Rozhledna Kraví hora

Horní Stropnice, Novohradské hory, Jižní Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10

Rozhlednu Kraví hora (953 m n.m.) najdete v Novohradských horách, kousek od hranice s Rakouskem. Stejnojmenný vrch se vypíná nad lokalitami Dobrá Voda a Hojná Voda, které jsou součástí obce Horní Stropnice.

Autor článku: Radomír Němeček, 4. listopadu 2020

Vojenská hláska se proměnila na rozhlednu a vysílač

Současná rozhledna na Kraví hoře bývala vojenskou hláskou, když v roce 1988 nahradila původní triangulační věž. Vojáci odtud v době totality v Československu museli sledovat západní hranici, aby podle tehdejší propagandy bránili zemi před imperialistickým nepřítelem. Pak odešli a hláska zůstala nevyužita. Vše se změnilo v roce 2001, kdy došlo ke statickému zajištění věže, která poté začala být využívána pro telekomunikační účely i pro veřejnost.

foto: Karelj

Co z rozhledny uvidíte?

Ocelová konstrukce vám dovolí vystoupat po poměrně strmých točitých schodech s průhledy až k vyhlídkové plošině. Ta je umístěna ve výšce 32 m. Nad ní jsou ještě dvě další, tentokrát technologické plošiny s anténami vysílače. Plošina určená pro veřejnost vám umožní kruhový výhled. Uvidíte Novohradské hory na české i rakouské straně. Spatříte Slepičí hory, Kleť v Blanenském lese, Šumavu a za dobré viditelnosti Alpy. Pozornosti neujde ani Třeboňská a Budějovická pánev. 

foto: Zdeněk Kubeš

Kde se občerstvit

Svačinu si vezměte na kopec s sebou. U rozhledny je pouze turistický přístřešek, občerstvení se tu neprodává. Na oběd si můžete dojet po návratu k autu do Horní Stropnice, kde je Stropnická hospoda. 

Tipy na ubytování

Jak zabavit děti

V letním období můžete v Horní Stropnici zavítat s dětmi na obecní koupaliště. Je u něj restaurace se zastřešenou pergolou a zaparkujete na přilehlém parkovišti pro 60 vozidel.

Parkování

Automobil zaparkujete na parkovišti pro návštěvníky a turisty v Hojné Vodě, odkud je k rozhledně nejblíže.

Jak na rozhlednu

Z Hojné Vody půjdete k rozhledně po zelené turistické trase necelý kilometr. Cestou budete zhruba 100 m od cíle míjet žulové skalní útvary, skalní hrady i samostatné skály. Zaujme vás největší, 10 m vysoký skalní útvar, který připomíná hlavu Napoleona. Na jižním úbočí Kraví hory je patrné kamenné moře, které však zvolna zarůstá. 

Poloha na mapě

Tip na výlet

Tvrz Cuknštejn a Terčino údolí
Pouhé 2,3 km od Horní Stropnice po červeně značené turistické cestě dojdete pěšky ke tvrzi Cuknštejn. Vnitřní prostory tvrze nejsou v současné době pro veřejnost přístupné, majitel je opravuje. Pokud se s ním však dohodnete, část vnitřních prostor vám ukáže. Kulturní památka zaujala filmaře. Natáčeli tu film Ať žijí rytíři a film Královský slib. Prohlídka tvrze zvenčí je součástí Naučné stezky Terčiným údolím. Procházku parkem, jenž je národní přírodní památkou, si nenechte rozhodně ujít. Pokud pojedete ke startu naučné stezky v Terčině údolí z Horní Stropnice autem, přes obec Světví je vzdálenost 4,5 km.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Horní Stropnice
ohstropnice@volny.cz

Štítky

 • Poznávací
 • Výlety
 • Příroda
 • se psem
 • pro rodiny s dětmi
 • romantické cestování
 • pro dva
 • Rozhledny
 • Turistika
 • pro seniory
 • Romantická místa
 • Hory a pohoří
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.