Rozhledna Háj u Šumperka

Ruda nad Moravou, Hrubý a Nízký Jeseník, Střední Morava a Jeseníky
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Autor fotky: Rozhledna Háj u Šumperka

Jen několik kilometrů od Šumperka a Bludova v Jeseníkách můžete zavítat na 24 metrů vysokou rozhlednu Háj. Stojí na stejnojmenném vrchu (631 m. n. m.).

Autor článku: David Hlisník, 20. října 2023

Původní věž nesla jméno Štefánika

Rozhledna Háj v Hanušovické vrchovině není první stavbou na stejnojmenném vrcholu. Už v roce 1934 tu stávala věž, která nesla jméno Milana Rastislava Štefánika. Za války rozhledna padla do rukou německých vojsk, později sloužila jako protiletecké pozorovatelna. Nakonec věž zasáhl blesk a do základů vyhořela. Až v roce 1996 nahradila původní stavbu nová rozhledna, která tu starou svým vzezřením připomíná.

Rozhledna Háj u Šumperka

Z vrcholu rozhledny na vás čekají parádní výhledy

Dřevěná věž stojí na kamenné podezdívce a je vysoká 28,7 m. Vyhlídková plošina se nachází ve výšce 24 m a vede na ni 133 schodů. Ze zaskleného prostoru, který je opatřen cedulkami s popisem krajiny, se otvírá výhled. Spatříte Hanušovickou vrchovinu, Šumperk, Rychlebské hory, údolí řeky Desné, Orlické hory, Hrubý Jeseník, Praděd a Králický Sněžník. Upoutá vás i hrad Bouzov a za dobré viditelnosti rozeznáte baziliku na Svatém Kopečku u Olomouce.

Upozornění

Klub českých turistů Šumperk rozhlednu otvírá za příznivé viditelnosti.

Tipy na ubytování

Kde zaparkovat

V Bludově je v lokalitě K zámečku parkoviště.

Kde se občerstvit

Nedaleko parkoviště K zámečku v Bludově je stylová restaurace Penzionu Bludoveček.

Přístupnost

Vrch Háj lidé rádi vyhledávají k procházkám. Na jeho vrchol k rozhledně se dostanete z několika míst.

  • Můžete jít například z rozcestníku Šumperk Bludovská po žluté turistické trase k přístřešku Červený kříž – sedlo, pak po zelené až k rozhledně,celkem asi 2,5 km. Trasa na mapě.
  • Pokud jste zaparkovali na parkovišti K zámečku, jděte po zelené turistické trase necelé 3 km do cíle. Trasa na mapě.
  • Z vlakového nádraží v Šumperku je to 4,9 km. Trasa na mapě.

Poloha na mapě

Kam na výlet

V okolí Háje se můžete vydat třeba na Zříceninu hradu Bludov. Projděte se soustavou Dětských naučných stezek Bludov s interaktivními prvky. Nedaleko je i menší Rozhledna Brusná. V Šumperku si nenechte v muzeu ujít Expozici čarodějnických procesů.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více