z tepelné elektrárny a nebo obrysům města Wroclav. Na české straně uvidíte Zlaté Hory s Nízkým a Hrubým Jeseníkem. Samozřejmě Praděd. Západním směrem spatříte Kralický Sněžník a Sněžku. Na východě Beskydy. Za velmi dobré viditelnosti jsou vidět i slovenské štíty Tater.

Kde se občerstvit

Občerstvení si vezměte s sebou. Ve Zlatých Horách pak je  Mevan´s Coffee, Pizzeria U Radnice, Bistro Lukas, Hotel Praděd Thamm nebo máte-li chuť na něco sladkého, tak se zastavte v Cukrárně na náměstí.

Vlakem na rozhlednu

Vystupte v železniční stanici zlaté hory a odtud se vydejte na 4 km dlouhou trasu až k rozhledně. Trasa na mapě

Parkování a jak na rozhlednu

  • Automobil můžete zaparkovat na parkovišti v sedle Petrovy Boudy. Do tohoto místa také jezdí autobus. Z parkoviště půjdete po zeleně značené turistické trase zhruba 2 km.
  • Pokud zvolíte delší procházku, zaparkovat můžete i ve Zlatých Horách na parkovišti Kostelní. Čeká vás cesta po zeleně značené turistické trase 3,2 km. Cestou budete míjet kapli sv. Rocha a skalnatý útvar Mnichův kámen.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Zlatorudné mlýny - skanzen u Zlatých Hor
Nedaleko Zlatých Hor se nachází skanzen, který byste neměli při své návštěvě oblasti vynechat. Repliky technických památek vás určitě zaujmou. Automobil zaparkujete na parkovišti Zlatokopeckého skanzenu. Je vzdáleno pouhý 1 km od rozcestníku Zlaté Hory okraj. Technická památka Zlatorudné mlýny připomíná zlatokopectví v této oblasti. Repliky starých strojů pohání voda z historického hornického náhonu. Čeká vás také prohlídka repliky hornické osady. Uvidíte venkovní část osady a nahlédnete i do vnitřních prostor. Mimo jiného uvidíte také areál závodiště, kde se konají soutěže v rýžování zlata.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.