Zlatorudné mlýny – skanzen u Zlatých hor

Zlaté Hory, Hrubý a Nízký Jeseník, Střední Morava a Jeseníky
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10

Skanzen Zlatorudné mlýny se nachází blízko města Zlaté Hory u hranice s Polskem v Chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Spatříte repliky dobových mlýnů a hornické osady, projdete naučnou stezkou.

Autor článku: Radomír Němeček, 27. listopadu 2020

Mlýny pohání voda z historického náhonu

Zlaté Hory jsou místem, kde vás uvítá malebná příroda a čistý vzduch. Technická památka Zlatorudné mlýny připomíná zlatokopectví v této oblasti. Mlýny poháněné vodou byly kdysi běžné. Dnes jsou turisticky atraktivní raritou a vy si jejich repliky můžete prohlédnout zblízka. Středověké hornické mlýny jsou zhotoveny podle původních nákresů. Poznáte, jak bylo dobývání přírodního bohatství s vodu úzce spjato. Repliky starých strojů pohání voda z historického hornického náhonu.

foto: navstivtejeseniky.cz

Hornická osada s pecí

Čeká vás také prohlídka repliky hornické osady. Sruby, které uvidíte, stávaly v horách nad městem Zlaté Hory poblíž míst, kde se těžilo zlato a další rudy. Budete pozorovat venkovní část osady a nahlédnete i do vnitřních prostor. Uvidíte vnitřní dvůr s hospodářskou částí, hrnčírnou a kovárnou. Prohlédnete si i obytnou část se světnicí, černou kuchyní a tkalcovnou. Za pozornost stojí zvonička s pivním zvoncem. Na přístupové cestě si můžete vylézt na strážní věž. Je uzpůsobena tak, aby sloužila turistům jako vyhlídka. Prohlédnete si tavící pec a uvidíte areál závodiště, kde se konají soutěže v rýžování zlata. Můžete obdivovat i funkční repliku tavící pece.

Naučná stezka Údolí ztracených štol

Kolem zmíněných objektů vede naučná stezka Údolí ztracených štol. Projděte se modře značeným okruhem. Je lemován deseti informačními tabulemi. Čeká vás 2,5 km dlouhá procházka kolem říčky Olešnice, která po miliony let ukládá zlato do náplav. Dozvíte se o původu zlata, jeho rýžování a o způsobu jeho zpracování. Informační tabule přibližují také zdejší přírodu.

foto: zlatehory.cz

Občerstvení

V areálu skanzenu je zastřešený turistický přístřešek, svačinu a pití si vezměte s sebou. Na oběd či drobné občerstvení si pak můžete zajet do Zlatých hor, kde si můžete vybrat z několika zařízení: Mevan´s Coffee, Pizzeria U Radnice, Bistro Lukas (po-pa), Hotel Praděd Thamm nebo máte-li chuť na něco sladkého, tak se zastavte v Cukrárně na náměstí.

Jak zabavit děti

U turistického přístřešku v Údolí ztracených štol jsou na dětském hřišti prvky pro děti, jako pískoviště, skluzavka, houpačky.

Vlakem na výlet

Plánujete-li výlet vlakem, vystupte v železniční stanici Zlaté hory. Z vlakové stanice půjdete 1,9 km pěšky až ke skazenu. Trasa na mapě

Parkování

Automobil zaparkujete na parkovišti Zlatokopeckého skanzenu. Je vzdáleno pouhý 1 km od rozcestníku Zlaté Hory okraj. Parkoviště je přímo u skanzenu, takže se do něj dostanete bez problémů.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Městské muzeum Zlaté Hory 
Pokud si chcete doplnit informace o rýžování zlata i celé oblasti, zajděte se podívat do Městského muzea Zlaté Hory na náměstí Svobody. Poznáte, jak kraj poznamenalo zlato. Dozvíte se, že největšího rozkvětu těžba dosáhla v 16. století. Byly tu nalezeny valouny zlata o hmotnosti 1,38 a 1,78 kg. Nahlédnete do tajemství kilometrů zavalených středověkých štol. Prohlédnete si dobové náčiní i vybavení selské jizby. Přiblíží vám zde hrůzy čarodějnických procesů. Uvidíte středověkou mučírnu. Seznámíte se však i s historií okolního kraje, s přírodou doby ledové a nadchne vás romantika lidových roubených domků.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.