Romantická vyhlídka Karla IV.

Karlovy Vary, Západočeské lázně, Západní Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10
Autor fotky: Infocentrum Karlovy Vary

Vyhlídku Karla IV. najdete v Karlových Varech na Hamerském (Jižním) vrchu (514 m n.m.). Jde o chráněnou kulturní památku. Rozhlédnout se můžete hned ze dvou vyhlídkových plošin.

Autor článku: Radomír Němeček, 28. ledna 2021

Věž má podobu minaretu

Vyhlídka Karla IV. je nejstarší rozhlednou lázeňského města. Nachází se nad centrem Karlových Varů mezi Grandhotelem Pupp a Galerií umění. Vznikla v roce 1876 přesně podle vzoru rozhledny ve Schleswigu v sousedním Německu. Po první světové válce rozhlednu pojmenovali na Josefshöhe, Josefova výšina. Po druhé válce změnila název na Vyhlídka císaře Karla IV. , nebo též Karlova vyhlídka. Na počátku 21. století prošla věž rekonstrukcí a získala nový plášť. Můžete obdivovat zajmavou pseudogotickou cihlovou stavbu v podobě minaretu. Je vysoká 15 metrů.

foto: Informační centrum Karlovy Vary

K vyhlídkám půjdete po kamenném schodišti

Na úvodní vstup vyhlídky vede 16 kamenných schodů, dále se vydáte schodištěm k první vyhlídkové plošině. Půjdete po 28 kamenných schodech vnitřkem věže. Točí se ve směru hodinových ručiček. Na druhou vyhlídkovou terasu budete muset zdolat 36 kamenných schodů. Za příznivého počasí uvidíte z obou teras nejen Karlovy Vary, ale i Krušné hory s nejvyšší horou Klínovcem. V jižním výhledu spatříte část Slavkovského lesa s osou údolí řeky Teplá.

foto: Informační centrum Karlovy Vary

Jak na vyhlídku a parkování

  • Příjemná procházka z centra města - zaparkovat automobil můžete například na parkovišti u Poštovního dvora, odkud pak půjdete pěšky. Pokud si chcete udělat procházku do kopce, můžete se vypravit po žluté turistické trase od Poštovního dvora. K vyhlídce půjdete zhruba 1,2 km.
  • Lanovkou Diana - Je také možné vyjet lanovkou Diana do stanice a vyhlídce Jelení skok. I odtud zvolíte žlutou turistickou trasu a půjdete k rozhledně 800 metrů.

Vyhlídka Karla IV. je volně přístupná veřejnosti.

Tipy na ubytování

Kde se občerstvit

V Karlových Varech je řada kaváren a restaurací, kde se můžete občerstvit. Například v Restauraci hotelu St. Petersburg, v Café Pupp, v Café Rastaurantu Quisisana, v Restauraci Embassy a řadě dalších. Pokud vyjedete lanovkou na vrchol Vrchu Přátelství, můžete využít služeb stylové Restaurace Diana. Má velkou letní terasu.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Projděte se k Vyhlídce Diana
Karlovy Vary jsou městem vyhlídek. Od Vyhlídky Karla IV. můžete dojít na stanici lanové dráhy Jelení skok a vyjet lanovkou až na Vrch Přátelství. Tam objevíte další rozhlednu. Vyhlídka Diana je vysoká 40 metrů. Na okružní plošinu mohutné čtyřboké cihlové stavby vede 150 schodů. Ale můžete tam pohodlně dojet i výtahem. Ve výšce 35 metrů je umístěna dřevěná plošina se střechou. Budete z ní pozorovat lázeňské město. Spatříte vrcholky Krušných hor, Slavkovský les, údolí řek Ohře a Teplá i lázeňskou přírodu pod rozhlednou.

Jak pobavit děti
Na Vrchu přátelství se nachází minizoo s prasátky, kozami a poníky. A také je tu pěkné dětské hřiště. Na obou místech se vaše děti určitě nudit nebudou. A rozhodně vás budou lákat také na návštěvu Motýlího domu. Můžete si ho zvolit jako doplňkový výlet.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Jaký druh ubytování hledáte?

Ubytování v jednotlivých obcích regionu

Prozkoumejte oblasti regionu

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.