Černá věž v Klatovech

Klatovy, Šumava a Lipno
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10

Dominantou města Klatovy je Černá věž. Na bránu Šumavy i na samotné šumavské panorama se můžete odtud podívat z výšky 82 metrů.

Autor článku: Radomír Němeček, 7. prosince 2020

Ve věži vás upoutá zvon Vondra

Pětipatrová Černá věž na náměstí Míru v Klatovech byla postavena již roku 1557. Svůj název získala podle četných požárů, které ji zasáhly a způsobily tmavočerné zbarvení. Zajímavostí je, že roku 1870 vichřice shodila na náměstí původní báň. Místo dopadu dole najdete, je označeno. Věž má i svou nechvalnou minulost. V prvním patře bývala v 16. století mučírna. Místní také vědí, že stavba přitahuje sebevrahy. Řada z nich z věže skočila a ukončila svůj život. Bohužel se tak děje stále. Jeden z nešťastníků zde spáchal sebevraždu v červnu roku 2020.

foto: Ondřej Koníček

Ve věži vás upoutá zvon Vondra

Poslední úpravy věže byly provedeny v 70. letech minulého století. Od té doby věž slouží jako turistická atrakce. Na vyhlídkový ochoz ve výšce 70 metrů musíte vystoupat 226 schodů. K vidění tu je zavěšený zvon Vondra a ciferníky hodin, jejichž velká ručička měří 2 metry. Ručičky jsou stejně jako číslice hodin pozlacené. Každý den, v době od 21 hodin do 2 hodin, se z Černé věže ozývá v celou hodinu znělka troubená do všech  světových stran. Ve spodní části věže je orloj. Z vyhlídky věže spatříte panorama Šumavy a při dobré viditelnosti vrcholky Alp.

Naproti věži je jezuitský kostel

Při návštěvě Černé věže nemůžete přehlédnout ani krásný bělostný kostel Neposkvrněného početí Panny Marie a sv. Ignáce v sousedství. Chrám rozhodně stojí za návštěvu. Je dlouhý 49 metrů, široký 28 metrů. Pod kostelem jsou rozsáhlé katakomby, do nichž byli pochováváni v 17. a 18. století lidé sympatizující s jezuity. Těla zemřelých byla konzervována vysušením díky působení zvláštního systému větracích kanálů.

Tipy na ubytování

Občerstvení

V sousedství věže se nachází Cukrárna a kavárna Mléčná. Vyrábějí se zde dorty a k dispozici je také letní zahrádka. Na jídlo můžete zavítat třeba do nedaleké Restaurace Beseda.

Parkování a přístupnost

Automobil zaparkujete na náměstí Míru, kde je několik možností. Parkování je zpoplatněno prostřednictvím automatů. K Černé věži, která se rovněž nachází na náměstí Míru, pohodlně dojdete.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Prohlédněte si mumie v katakombách
Pod jezuitským klášterem na náměstí Míru, který jsme zmínili, se můžete vydat do původních prostor krypt, kam se ukládala těla mrtvých. V nově uspořádané expozici vyslechnete příběh jezuitských Klatov. Můžete si zde prohlédnout dobové listiny, historické předměty, modely staveb. V případě zájmu uvidíte i dokumentární filmy. Expozici doprovázejí multimediální prvky. Prohlédnete si cisternu na vodu. A zjistíte, jak fungoval systém spouštění rakve do původních krypt. K vidění jsou i pietní místa. Je v nich 30 mumifikovaných těl, která se díky důmyslnému ventilačnímu systému dosud podařilo uchovat.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.